Vztah k jiným náboženstvím
Jsem člověk, který se nehlásí k žádnému konkrétnímu náboženství, to přiznávám hned na začátek. Důvodem je, že jsem nikdy nedokázal uvěřit tomu, že zrovna tohle je to ono, jestli mi rozumíte. Chci vám položit pro vás jistě velmi jednoduchou a základní otázku: Proč zrovna Bible? Chápu, pro vás otázka možná až zavrženíhodná, nikdy jsem však neměl možnost toto téma veřejně probrat a doufám, že tohle je to správné místo. Asi každý musí nakonec přiznat, že věří při nejmenším v nějakou neurčitou vyšší moc či sílu, problém u mě nastává u toho v uvozovkách vybrat si nějakou konkrétní. Představme si situaci, stojí přede mnou dva lidé, křesťan a muslim a každý mi bude podávat to, co je pro něho svatou knihou, tedy Bibli a Korán. Oba mi řeknou to samé, zjednodušeně: Čti toto, protože toto je svaté, to je slovo boží. Proč mám šáhnout právě po jedné a tu druhou nechat být? Mám přečíst obě a vybrat si rozumem? Asi těžko. Musím uvěřit, ale co když uvěřím té druhé, nebo nějaké třetí, či snad žádné? V praxi pravděpodobně uvěřím tomu, co se ke mě dostane dřív, jinak řečeno záleží na tom kde a komu se narodím... V tomhle duchu bych mohl pokračovat do nekonečna, ale mě z toho pořád vychází, jedna a ta samá provokativní myšlenka, kterou vás nechci urazit, pouze rozpoutat debatu. Tou myšlenkou je, že všechna náboženství jsou si rovna a není dokazatelné, které je to pravé. Pokud budete argumentovat např. zjeveními a podobně věřte, že úplně stejně zareaguje dříve zmíněný muslim či jiný věřící. Proto mi přijdou naprosto nesmyslné veškeré tahanice nebo snad dokonce války mezi jednotlivými náboženstvími a jak to vidím já, jednou ze základních hodnot věřícího by měla být naprostá svoboda vyznání tak, aby mohl každý praktikovat svoji víru bez problémů, ať je jakákoli. Příklad, proč křičet že gay shoří v pekle? Proto podle mě nemá smysl bojovat proti potratům či homosexualitě. Křesťan ať na potrat nejde, ať nepraktikuje homosexualitu, ale proč nutit jiné?
K tomu dalšímu. Já to beru, jsem ráda, že sis lehce opravil názor, to určitě. Ale rovněž není mým zájmem se Ti jakkoli zalíbit, stejně tak se ale ani nepřicházím bít. Do čehož jsem byla křesťany tlačená, dříve, pořád jsem si před nimi měla cosi obhajovat. Nevidím v tom smysl. Buď jsi schopen mě přijmout, i s mojí cestou, nebo ne. Samozřejmě, pakliže kdy o to budeš stát, bude Tě to zajímat, ráda Ti zodpovím co Tě bude zajímat, za sebe. Budeš-li schopen to přijmout, jako to mé. Toho, jak se mýlím, jak bloudím, s čím si zahrávám, že můj Ježíš je démon atp., toho jsem si již užila dost. Ber to jen pro Tvoje info, prosím. Narovinu. S evangelizacemi neztrácej čas. Přistup ke mně jako rovný k rovnému nebo si případně štěkej do prázdna. Je to na Tobě.
Lukáš 1:1-4: „Protože se již mnozí pokusili sestavit vyprávění o událostech, které se mezi námi naplnily, 2jak nám je předali ti, kteří se od počátku stali očitými svědky a služebníky slova, 3rozhodl jsem se také já, když jsem vše znovu pečlivě prošel, že ti to po pořádku vypíši, vznešený Theofile, 4abys plně poznal spolehlivost těch věcí, kterým jsi byl vyučen.“
Matouš 4:1-11: „Tehdy Duch Ježíše vyvedl do pustiny, aby byl pokoušen od Ďábla. 2A když se postil čtyřicet dní a čtyřicet nocí, nakonec vyhladověl. 3Tu přistoupil Pokušitel a řekl mu: „Jsi-li Syn Boží, řekni, ať se z těchto kamenů stanou chleby.“ 4On však na to řekl: „Je napsáno: ‚Člověk nebude živ jen chlebem, ale každým slovem, které vychází z Božích úst.‘ “ 5Potom ho Ďábel vzal do svatého města, postavil ho na okraj střechy chrámu 6a řekl mu: „Jsi-li Syn Boží, vrhni se dolů; vždyť je NAPSÁNO: ‚Svým andělům přikáže o tobě, a na rukou tě ponesou, abys snad nenarazil nohou na kámen.‘ “ 7Ježíš mu řekl: „Je také NAPSÁNO: ‚ Nebudeš pokoušet Pána, svého Boha.‘ “ 8Pak ho Ďábel vzal na velmi vysokou horu a ukázal mu všechna království světa a jejich slávu. 9A řekl mu: „Toto všechno ti dám, jestliže padneš na zem a pokloníš se mi.“ 10Tu mu Ježíš řekl: „Odejdi, Satane. Vždyť je NAPSÁNO: ‚Pánu, svému Bohu, se budeš klanět a jeho jediného uctívat.‘ “ 11A tehdy ho Ďábel opustil. A hle, andělé přistoupili a sloužili mu. “
2 Timoteovi 3:16-17: „Veškeré Písmo je VDECHNUTÉ BOHEM a je užitečné k učení, k usvědčování, k napravování, k výchově ve spravedlnosti, “
A mohl bych pokračoval v dalších desítkách příkladech. Sola scripture je biblická a Bible je přímo explicitní, že je písmo vdechnuté Bohem. Ježíš Kristus sám osobně citovat písmo stále! A k tomu článku, podíval jsem se hned na první bod, který je špatně. Absolutně.
Hned ten první bod je totálně špatně: Ježíš Kristus řekl, ať učedníci šíří jeho učení (např Mat. 28:19, Mk 16, 15). Je to úplně pitomá výtka. Řekl snad Bůh Mojžišovi, ať začne psát své knihy? Musel to dělat? Možná, kdyby měl před sebou nějakého katolíka, tak by to musel udělat. A kde je psáno, že je pro spásu nutná četba písma? Co je to za nesmysl zase. Tohle nikdo neříká. Znovu říkám: Jestli v tobě nehoří Duch svatý, pak opravdu nechápu od koho získáváš inspiraci ke svým malým křižáckým válkám tady.
Takže zpochybňuješ Bibli, neboť je už zastaralá a mnohokráte překládaná? Proto už je třeba nových výkladů? To už může přijít opravdu kdokoli - anděl, kazatel, falešný prorok a učitel. Ale není divu, jsme v posledních časech, tak se zjevilo mnoho antikristů, nakonec přijde ten bezbožník a posadí se na Božím trůnu.
Co se týče pravých proroků a jak je poznat, musí se to rozsuzovat, jestli mají živou víru v Krista, sledovat jejich život, zda-li žijí v naprosté svatosti a čistotě, zda-li se naplňují ta proroctví, o kterých mluví.
...
„Doslovně znamená „Pouze písmo“, ve významu „Pouze Písmo (Bible) je plnohodnotným zjevením Boží pravdy“. Vyjadřuje víru protestantů, že všechna pravda o Bohu vychází z Bible. Tento důraz se zásadně vymezuje proti katolickému učení, podle něhož je zdrojem poznání vedle Bible také církevní tradice. “
Zde je jasný rozdíl. Katolická církev = výklad písma + rituály. Ale je rozdíl i mezi výkladem písma a porozuměním, které přichází skrze Ducha svatého. Pochopitelně nad písmem je ještě živý Bůh. Spása přichází skrze víru v milost Ježíše Krista, pokání, odvrácení se od hříchů a konání Boží vůle. Bible je inspirovaná, ale i my se musíme nechat inspirovat! A potom přichází teprve spása. I mluvené slovo nás může takto inspirovat. Nejde o výklady... Mám-li bíle tričko, tak je bílé, i když katolická církev říká, že je černé. Říkat si to mohou, ale neznamená to, že mají pravdu. Luther nebyl žádný prorok, ale průměrný věřící z dnešního pohledu. Dejte Bibli do ruky 90% věřícím nekatolíkům a všichni přijdou s podobným základem, jen katolická víra musí mít překladatele a kněží a další ranky, pyramidovou hiarchii, aby mohla své doktríny říkat lidem, kteří sami Bibli ani pomalu nečtou. Otázka je jasná: Jak mohla církev po takovou dobu přednášet takové nesmysly a přitom mít ve svém středu pravé křesťany? Nemohla. Neměla. A nemá. A co je horší? Jedna církev se špatnými dogmaty (sám jsi naznačil, že Luther měl v mnohém pravdu) a nebo stovky a tisíce možností, kde spousta z nich má základ naprosto v pořádku. A člověk se aspoň může rozhodnout a neskrývat svou víru. Může se bránit herezím, protože může přejít jinám. Není jako vězeň. Jak se lze bránit jedné velké velmoci, která má své ruce všude? Těžko. Trvalo to 1200 let cca. A bylo to pěkně krvavé. Více denominací ničemu neškodí. A dělají Satanovi těžkou úlohu, protože Satan staví jedině pyramidové struktury a jedna světová vláda nebo víra je jeho nápad. Bůh dává vždy svobodu.
Stejně jako my máme dogmata, Vy máte dost dobře maskovaná dogmata, když o nich ani nevíš.......... Ladí se tam noty výkladu písma, třeba výklad o ospravedlnění a podobně...... tak mi prosím nevykládej pohádky, že o žádné výklady nejde, já si vážím jedině těch protestantů, co říkají, že reformátoři měli na výklad bible nějaké právo z Ducha svatého, to by aspoň mělo logiku, ale lhát že vy se neučíte jak správně vyložit bibli, to snad ne...... Nebo je ten švindl tak dokonalý, že si to opravdu neuvědomuješ.
Klíčové dokumenty evangelikálního hnutí:
Lausannský závazek (1974)
Chicagské prohlášení o neomylnosti Bible (1978)
Chicagské prohlášení o biblické hermeneutice (1982)
Chicagské prohlášení o biblické aplikaci (1986)
Manifest z Manily (1989)
Cambridgeská deklarace (1996)
1 Kor 11: 24-34: „Stejně vzal po večeři i kalich a řekl: ‚Tento kalich je nová smlouva v mé krvi; toto čiňte, kdykoliv byste pili, na mou památku.‘ 26Neboť kdykoliv byste jedli tento chléb a pili tento kalich, zvěstujete smrt Páně, dokud on nepřijde. 27Kdo by tedy jedl ten chléb nebo pil kalich Páně nehodně, bude vinen proti tělu a krvi Páně. 28Ať člověk zkoumá sám sebe, a takto ať z toho chleba jí a z toho kalicha pije. 29Neboť kdo jí a pije nehodně, jí a pije sobě odsouzení, neboť nerozsuzuje tělo Páně. 30Proto jsou mezi vámi mnozí slabí a neduživí a mnozí usínají. 31Kdybychom rozsuzovali sami sebe, nebyli bychom souzeni. 32 Když jsme však souzeni od Pána, jsme vychováváni, abychom nebyli odsouzeni spolu se světem. 33Proto, moji bratři, když se scházíte k jídlu, čekejte jeden na druhého. 34Je-li někdo hladový, ať jí doma, abyste se nescházeli k odsouzení. Ostatní věci zařídím, až přijdu.“
Tímto Ježíš OBRAZNĚ říkal, že bude obětován za hříchy světa.Tento kalich – jeho oběť reprezentují novou smlouvu, výkupní smlouvu za naše hříchy, jeho krev. Nikoliv přímo kalich nebo dokononce tento konkrétní kalich. Ani pití jeho "krve" v doslovném významu nebo pojídání jeho těla v doslovném významu. Kdykoliv byste pili nebo jedli tento chléb, ZVĚSTUJETE jeho příchod v budoucnu. Jde o symboliku. Hovoří se o tom „Kdo by tedy jedl ten chléb nebo pil kalich Páně nehodně, bude vinen proti tělu a krvi Páně. “ Neboli: Kdo by nadarmo pil/využíval Kristovu krev pro svůj hříšný život – například by si řekl, že jsem hříšný člověk, a proto rezignuji na boj s hříchem a nechám se vždy umývat v jeho krvi u zpovědi aneb, pokážde jej „ukřižuji“, když to řeknu natvrdo, pak tito lidé nebudou vykoupeni. Když je nám totiž odpouštěno, jsme umyti v Kristově krvi (dalo by se říct, že pijeme jeho kalich), proto tato symbolika. Jeho oběť nám jí má připomenout. To je paralela k mnoha veršům. Například: Židům 6:4-6: „Neboť ty, kteří byli jednou osvíceni, okusili nebeského daru a stali se účastníky Ducha Svatého, 5okusili dobrého Božího slova i moci budoucího věku, 6a odpadli, je nemožné znovu obnovovat ku pokání, neboť si opět křižují Syna Božího a vystavují ho veřejnému posměchu.“ Kristova oběť je dokonána! Je potřeba rozlišit obrazné verše a ty doslovné... Zde se hovoří obrazně. Vše, co udělal Ježíš na kříži bylo dostatečné pro naše vykoupení! Nemusíme ještě provádět tyto zvrhlé rituály s doslovným významem, význam je symbolický. Přítomnost lze vyjádřit maximálně prostřednictvím věřících, kteří tento akt provádí, tím oslavují Ježíše Krista a jeho oběť. Připomínají a připodobňují její význam. Tak to vnímám.
Naposledy reaguji na paradigma „Katolíci vs protestanti“: Jednak tu jde spíše o spor katolicismus vs křesťanství, ale já nezastupuji ani Luthera, ani Zwinglieho, ani Calvina (i když předurčenost je biblická a pravdivá, ale přesto spojena se svobodnou volbou, neboť Otec zná naše srdce a ví, jestli budeme následovat Ježíše ještě než se pro to vůbec rozhodneme, a tím; a proto jsme vyvolení), já se snažím ukazovat na zásadní problémy. Když jste znovuzrození, pak prostě víte. Já vím, že modlení se k mrtvým a Semi-chci-říct-Marie je prostě špatnost a hřích, je to modlářství, vyvolávání duchů atd. Je tu také ten papež, jako vaše "neomylná" hlava církve, i když mi budete tvrdit, že to není hlava, ale jen "zástupce" – je to stejný argument jako když někdo hajluje a tvrdí že nehajluje, ale zdraví Hitlera. Pro všechno existují malé a podivné důvody v katolické církvi. Proč? Pravda je přece jednoduchá. Nepotřebuje opěry. A k těm církvím: Vždy je lepší mít více církví, než jednu, které šéfuje pár lidí, protože se může zvrhnout nebo být špatná od začátku a člověk je v pasti prostě. Nemůže utéct. Proto je lepší mít více církví, je jasné, že některé jako mormoni nebo adventisté jsou prostě "too far", ale alespoň nejsou uvězněni a mohou kdykoliv odejít k církvi, která má spásný základ správně. Bůh je spravedlivý a vidí nám do srdci, jestliže jej hledáme upřímně, pak to stačí. To si myslím. A další příklad: Podívejte se na EU... Jedna centrální mocnost je vždy špatná. Hlavně pro velký počet lidí. Bůh nám dal svobodu, protože chce, abychom jej skutečně milovali, nikoliv z donucení. A vždy nám dá oč naše srdce žádá, tudíž, jestliže člověk odmítá uvěřit v Boha. Nechce jej přijmout, pak nebude spasen a dostane se tam kam chtěl – na místo, kde neexistují žádná dobrá pravidla stanovená Bohem. Mimochodem to nahoře bude nějaký katolický překlad asi. Já používám studijní Bibli nebo Bibli kralickou. Jinak nemám nic proti katolíkům, mám mezi nimi přátelé. Paradoxně jsou aktivnější, než většina "protestantů", které jsem poznal. Hezký večer.
Krista, protože jen On je ta cesta, pravda a život. Budu ráda, když i Muslimům zazáří Kristovo světlo evangelia, aby nebyli Bohem odsouzeni.
Nene Korán je pro muslimy Kniha od Boha, ale podle toho jak píšeš, tak nevíš co jsou asi hadísy - uchovávaná výpověď o činech a skutcích proroka Mohameda. To je od jeho nejbližších, jak se choval, co radil lidem atd.
To že nemíníš pozměněnost Bible komentovat, je tvoje věc, každopádně změněná je, ani se nedochovala v původním jazyku Ježíše Krista, po tolika přepisech a překladech se prostě mění...Korán zůstává v původním jazyku, což je výhoda. Bohužel. to je realita.Vem si už jen to, že v Bibli je 200x slovo meč! Vem si tohle: Bible Matouš 10:34: "Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč." tohle těžko opravdu řekl Ježíš, potom by byl propagátorem násilí a to on určitě není. Anglicky je meč "sword" a slovo "word" jednoduché přidat "s". Ježíš vždy přicházel se slovem Božím ne s mečem.
Korán vůbec není v přímém rozporu s Biblí :D řekla bych že náboženství jsou si velmi podobná až na pár věcí a to, že Ježíš není syn Boží, ale poslední z mnoha proroků. Ostatně muslimové uznávají proroky od Adama, Noa, Abrahama, Lota, IsmaeIa, Izáka, Mojžíše,..... Davida, Šalamouna, Ježíše a Mohammeda - třeba příklad - jak se modlil Ježíš Kristus? Padl čelem k zemi - stejně tak se modlí muslimové, jeho jazyk byla Aramejština - velmi podobná arabštině - mír s tebou - pozdrav - Aramejsky je to "Shlama ahlaykhu" a arabsky je to "As-salamu alaykum" docela podobný. Ježíš dodržoval půst - muslimové mají postní měsíc Ramadán. Když se šel modlit tak si zul boty a umyl se, stejně jako to dělají muslimové - rituální očista wuzu. A kdo je dle muslimu nejvíce cnostná žena (i pro křestany)? Panenka Maria - neoblékala se náhodou jako dnešní muslimky? proč křesťanky nenásledují její vzor? + Křesťanky se dle Bible mají také zahalovat - Korintským 11:6 - "Jestliže si žena nezahaluje hlavu, ať se už také ostříhá. Je-li však pro ženu potupné dát se ostříhat nebo oholit, ať se zahaluje." a co zákaz jíst vepřové - to je také v Bibli..
JO a ještě další malý dodatek: Neexistuje nic, co by bylo v rozporu s Biblí? to co píšeš je naivita a jde vidět, že jsi Bibli moc nečetl a nebo jen listuješ.
1. z hlediska stvoření země: stvoření za 6 dní - našich dní nebo "dní" neurčeného času? Genesis 1:11 - zazelenání země...den po té - Genesis 1:16 stvořil až slunce - jak může zeleň žít bez slunce? je to v rozporu s vědou, přírodou, pak v jedné kapitole je, že nebesa mají sloupy a v další že nemají, pak že země je podpírána sloupy, což je nesmysl - 1. Samuelova 2:8 : Vždyť pilíře země patří Hospodinu, on sám založil svět na nich.
2. jídlo: Genesis 1:29: "Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm." Dnes už víme, že není vše jedlé, po některých bobulkách přichází otrava.
3. Desinfekce: levicitus 14: 49 - 53 - jak desinfikovat malomocentví atd.... - to je hodně vtipné - krví ptáka + další přísady. Naštěstí dnes nedesinfikujeme dle Bible.
4. žena a porod - když porodí chlapce, tak bude nečistá 7 + 33 dní a když porodí děvče tak 7+ 66.???? jakoby by dívka špinila víc ..
5. Nepřesnosti v číslech - kontext stejný: 2. Královská 24:8 - bylo mu 18 let a vládl 3 měsíce a v 2. Paralipomenon 35: bylo mu 8 let a vládl 3 měsíce a 10 dní... 1. Královstká 26 - 2000 batů. a 2 Paralipomenon 4:5 - 3000 batů.................... atd to je jen zlomek příkladů... nechce se mi to vypisovat všechno.
A Bible tvoří asi jen 20% toho co Ježíš řekl, zbytek je psáno jinými lidmi, kteří se s ním třeba nikdy ani nepotkali, nebo v případě Pavla (Saula), kdy k němu promluvil..A evangelia byly psáno desetiletí po Kristově "odchodu"
Mohl bys mi tyhle "nepřesnosti" vysvětlit?
PS: Amper01 potvrzuje změny, ale to je logicky jasné.
Já jsme silně věřící, studuji náboženství a mívám také zjevení, to je důvod proč se "rýpu" v každé větě, CHCI opravdu vědět, co je od Boha a co je od Satana! Ne jen slepě věřit, chci tomu rozumět a chci to mít podložené.
9Ježíš mu odpověděl: „Tak dlouho jsem s vámi, Filipe, a ty mě neznáš? Kdo vidí mne, vidí Otce. Jak tedy můžeš říkat: Ukaž nám Otce?
10Nevěříš, že já jsem v Otci a Otec je ve mně? Slova, která vám mluvím, nemluvím sám od sebe; Otec, který ve mně přebývá, činí své skutky.
11Věřte mi, že já jsem v Otci a Otec ve mně; ne-li, věřte aspoň pro ty skutky!.........................................................................................................................................................................................................................................kdo je satan? Původně jeden z nejvyšších neli nejvyšší boží anděl, z obrovskou inteligencí, krásný dokonalý, ozdoba božího trůnu, jen se zaskvěl pýchou proti stvořiteli, může dělat zázraky-jasnovidectví, dokonce i uzdravování, ale po čase si vybere krutou daň........Při zjeveních může mít člověk pocit že jsou od Boha, nebo anděla, ale taky to může být padlý anděl ........a to by se poznalo při exorcizmu....co by to zjevení dělalo pod Autoritou Krista, jestli je z Boha nebo z Ďábla
Já viděla i panenku Marii, celá zářila a ostatní zjevení... to mě donutilo studovat a nebýt slepá...
Jo a když si se už zmínil o exorcismu, tak mám kamarádku, co byla posedlá tak, že ji to lámalo v páteři, chrčela a obracela oči, popálila ruku učitelce, mluvila mužským hlasem, četla myšlenky...její rodina říkala, že jestli znám ten film "v moci ďábla" tak říkali, že to je odvar čaje, proti realitě!!! Prvně to řešili Křestanstvím, Biblí, Kristem, ale bez úspěchu - trvalo to několik let, nikdo nepomohl! Bibli hodila o zem.. až Korán a lslám ji z toho dostal a je čistá!!! Přežila. Já u mnoha věcí byla a jediný co zabíralo bylo pustit recitaci z Koránu a kolem ní dát Korány. Do 5 minut to zas byla ona, bylo to šílený!
a všechny složky výkalů se dostávají do celého těla zvířete a maso je tak značně znehodnocené. Prase také sní i plesniou a hnijící stravu, zdechliny apod. Vzhledem k tomu, že trávení u prasete probíhá pouze 4 hodiny a je velmi nedokonalé, tak tělo vstřebává téměř vše bez nějakého důkladného čištění. Všechny škodliviny poté putují do krve a následně do masa. Pokud to porovnáme s trávícím systémem u krávy, která je býložravec a má 4 žaludky, které zpracovávaví potravuji až 24 hodin, kvalita masa je úplně někde jinde. Dalším důvodem je poměr tuku v mase. Vepřové je nejtučnější maso a tím způsobuje řadu nemocí jako je ucpávání cév, srdeční nemoci, obezitu dále také Alzheimera a impotenci. Navíc je zde možnost nákaza červy, které se v mase objevují. Dalším důvodem je intelekt zvířete, které dosahuje intelektuální úrovně 3-letého dítěte. Nehledě na to, že vepřové maso je nejvíce podobné lidskému. Pro muslima je tedy naprosto nemyslitelné a až řekněme odporné požívání tohoto druhu masa.
"sedm dní stvoření mohlo být sedm úseků dlouhých milióny let" ano přesně si to teď řekl, děkuji, to znamená, že stvoření zeleně a pak (za dlouhých milionu let) Slunce, to je naprostý nesmysl! Neztotožňuje se s vědou. Pokud je Bible Boží slovo, tak se nesmějí vyskytovat takové šílený hrubky proti vědě!..
Když doba Starého zákona pominula, proč je součástí Bible, když "neplatí"?
Starý zákon je ale napsán kým teda????
Pokud křestané uznávají jen Starý zákon, proč je Bible jako celek svatá kniha křesťanů? K čemu teda číst Starý zákon když neplatí?
Hospodin ale uvalil na něj provinění nás všech. Byl zmučen, a přestože trpěl, ústa neotevřel. Na smrt byl veden jako beránek, jak ovce před střihači oněměl, ústa neotevřel.
Příklad - představ si, že studuješ VŠ a máš na výběr 2 knihy jednu z roku 2000 a jednu z 2015, které si vybereš? Jasně, že tu druhou, novější, kde jsou doplněné zákony, vyhlášky apod.
Ano Ježíše mohli předpovídat to je, ok, to se s ničím nebije. Já věřím v Ježíše, že tu byl a dělal zázraky a byl dokonalý, ale jak mi dokážeš že byl Bůh, syn Boha... atd. Kvůli tomu že se narodil bez lidského otce? nebo že dělal zázraky? nebo že si ho Bůh vzal na nebe? Najdi mi v Bibli, že Ježíš říká, že je Bůh a chce abychom ho uctívali. V Bibli je, že Ježíš je syn Boha, ale stejně i ja jsem dcera Boží. On je muj otec stejně jako byl otec Ježíše Krista. Bible: Ježíš jí řekl Nedotýkej se mne, dosud jsem nevystoupil k Otci. Ale jdi k mým bratřím a pověz jim, že vystupuji k Otci svému i Otci vašemu a k Bohu svému i Bohu vašemu. Ježíš se staví na stejnou úroveň každého člověka. to je z Bible.
Děkuji za urývek z Bible, nerada něco vytrhuji ale divej : „Ty jsi Boží Syn!“ On je ale okřikoval a nenechal je mluvit. Věděli totiž, že je Mesiáš. tady je to opět řečeno, že je mesiáš.
To že dělal zázraky to je ok, super, ale více proroků dělalo zázraky a nebyli Božími syny jako že na půl Bůh a podobné.
Jinak nikdy jsme to zcela nepochopila nebo spíš logicky je to zvláštní, Bůh seslal Ježíše jako svého biologického Syna, Ježíš je tedy zároveň biologicky syn i Bůh, takže Ježíš je polobůh na zemi a pak se stanou jedno s otcem? Jaktože křesťanství je monoteistické, když má 3 osoby v jednom... kdo přijde teda Ježíš Bůh nebo Duch svatý? Chápu to jako, že si křesťanka tak nad tím moc nepřemýšlej a podobně, božské věci jsou nepochopitelné atd atd, pochybuju že by nám Bůh poslal náboženství, kterému bychom nerozuměli...
Nebylo by jednodušší kdyby Všichni byli proroci - (Abraham, Noe, Izak.... Ježíš..) a byl tu jen jeden Bůh? Žádná trojosoba Boha?
Odstavec z Bible je fajn, s tím relativně souhlasím, ale všude je mesiáš což je hebrrejsky Kristus - prorok, pomazaný, osobu zasvěcenou svatým olejem k úkolům stanoveným Bohem, ať už jde o krále, kněze nebo proroka.
Ok, rozumím už jak to křesťané berou ohledně transformace příkazů a zákazů....
Právě to stvoření světa mě v Bibli dost zaráží, jak křesťané mohou čekat nával nových "duší" když je to mimo vědu?
- 3. den byla stvořena veškerá vegetace na zemi a o den později (ten den může být i 10000 let) slunce? Jak fungovala fotosyntéza bez slunce?
- Učinil tedy Bůh dvě veliká světla: větší světlo, aby vládlo ve dne, a menší světlo, aby vládlo v noci; učinil i hvězdy. ---- Světlo menší tzv měsíc - všichni ví že měsíc nesvítí, ale odráží světlo
- potom že vše co je na zemi je jedlé - dnes už víme že je mnoho jedovaných bobulí, bilin apod.
- a dalších x chyb - ale to už jsme taky psala
To ti to nevadí?
Napadla mě taková věc, proč se slaví Vánoce 24.12.?
Super, jsem ráda, že jsi to napsal, ted to DOKAŽ, že se Ježíš prohlačuje za Boha!
Jinak se asi napij vody, trochu si se unáhlil a odsuzuješ někoho, koho neznáš, kdybych byla zotročena, tak bych to věděla hahaha
Hlavně nereaguj agresivně, je to debata.
Jinak musím trochu poopravit tvé výroky, ale jen v dobrém - Mesiáš se nerovná Boží syn. Viz zprava pro Faghira.
počkej počkej ty si normálně dotváříš Bibli haha vtipné - kde že to je napsané, že je to Mohammed - ani jeho jméno neumíš napsat haha
No ještě k tvým příkladům - děkuji, ale opět to není od Ježíše - Jan žil cca 90-100 let po Ježíšové smrti.. to je doost dlouho..
Pokud Ježíš sám někde v Bibli říká, že já jsem Bůh, uctívejte mě, tak OK.
Nemám důvod lhát, jsem silně věřící a nikdy nelžu, spíš je podivuhodné, ze člověk, který se prezentuje jako asi znalý Bible a silný přesvědčený křesťan, tak je neznalý chování.
Kde jsou ty texty? Nejsou dochované. Nemůžeme se podle nich řídit, dnešní Bible není původní text. A jo už to čtu u tebe, že nejsou žádné dochované nebo téměř žádné!!! To je děs. Nesouhlasím s tím, že se text nezměnil, to by tam nebylo tolik chyb....... Bůh je neomylný!
hahahaha počkej četl si Korán? že vynášíš takové soudy? studoval si někdy Islám?
Ne nejsem biologická Boží dcera a ani ty ne a Ježíš taky ne a Mohammed tady ne.
NO to "popletení hlavy" to máš pravdu, nepochopitelné. hahaha
Jaj hluboká neznalost, já tě nechci nějak urazit, ale vypadá to veeeeelmi hloupě co píšeš, neznáš islám ani Korán ani muslimy.
Já mám velkou úctu k islámu stejně jako ke křesťanství, ale urážet jedno náboženství tím spíš, když ho očividně neznáš, je dost blbý..
Já četla i Korán a to co si ted tady vypíchl je prostě no školácká chyba - nevíš, že kontext je důležitý?
Klidně ti vysvětlím verše co jsi sem dal.
Ano Korán je Vědecky, Bible ne. Ty mi zatím vysvětli chyby v Bibli, co jsem ti už psala vícekrát a nikdy si na to nic nenapsal.
Korán popisuje tolik úkazů na zemi co před 1400 lety nemohli ani tušit a teď zjišťují mikroskopem, proč by jinak tolik vědců konvertovalo k islámu?
23:13 a pak jsme jej kapkou semene v příbytku jistém učinili.
23:14 Potom jsme z kapky semene hmotu přilnavou stvořili a z hmoty přilnavé jsme kousek masa učinili; a z kousku masa jsme kosti stvořili a kosti jsme masem obalili. A potom jsme mu v druhém stvoření vzniknout dali.2874 Požehnán buď Bůh, nejlepší ze stvořitelů!
2Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami vznášel se duch Boží.
3I řekl Bůh: „Buď světlo!“ A bylo světlo.
4Viděl, že světlo je dobré, a oddělil světlo od tmy.
5Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první.
6I řekl Bůh: „Buď klenba uprostřed vod a odděluj vody od vod!“
7Učinil klenbu a oddělil vody pod klenbou od vod nad klenbou. A stalo se tak.
8Klenbu nazval Bůh nebem. Byl večer a bylo jitro, den druhý.
9I řekl Bůh: „Nahromaďte se vody pod nebem na jedno místo a ukaž se souš!“ A stalo se tak.
10Souš nazval Bůh zemí a nahromaděné vody nazval moři. Viděl, že to je dobré.
11Bůh také řekl: „Zazelenej se země zelení: bylinami, které se rozmnožují semeny, a ovocným stromovím rozmanitého druhu, které na zemi ponese plody se semeny!“ A stalo se tak.
Vysvětlení: to znamená, že muž je povinny se finančně postarat o ženu (žena nemusí pracovat ani nijak finančně přispívat) Muž má v tomto směru určité výhody, má "navrch". Muž a žena jsou si ale v islámu rovni, ale nejsou stejní, nejsou stejní fyzicky, psychicky, biologicky.. stejné tak jak můžeme očekávat, že budou mít stejné práva a povinnosti. Každý z nich má své práva a povinnosti. Když má žena menstruaci, tak se nemusí/nesmí modlit, mnoho žen má bolesti a žena je tak uvolněna od modlení - proč by tohle nařízení muselo platit i pro muže. Chápeš? V některých oblastech se muži poskytuje více práv - jako v této - a v některé zase ženám. Muž není výše nad ženou fyzicky, ale je nad ženou jako ochránce a živitel, NE jako její pán. Muž nemůže existovat bez ženy a žena bez muže - žena není stvořena z mužových nohou aby mu sloužila a byla ušlapávána a není stvořena z jeho hlavy, aby mu byla velitelem, ale z jeho žebra, aby mu byla blízko k srdci.
Proč na Olympijských hrách ženy a muži jsou odděleni? Proč neběží spolu, neplavou spolu? Diskriminace? Ne je to proto, protože víme že muži jsou fyzicky silnější.
9:29 Bojujte proti těm, kdož nevěří v Boha a v den poslední a nezakazují to, co zakázal Bůh a Jeho posel, a kteří neuctívají náboženství pravdy, z těch, kterým se dostalo Písma dokud nedají poplatek přímo vlastní rukou, jsouce poníženi.................................................................................................................................................................................................................................................................Ne už nebudu říkat že korán je slátanina, ale přímo satanovo dílo.......v islámském státě nejdřív vzali prachy od křesťanů a pak je stejně zabili, podřezali je jako zvířata...... korán podporuje násilí......že je to mírumilovné tak to určitě
7. Zdravil lidi pozdravem „pokoj vám“ – v arabštině všeobecně užívaný pozdrav „salam alajkum“
Ježíš je tedy velmi významnou osobností islámu a jedním z nejvýznačnějších Božích poslů Muslimové věří, že jeho početí bylo zázračné, bez lidského otce. Konal zázraky. Jeho matka Marie je také vážená v islámu, jako žena vyvolená nad ostatní ženy všech národů.
Islám existoval ještě před Muhammadem (s), to samé však nemůžeme říct o jiných náboženstvích a jejich prorocích (např. před Kristem nebylo křesťanství – výraz zaveden pohany a židovskou opozicí v hanlivém významu, Před Buddhou nebyl buddhismus, před kmenem Juda nebyl Judaismus, před Hindu nebyl Hinduismus) Jméno islám nemá však podobné vazby. „On vám uzákonil jako náboženství to, co kdysi uložil Noemu – a to, co jsme vnukli tobě a co jsme uložili i Abrahámovi, Mojžíšovi a Ježíšovi: „Dodržujte náboženské úkony
a nerozštěpujte se ohledně nich!“ Korán, 42:13.... Jinak já neříkám, že Bible není od BOHA, já v to věřím, ale díky otmu, že je pozměněná a díky chybám, co se tam ukazují, tak nemá takovou silnou výpovědní hodnotu, to je ten problém. Korán takový problém prostě nemá!! Muhammad kopčit nemohl, neuměl ani psát ani číst, že je tam podoba je kvůli tomu, že obě knihy jsou od stejného Boha, ale seslány v jiný čas. Já uznávám celou Bibli, ale tu původní, nezměněnou. Napíšu ti spíš, které proroky uznávám: od Adama, Enoch, Noe, Hud, Salih, Abraham, Lot, Ismael, Isaac, Jacob, Josef, Job, Mojžíš, Aaron, Ezekiel, David, Šalamoun, Elijáš, Jonáš, Zachariáš, Jan Baptista, Ježíš a poslední Mohammed. Ano při překladech se mužou smazat drobné věci, ale co tak věci, co jsou úmyslně změněny?? Víš kolik toho je? Jediný takový velký rozdíl mezi islámem a křestanstvím je, že Ježíš není Boží syn jako biologicky a nebyl ukřižovaný. Nejde o to jestli vám neveřím nebo věřím, prostě debatuju:) Já poznám zlo a poznám dobro, ty první 3 zjevení bylo zlo a ty další 2 dobro - zlo je když sem se bála, dobro, když ne. Já byla i u vymítání a znám ten pocit. Já jsem velmi senzibilní. Třeba nedávno byla koupena židle, ale už po někom, ale vypadala uplně nová, kožená a za pár korun. Stála jsem před ní a najednou cítím, že tam někdo sedí!! Jakoby původní majitel asi zemřel nebo se na té židli spáchalo něco zlého a podobně, ten den šla z domu!! Já tyto věci vidím i cítím, vidím i v očích, že má něco v sobě.... i se mi tyto věci potvrdily.. nejsou to jen pocity, ale realita.
9Jak jsem právě řekl, a znovu to opakuji: Jestliže vám někdo hlásá jiné evangelium než to, které jste přijali, budiž proklet! ......na to jak byli apoštolé laskaví, tady jsou absolutně nekompromisní......muhamed je dle bible dvojnásobně proklet,popisuje to přesně korán přiletěl anděl a dal muhamedovi poselství, ale je to jiné evangelium,
Jakmile však přijde on, Duch pravdy, uvede vás do veškeré pravdy, neboť nebude mluvit sám ze sebe, ale bude mluvit, co uslyší. A oznámí vám, co má přijít. On mě oslaví, neboť vám bude zvěstovat, co přijme ode mne. Všecko, co má Otec, jest mé. Proto jsem řekl, že vám bude zvěstovat, co přijme ode mne.
..........................Ježíš sám o sobě řekl že je božím synem před veleradou, musíme spolu víc diskutovat asi se dozvíš novinky,......................................velekněz se ho ptá ty jsi boží syn a on odpovídá ano já jsem.......to slovo má i význam že je přímo Bůh a vyslovuje jméno boží...., (jsem který jsem), já jsem....velekněz se naštve do ruda a zvolá to je rouhání roztrhne plášť a odsoudí ho že je hoden smrti za to že se vydává za božího syna za rouhání..............takže určité věci v bibli jasně jsou, ale to je na hodně studia a studia.......Jenom i když to tam je, stejně mám obavu že ty tvé zážitky ti znemožnují nebo skreslují pro křesťana úplně jasné věci.......
Matouš 27:43 Spolehl na Boha, ať ho vysvobodí, stojí-li o něj. Vždyť řekl: ‚Jsem Boží Syn!‘“
Matouš 27:54 Setník a ti, kdo s ním střežili Ježíše, když viděli zemětřesení a všechno, co se dálo, velmi se zděsili a řekli: „On byl opravdu Boží Syn!“
Lukáš 4:41 Z mnohých vycházeli i démoni a křičeli: „Ty jsi Boží Syn!“ Hrozil jim a nedovoloval jim mluvit, protože věděli, že je Mesiáš.
Jan 10:36 jak můžete obviňovat mne, kterého Otec posvětil a poslal do světa, že se rouhám, protože jsem řekl: Jsem Boží Syn?
2. Korintským 1:19 Vždyť Boží Syn Ježíš Kristus, kterého jsme u vás zvěstovali my – já a Silvanus a Timoteus – nebyl zároveň ‚ano‘ i ‚ne‘, nýbrž v něm jest jasné ‚Ano‘!
Židům 5:8 Ačkoli to byl Boží Syn, naučil se poslušnosti z utrpení, jímž prošel,
Ale ale ale, proč někdo píše o něčem, o čem očividně nemá ani páru, tohle já asi nikdy nepochopím:) Islám nemá středověké praktiky - to je jen krásně nafouknuté a narvané pomocí médií do vašich hlav.. nechápu, že to tak funguje. Vysvětlím raději to kamenování a sekání rukou, ať se aspoň pár mýtu smázne. Tyto tresty jsou součástí práva Sharia, ale pouze jako výstraha - NE pro praktikování. Tresty jsou založené na 100%, Příklad: To aby žena nebo muž mohli být ukamenovaní, tak to musí dosvědčit 4 svědci, to znamená, že by to musela být veřejná soulož, ti svědci musí být známí svým čistým charakterem a spravedlností, to je skoro nemožné, aby se tito svědci sešli, ale pokud ano a přichytili by toho muže/ženu při činu a ona otěhotněla a šla na DNA testy a potvrdilo by se, že to dítě je toho milence a ne manžela, Tak DNA testy jsou 99,9% ne 100%, takže ani tak nesmí být ukamenována. Jediná možnost je, že by se sama přiznala a chtěla by smýt svůj hřích tím, že se nechá ukamenovat a pokud by už byla zakopána v té díře a vykřikla, že to neudělala, tak ji musí hned pustit a může zase svobodně jít. Tohle je oficiální ne moje teorie. Tyto tresty teda mají působit spíše jako výstraha, než že by se měly vykonávat. Zvlášt Češi by tohle potřebovali :D U trestu sekání rukou je stejný princip. Takže ted mi asi napíšeš, že byly případy kamenování a sekáni rukou, ano byly, velmi málo, ale stalo se, ale rozhodně to není podle práva Sharia a dle islámu. Většinou to vezmou nevzdělaní obyvatelé do svých rukou a pak to tak vypadá.. viz Afghanistan, Pakistan, Somalsko.
https://borivojfilip.wordpress.com/2013/08/12/5-uplnych-blab...
Je vcelku krátký a je tam mimo jiného napsané: 5 úplných blábolů o islámu, kterým možná věříte - Západní kultury jsou mnohem humánnější než ti krvežízniví muslimové a Islám se zasekl ve středověku.
30Já a Otec jsme jedno.“
31Židé se opět chopili kamenů, aby ho ukamenovali.
32Ježíš jim řekl: „Ukázal jsem vám mnoho dobrých skutků od Otce. Pro který z nich mě chcete kamenovat?“
33Židé mu odpověděli: „Nechceme tě kamenovat pro dobrý skutek, ale pro rouhání: jsi člověk a tvrdíš, že jsi Bůh.“
34Ježíš jim řekl: „Ve vašem zákoně je přece psáno: ‚Řekl jsem: jste bohové.‘
35Jestliže Bůh ty, jichž se týká toto slovo, nazval bohy – a Písmo musí platit –
36jak můžete obviňovat mne, kterého Otec posvětil a poslal do světa, že se rouhám, protože jsem řekl: Jsem Boží Syn?
37Nečiním-li skutky svého Otce, nevěřte mi!
38Jestliže je však činím a nevěříte mně, věřte těm skutkům, abyste jednou provždy pochopili, že Otec je ve mně a já v Otci.
10Kdo miluje svého bratra, zůstává ve světle a není nikomu kamenem úrazu.
11Kdo nenávidí svého bratra, je ve tmě a ve tmě chodí; neví, kam jde, neboť tma mu oslepila oči......................Matouš 5:22 Já však vám pravím, že již ten, kdo se hněvá na svého bratra, bude vydán soudu; kdo snižuje svého bratra, bude vydán radě; a kdo svého bratra zatracuje, propadne ohnivému peklu..................Pokusi chovej se aspoň občas jako křesťan a nerozšiřuj pořád tu svou nenávist.... Ježíšovo evangelium je o lásce k bohu a k bližnímu, ne o boji z katolíky nebo celou církví, za boj se do nebe nedostaneš........Spíš bude spasena muslimka Andrea než křesťan plný zloby, který si hraje na Boha že na jisto ví kdo spasený je či není....
2) Bible jasně učí, že Ježíš byl Bůh. Dokonce i velký kritik Bible Bart Ehrman, kterého muslimové rádi citují, uznává, že Ježíš o sobě říkal, že je Bůh. Některé Biblické důkazy...
Jan 1:1-3 „Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. 2To bylo na počátku u Boha. 3Všechno vzniklo skrze ně a bez něho nevzniklo vůbec nic , co je. “
Jan 1:14 „A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Spatřili jsme jeho slávu, slávu, jakou má od Otce jediný Syn, plný milosti a pravdy.“
Tyto dva verše označují, že Ježíš existoval ještě před svým tělesným narozením. On je inkarnací Božího Slova. Ježíš Kristus byl Syn Boží i Syn člověka. Mimochodem Syn Boží v řečtině označuje někoho stejného druhu. Další verše...
Jan 5:18 „Proto ho Židé ještě více usilovali zabít, že nejen rušil sobotu, ale také Boha nazýval svým vlastním otcem, a činil se tak rovným Bohu. “
Jan 8:24 „Proto jsem vám řekl, že zemřete ve svých hříších. Jestliže neuvěříte, že Já jsem, zemřete ve svých hříších.“ – zde je reference na Boží prohlášení „Já jsem“.
Také v Jan 8:58 „Ježíš jim řekl: „Amen, amen, pravím vám, dřív než byl Abraham, já jsem.“
viz Exodus 3:14: „Bůh Mojžíšovi odpověděl: JSEM, KTERÝ JSEM. A pokračoval: Toto řekneš synům Izraele: JSEM mě poslal k vám. “
Titus 2:13 „očekávajíce tu blahoslavenou naději, zjevení slávy velikého Boha a našeho Zachránce Ježíše Krista,“
Filipským 2:5-8 „Mějte tedy v sobě to smýšlení, které bylo i v Kristu Ježíši. 6 Ačkoli byl ve způsobu Božím, nelpěl na tom, že je roven Bohu, 7nýbrž sám sebe zmařil, vzal na sebe způsob otroka a stal se podobným lidem. A když se ukázal v podobě člověka, 8ponížil se, stal se poslušným až k smrti, a to smrti na kříži. “
Židům 1:8 „avšak o Synovi: ‚Tvůj trůn, Bože, je na věky věků a žezlo přímosti je žezlem tvého království. “ – jde o citaci z Žalmů 45:7 „Tvůj trůn, Bože, trvá navěky a navždy. Žezlo přímosti je žezlo tvého království. “
Kolosským 1:16-17 „neboť v něm bylo stvořeno všechno na nebesích i na zemi, věci viditelné i neviditelné, ať trůny nebo panstva, vlády nebo autority; všechno je stvořeno skrze něho a pro něho. 17On je přede vším a všechno v něm spočívá.“
A když také něco z proroctví. Ježíš o sobě mnohokrát mluvil jako o Synu člověka. Tento titul je opravdu významný, protože odkazuje na proroctví Daniela.
Daniel 7:13-14 „V těch nočních viděních jsem přihlížel a hle -- s oblaky nebes přicházel synu člověka podoben, přiblížil se až k Věkovitému a před něj směl předstoupit. 14Byla mu dána vláda a čest i království a všichni lidé, národy a jazyky jej budou uctívat. Jeho vláda je vládou věčnou, nepomíjivou, také jeho království, jež nebude zničeno. “
Jeho vláda má vládu věčnou a nepomíjivou, protože je to vláda Božího Syna, druhé osoby z trojice. Věčného inkarnovaného Božího Slova, které přišlo na tento svět v podobě Syna.
Další citace...
Zj 1:8 : Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec, praví Pán Bůh, Ten, který jest a který byl a který přichází, ten Všemohoucí.
Zj 21:6 : A řekl mi: „ Stalo se. Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec. Já dám žíznivému zadarmo napít z pramene vody života.
Zj 22:13 :Já jsem Alfa i Omega, první i poslední, počátek i konec.“
A tak mohu pokračovat ještě dlouho...
3) Křesťanství není mrtvé náboženství, ale konstantně svědčí o tom, že Ježíš zachraňuje a mění životy. Islám nemá žádná svědectví.
4) V Bibli nejsou žádné věci v kontradikci vůči vědě.
5) Fascinují mě ta absurdní a velká slova, která říkají muslimové. Takže... a) Islám nemá zachován původní písmo v Koránu. Uthmán ibn Affán dal nařídit, aby se vykompilovaly všechny rukopisy do jedné knihy, což je dobře známé a je to i zaznamenáné v Hádísu 507, 510. To dokazuje, že i tehdy existovaly textové variace. A všechno ostatní dál spálit. Islám je tedy takové státně kontrolované náboženství, což křesťanství není, protože v křesťanství se rukopisy šířily volně. A proto nemůže být nikdy potvrzena autenticita textu v Koránu. b) Korán je plný nesmyslů a je nevědecký a teologicky špatný. Bůh islámu není spravedlivý, protože netrestá hříchy. Neexistuje hříšná podstata, což je v kontradikci s tím, co pozorujeme v realitě. Příběh ze zahrady eden je taková okleštěná verze z Bible, která nedává smysl a zvláště ta část, kdy tam Bůh ponižuje anděly. Pak Adam zhřeší a Bůh mu hned odpustí – ?! Chvíli jsem to četl a nedává to smysl. Bible naopak vždy reflektuje realitu.
6) Bible varuje před jinými evangeliemi zvěstované anděly, což automaticky ukazuje na Islám, Mormony a new age křesťanství – tyto tři náboženství odstatoval anděl. Nehledě na to, že si Muhammad myslel, že byl posedlý démonem.
Galatským 1:8 „Ale i kdybychom vám my nebo sám anděl z nebe zvěstoval v evangeliu něco jiného než to, co jsme vám zvěstovali, budiž proklet! “
Doporučuji debaty Dr. Jamese Whita, které jednoznačně a bez výhrad ukazují, kde je pravda.
nejste z mých ovcí. 27Mé ovce slyší můj hlas a já je znám a následují mě. 28Já jim dávám věčný život a nezahynou navěky a z mé ruky je nikdo nevyrve. 29Můj Otec, který mi je dal, je větší nade všechny a a nikdo je nemůže vyrvat z ruky mého Otce. 30Já a Otec jsme jedno.“