Čerti

Setkal jsem se ze zajímavým názorem. Ten kdo se převlékne za čerta, muže být věřící, ale o křesťanství toho moc neví. A to z důvodu, že se představuje satana. Nikdy jsem nad tím takto neuvažoval. Přijde mi, že pokud se jedná například o mikulášskou nadílku a je zde čert nevidím na tom nic špatného. A člověk ,který hraje roli čerta si myslím může být jak věřící tak znalý křesťanství. Takže já osobně na tom nevidím nic hrozného. Jaký je Váš názor?

mdo tona 30.6.2014

komentáře: (24)


amper01 18.7.2014

Zkusím téma popostrčit. Autorem názoru ohledně mikulášských čertů jsem byl já. Vám snad příjde normální, že se křesťan vědomě převleče za svého úhlavního nepřítele a roznáší jeho poselství - strach, nepokoj...? Zvlášť dnes už jsou i masky takové hnusné, že některé děti z toho opravdu mají trauma. Podle mě, kdo je schopen dělat čerta je možná věřící -věřit v něco nikoho nezavazuje- ale o křesťanství v původním slova smyslu, -což je křesťan = kristovec = následovník Ježíše Krista- bych teda dost pochyboval... Dobrovolně reprezentovat satana, to je dle mého prostě příliš velký úlet...

johann 21.7.2014

myslim že to dost pipláte...aje to zbytečné ..dybych se převlékal za anděla,tak toho vo křestanství budu vědět víc ato stoho dúvodu že si představuji boha?..to nemyslíš vážně pardále..mi vosobně je to šumák ..na mikulášskou jsem za čerta chodil dost dlouho a masky bly takuvé ,žebytě trefil šlak...vod kamoše z osterrajchu ,kerej je přivezl na vukázku zme je kaufli...bly z lejpového dřeva ,dešto na šopu kaufneš jen gumy. Já natom nevidim nic zlejho... a ktradici to patří... Bo vobnofte starší mikulášskou tradici.. to vlastně chodily šecky masky vo masopustu s mikulášem .. dnes zbl jen čert a anděl....To můžete rovnou říct ,že iten masopust stojí za starou drškovou

erik83 21.7.2014

Když se půjde úplně na počátek, tak sv. Mikuláš chodil sám a žádného lucifera sebou netahal. :D

johann 21.7.2014

ERIK:Nevím esi svatej niklas chodil sám ..takuvé vědomosti nemám..faktem je ,že to začíná legendou vo třech neprovdaných pannách jejichž fotr neměl na věno..proto pokud se chce vdát bo ženit ..tak byste měli bitovat svatejho niklase,páč toje přímluvce proty gdo hledají...jeho kult bltak silnej ,že narození juzukrista bl vuš slabej vodvar..proto církev musila jeho kult potlačit.

amper01 21.7.2014

JOHANN: Tak si vzdělání doplň: http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C5%A1 A jinak je to smutné - udržovat bezhlavě nějakou tradici jen proto, že je to tradice... A že odporuje životnímu přesvědčení, neřlu-li víře... Tady doslovně - vem to čert, že? Na co vám, lidi, Pán Bůh hlavu dal, když ji stejně nepoužíváte?

johann 22.7.2014

AMPER: moc to řešíš pardále.. sundej si svoje inkviziční brejličky a skus se na věci podívat i z inej strany..Zúčastnil ses vůbec někdy takuvé podobné akce ..jako třeba masopustního prúvodu,velikonoční vobchúzky,stavění majky,skákání přes svatojánské vohně??? tradice sou symbolem víry alspon pro katolíka tak jako symbolem víry i lidový kroj předkú...Vuš si bl někdy v Salcburku..tam bys viděl prúvody čertú..tam jim poudaj krampus..tobyse ti prdelka vod strachu chvěla jak sulc.

johann 22.7.2014

AMPER: bl sem se juknout na Wikipindiji...o niklasovi...ajeto zjednodušená slatatina ..pokud ti mohu doporučit na pindiji se vůbec nevobracej a kup si brou literatúru..pindije je jenom výtažek a někdy i vytrženej z kontextu... du vobracet seno...

kristian 22.7.2014

Mikuláše beru za katolickou tradici, nic mi tudíž neříká. Dát dětem >k Mikuláši> dárky, v tom problém nevidím. A zvát si domů (zaplatit) Mikuláše s čertem? Ti, co chodí po domech a takto si přivydělávají, tak s vírou nemají nic společného. Proč je tahat domů, proč jim platit, proč strašit vlastní děti? Ano, čert není dobrý. Jenže v češtině je čert čert a satan či ďábel je něco jiného. První je postava z pohádek, navíc čertů je plno. Satan či Ďábel je jen jeden, a je to biblická postava. Čert znamená ďábla či démony v češtině spíš nepřímo. Ale i tak si myslím, že není důvod si tuto postavu domů vodit. A není teprv důvod chodit s mikulášem a dělat čerta. Jak už jsem psal, celý k ničemu mi přijde i ten mikuláš a celý svátek. A klidně bych zrušil i vánoce, důvodů by bylo víc.

johann 22.7.2014

Kristian: JENŽE na vesnici kde tradice není přerušena je to jiné ..dešto ve městě je to konzum..je bré se nato podívat z vícero vúhlú..né to cpát šecko do jednoho pytle...promě by mohl bejt vajnacht třeba na jaře...šechno se rodí a probouzí k životu,takže s narozením kristkindiho seto perfektně hodí.

amper01 22.7.2014

JOHANN: děkuji za TIPy, ale já nic studovat nebudu. Mě Mikuláš nezajímá ani jako osoba, ani jako tradice. Ježíš je cesta, pravda i život. Nepotřebuju tedy žádné okliky skrz nějaké vaše svaté... A jestli se někde promenáduje nějaké stádo čertů nebo čarodějnic - je mi z toho akorát smutno - nic víc. Pro mě je rozhodující Bible a jako Ježíšův učedník mám takovou drobnou pomůcku: Udělal by to Ježíš? Tedy např - účastnil by se Ježíš nějakých pochodů čertů nebo skákání přes oheň a podobných aktivit? Silně pochybuju...

amper01 22.7.2014

KRISTIAN: Dost dobře nechápu, co řešíš? Je celkem jedno, co v češtině znamená nebo neznamená čert, protože lidi si ho stejně spojují se satanem a peklem. A tudíž čert je vlastně zájmeno za démona. A díky těm pohádkám, kde jsou čerti hloupá stvoření a přechytračí je každý trouba má i spousta dospělých naprosto zkreslenou představu o tom, co to vlastně je věčné zatracení. Další ze satanových taktik: předvést ze, zesměšnit se, znemožnit se... aby jednak na něj lidi nevěřili, popř podceňovali vážnost... 100x omílaná lež se stane pravdou - alias lidský mozek si to uloží jako fakt. Pohádky, pohádky, pohádky... Fakt normálně jsem mluvil s dospělýma a o pekle měli představu naprosto pohádkovou... Sám si neumím představit do hloubky, jaké bude to věčné zatracení, ale zčásti se to dá přiblížit. A onen příklad dotyčné naprosto zděsil a začali přemýšlet úplně jinak...

tona 22.7.2014

Já nevím tedy, ale když se řekne čert tak si nepředstavím satana. A pokud si někdo představuje peklo jako to co je v pohádkách tak to je zase jiná věc. Je to asi tím, že nikdo si to nedovede představit a tak si to připodobňují. A kdyby nebylo peklo v pohádkách zobrazované tak jak je, tak si je lidí připodobní něčím zase jiným. A opět by se jednou a jen jakou si naší smyšlenou představu, protože nikdo si nedovede peklo představit a podle mě ani něják přiblížit. Ono ani věčnost si nikdo nepředstaví..

johann 23.7.2014

Tuto forum je hovadina ..řeší se tady vúplné nesmysly..a každej slepě hají jenom svoje a nikdo nechce vidět vočima druhého ..voháníte se sice písmem ale s trámem ve voku.Máte to sice šecko načtené ale zapomnělo se že vynález knihy je vlastně dáblovo dílo.Voháníte se Ježíšem,šecko vité ,jak byse zachoval ,co by vudělal..ale vuvažujete v rovině lidského nedokonalého mozku..je možné ,že ježíš by se zachoval vúplně jináč atřeba by si ten svatojánskej vohen skočil . ..Nehledě čert,dábel se vobjevuje na scéně až ve středověku. jeho archetyp je někde vu pohanú..rohatej pán byl například u keltú..jenž se zobrazoval z jeleníma parohama. jelen bl symbolem tajemství,vohlašoval smrt a přiváděl do zásvětí.. Křestanství jelena přijalo ,nebo spíš vukradlo za své...ale časem tuten symbol zanikl asi jako další symbol páva..dnes votom nikdo nemá anunk..šichni záme jenom rybu..Noa z rohatého pána páč některé pohanské kulty bly velmi silné..vuděla církev vohyzdnou kreaturu ,která straší a požírá lidi a má nějaké peklo...v hebrejštině vlastně peklo není...jedná se vo stav vutrpení..nebo něco takového ...púvodní křesťanští překladatelé na to něměly v hodný ekvivalent.. a tak si to přeložily po svém..Špatná interpretace bible a tím to myslim celkově její vobsah múže vovlivnit i holou větu v písmu...tím jsem samozdřemně nechtěl naznačit ,že bible je celá špatná.

amper01 23.7.2014

JOHANN: Tobě se na internetu koukám zalíbilo, už tu jsi snad každý den, někdy snad i několikrát denně! Tak aby Ti nepohnilo seno ☺ Poradím Ti, jak ušetřit čas - když se Ti něco zdá jeko hovadina, tak to prostě ignoruj - nepřispívej. Proč ztrácet čas hovadinama ☺ A to nejvážnější - jestli v Bibli zpochybníš jediný verš, pak ji můžeš celou hodit na oheň... Nebo snad máš patent na pravdu, který verš pravda je a který ne? Zpochybněním jednoho verše zpochybňuješ celou Bibli. Mimochodem i všemohoucnost Boha. Nebo si myslíš, že na stvoření světa vyplýtvl veškerou energii a tak už mu nezbyla energie na to, uhlídat si Bibli, aby obsahovala co obsahovat má? Johann Johann. Podle čeho ty teda jdeš za Bohem? Čemu vlastně věříš? Dost dobře nechápu... PS: Jestliže Ježíš na satanův popud neskočil výměnou za všechna království světa, proč by si zahrával se satanem skákáním přes oheň? Další z tradic, která pochází z okultních praktik - zahrávání si s démony... Ale Tobě je to nejspíš jedno, když jde o tradici...

johann 24.7.2014

Amper nebud chudák a zkus se nad sebou zamyslet..Meleš páte přes deváté..Takové horlivé blázny znám...a potom jak končí...že? Koukám žesto stvou postavičkou trefil ani nepotřebuješ fotku na profilu..malej jedovatej kripl, ratichické postavy a prasečími vočky co schovává za černými brejly a kvičí pokaždé dyš není po jeho.,protože jenom von má patent na rozum.Čeče ani se nedivim že si sám.,...Jinak do toho ,že tu jsem několikrát děnně ti velké kulové.,narozdíl vod tebe si vumim rozložit arbajt ..Ty vpravdě nuvumíš ani to . a chození na nett si vumim zařídit..nehledě je to seznamka esi sis nevšiml. Modlím se za tebe brácho a vinčiju ti toho stokrát víc co vinčuješ ty mě!!

amper01 24.7.2014

JOHANN: Nadávky Ti jdou :) Ale ze strachu, co bys mi asi tak mohl vinčovat Ti já nevinčuju nic. Jednoduchá matematika - 100 krát víc než nic je 100x0 a to je také nic ☺ PS: To Ty jsi podle fotek docela sympaťák a vzhledem k tomu, že se zřejmě i umíš postavit k práci, tak nechápu, proč jsi sám...

johann 24.7.2014

AMPER: no nic pardále..myslím že zme vobadva někde ..inde,,zácházíto vuš moc daleko...nikdy se nedohodneme..já jsem sedlák ..řadim se mezi klidné silý..Nádávky si někdy člověk zaslouží a chlapovi se nejvíc rozsvítí dyš dostane jednu pořádně do zubú...to je lidová moudrost..Nabízím ti internetovou ruku k smíření..alti radím jako starší brácha, dávej si pozor na jazyk co komu a jak píšeš..nemyslím ani tak k tutem forum..jako dyš komentuješ někomu foto,vobrázek ,či si přisipáváš soli k někomu koho klidně můžeš předejít ale ty tam tu stopu jako psejček musíš nechat.Lidi sou rúzní...Ten černobílej stařec s fajfkou z profilu je múj pra pra pra dědek..Náš rod pocházá z Tirol.dysi to bl malovanej vobraz..ale po záplavě jaxi vzal za své..podařilo se ho ale vodborníkúm zdigitalizovat a alspon do hnědé barvy vupravit. Pravda je taková že vlastně člověk není nikdy sám ,máš kamoše,známé,nebe plnejch svatejch ,panboha,,,a nejlepšího nahrávače ježíše..jenom se cejtí člověk vosamněle..tojo Statek je dřina ale krásná dřina...Statek je úvazek..na dovču můžeš zapomenout..znamenáto vstavát ve 4 hodiny ráno na dojení a práce končí ze soumrakem.Bejvám s rodiči ale převzal jsem povinosti hospodáře , ve 300 let starém hrázděném domě . Doposud nemáme elektriku,hajzl je suchej. Ani bych nespočítal kolik se u nás vystřídalo ženskejch...ani jedna nevydržela...někdy přemejším žebyto blo dobré prodat ho .....,sedlácká čest a vodkaz mých předkú mi ale zavazuje.Švestra je direktorka v knihovně ..na nett mohu chodit di chci.

erik83 24.7.2014

Koukám koukám... trochu se tu přitvrdilo. Brzděte pánové.... právě se otevřelo peklo ve které Johann nevěří. :D

amper01 25.7.2014

JOHANN: Jo tak teď už plně chápu, proč jsi fyzicky sám. Vždyť ani Ty sám nevydržíš bez vydobytků elektřiny -třeba internet- tak jak to můžeš chtít po ženě? Já teda netuším, co pro Tebe v praxi znamená sedlácká čest a odkaz předků... Ale kde je řečeno, že sedláci nemodernizujou? Určitě i v minulých stoletích, když někdo vynašel nový nástroj, který zjednodušoval práci, tak se rozšířil mezi ostatní sedláky. Co máš vlastně ze života? Samotu, dřinu, která příjde vniveč, pokud nebudeš mít potomka... Proč to teda děláš? Ptám se naprosto vážně... Jestli to chceš prodat - prodej. Ale myslím, že by bohatě stačilo nechat přitáhnout elektřinu alespoň do několika místností - do kuchyně pro ženu a třeba do obýváku pro relax. WC alespoň chemické a někde přistavět nějakou sprchu...A máš ženu natotata :)

johann 28.7.2014

AMPER: pardále náš statek je na samotě ve svahu ..tady žádné sloupy kvúli jednomu domu stavět nebudou...a na ten intenet si dycky do města zajdu..co tejče sedlácké cti a vodkazu předkú ,těžko pochopíš páčsi z města..to pochopí jen čouk co vyrostl na gruntu.Každý nějak žijeme. a přesto můžeme bejt šický štastní.Já sem svobodný ato má pro mi vobrovzkou cenu.. nejsem totiž závislej na marketu ,páč mám vlastní zdroje,ani na vodě ,páč mám vlastní studnu.Vlastnim něco i lesa,takže vo teplo mám taky postaráno.A protože sem na vlastním ,tak do zaměstnání nechodim .Ale abys nebl smutnej ,přišlo mi i pár nabídek z moravy..žencký tam sou ještě schopny makat vod rána do večera..jenom se na to musí pomálu,páč ne každá by chtěla přes celé státy do rozmlácenej sudet.

amper01 28.7.2014

JOHANN: Lehce mylný obraz. Bydlím ve staré chalupě na jednom z kopců Beskyd. Máme nějaké to pole, kus lesa, taky vlastní studnu... Na samotě už to sice nějaký čas není... Ale přesto - tady v Beskydech až zírám, kde všude je natažená elektřina! Jdeš hodinu mezi kopečky... Narazíš na polorozpadlou chaloupku a ejhle - jdou k ní dráty! Ale nějaký odkaz mi stejně nic neříká... Nějakou zeleninu a brambory si pěstujeme, ale jinak dojíždíme za prací do města.

amper01 28.7.2014

JOHANN: Zapomněl jsem dodat, že elektriku teda máme, vodu vlastní i obecní -nádrž je na kopci- splachovací záchody, koupelna a potřebné odpady se dostavěly... Internet přímo v chalupě a zadarmo ☺ DÁMÁM: s touto idylkou ale nepočítejte - mám mnoho sourozenců a z chalupy tak budu muset časem pryč ☺ to JOHANN už má chalupu jistou ☺

amper01 28.7.2014

JOHANN: Zapomněl jsem dodat, že elektriku teda máme, vodu vlastní i obecní -nádrž je na kopci- splachovací záchody, koupelna a potřebné odpady se dostavěly... Internet přímo v chalupě a zadarmo ☺ DÁMÁM: s touto idylkou ale nepočítejte - mám mnoho sourozenců a z chalupy tak budu muset časem pryč ☺ to JOHANN už má chalupu jistou ☺

potap 12.8.2014

Jedni lidi měli doma obraz na kterém byl nápis Vymítání čerta ďáblem, když přijeli amíci, hned byl problém tento nepřeložitelný text přeložit. Nesmíme zapomenout, že čert je převzatý také ze slovanské mythologie (vidno například v dílech od poláka Sapkowského, který bere potvory ze slovanské mythologie). Oproti tomu démon je od jihu od nás. Otázkou je co tomu přisuzujeme. (možná by se hodilo doplnit pak Římanům 14.1?) Daimonion v řečtině znamenalo mimo jiné i obecně o bozích, proto se občas o tom hovoří jako o malých bozích, neboli démonech; a na křižovatkách v Itálii kolikrát vidíte nějakou sošku, která má chránit před neštěstím a nehodami, říká se jí také nějak podobně - démon. Vždycky je otázka jak velkou důležitost dáme těmto mythickým postavám, či těmto soškám a tím pádem pokud tomu uvěříme se to stane pro nás tím pravým. Já bych zůstal u Krista a byl věrný Hospodinu (jenž je nad ostatní bohy) místo toho. Neznamená to však, že by se mocnosti zla proti nám nic neopovážili, právě proto by každý křesťan měl chodit ke zpovědi, ke zpovědníkovi, kterému zpovídaný důvěřuje. I pokud jseš protestant, či probuzenec, najdi si druha (nikoliv životního partnera), se kterým by bylo možno sdílet své těžkosti, nekráčíme tu přeci sami :-) a boží nepřítel umí dávat pěkné podpásovky. (ne, diskuzi jsem fakt nečetl, ale můj názor tuším vystihuje to co jsem napsal výše - záleží na tom, jakou váhu tomu přisuzujeme když se někdo obleče do kostýmu čerta, dělá to opravdu něco? Pokud ano, Ř 14.1 mi google snad dobře našel :-D )

Uložit