Nebeský Otec

http://www.biblenet.cz/app/bible/passage?passagePath.path=matous%2023,1-12
odstavec 9
Co si myslíte o těch co si říkají otec? svatý otec, otec biskup a otec-kněz. Jsou to obyčejny lidi, tak jak my všichni

mdo matty 13.9.2016

komentáře: (5)


matty 17.9.2016

A proč se katolíci nevyjadri k tomuto? Já jsem také katolík a to se mi nelíbí

zvedavy 26.9.2016

Pán Ježíš říkal, že nikomu nemáme na zemi říkat otec, jediný je náš Otec v nebesích. Apoštol Pavel mluví o některých učednících, které označuje jako syny, míněno duchovně. Jako otec si ale nejspíš říkat nenechal. Ve Starém Zákoně je občas jako otec někdo oslovován, někteří proroci. Katolická (a pravoslavná a snad i anglikánská i další) praxe, kde se lidem říká otec, to je prostě špatně. To není, že sloužil jak otec se synem (Pavel a Timoteus), to je titul, který slouží k vyvošování určité kasty nebo určitého úřadu (kněží, papež). Já bez potíží někoho označím za pátera, za otce nikoli. Ani titul matka (představená) není v pořádku, proti titulu Otec se ale jeví daleko méně významný. Klidně mluvím o Matce Tereze, ale >Svatý Otec>, to bych z úst fakt nikdy nevypustil.

palcov 26.9.2016

Tak páter a otec je asi jedno a to samé, jen v jiném jazyce. :) Já nevím, spíše se zeptej nějakého kněze osobně, ten ti to osvětlí. Osobně s tím problém nemám. Nemám pocit, že by si knězi 'nechali říkat' jak píšeš otec, řekl bych, že pokud někomu otec říkat nebudeš, nikdo se nebude zlobit - cení se upřímnost. Svatý otec je asi něco jako titul, nemáš povinnost mu tak říkat.

zvedavy 27.9.2016

Tak já vím, že pater (myslím vyslovováno krátce) je v latině otec. Pro mě je výraz páter označení duchovního římské církve, latinským výrazem. Českému otec bych se bránil daleko víc, o pravoslavném duchovním bych použil asi jen v citaci, jinak bych hledal jiné označení. V řkc je oslovování otče, otče biskupe, svatý otče, standardní oslovení, zkrátka tak se očekává, že člověk bude dotyčné oslovovat nebo o dotyčném mluvit. Oslovovat důstojný pane je jistě taky v pořádku, ale pane faráři, to už není nejlepší oslovení, i když urážlivé není. Při ekumenických setkáních nekatolíků s papežem je docela problém, jak ho oslovovat.

jirikholas 13.11.2016

Svatý, třikrkrát Svatý je Otec Nebe, Svatý je Ježíš třikrát Svatý a Svatý je Duch Svatý je třikrát Svatý. Jinak je vše nesvaté.

Uložit