Je dogma o nepravdivosti reinkarnace opravnene?

0)At se to ma jakkoliv, hrabani se v minulych zivotech rozhodne neni vhodne, nebot zpravidla jde o bozi tajemstvi.
1)Ocistec: muze mit ruzne formy-nejen duchovni ale i fyzickou-coz znamena opakovane vteleni. Az na vypusteni jednoho dogmatu není reinkarnace prilis v konfliktu s katolickou naukou.
2)Nespravedlnost a dopousteni zla: Proc se někdo narodi slepy ci nechteny? Teologicky se to vysvetluje jako „Bozi tajemstvi“. Kde mame jistotu, ze v tom není Bozi spravedlnost vyjadrena karmou?
3)Nejde o obhajobu Platonskeho ci hinduistickeho modelu. Nejde o zdokonalovani se vlastni silou. Stejne jako v ocistci i v novem tele duse odcinuje sve dluhy, zpracovava sve chyby a hrichy. To i skrze potykani se s novymi ne vždy prijemnymi zkusenostmi. Mnohe je však z duse snato pusobenim Bozi milosti a mnohe dobre skutky toho člověka byvaji často dusledkem milosti posvecujici.
4)Jedno telo-jedna duse platim v tom smyslu, ze clovek z pohledu pozemskeho vnimani skutecne zije jeden život. Tedy Zidum 9.27 v tomto smyslu není v konfliktu s reinkarnací. Reinkarnace znamena ze duse(nikoliv clovek) muze projit vice pozemskymi zivoty. Ty mohou zustavat v pameti duse ci jejim podvedomi. Podvedomi duse o tom je však během zivota člověka v urovni nevedomi, tedy si nic z toho nepamatuje.
5)Talenty a zajmy: Zkusenosti minulych zivotu jsou však v dusi vtistene a projevuji se v talentech, zajmech a inklinacich toho cloveka, které mnohdy prijdou aniz by k nim byl jakkoliv veden. Dogmatik namítne: samozrejme nejde o nahodu, ale Bozi plan pro tuto dusi. Ovsem ten Bozi plan stejne musí souviset s nejakym dokonalym radem. Napadne nejaka koncepce takoveho radu, která by byla dokonalejsi nez kauzalita minulych zivotu?
6)Vztahy: nekteri lide si okamzite padnou do oka. Nepochybuji ze Buh to tak asi chtel. Jenze na pozadi toho Boziho chteni muze byt fakt, ze duse spolu mají velmi pozitivni zkusenosti z minula.
Nekteri lide se naopak od pocatku nesnaseji, aniz by si stihli nejak ublizit. Existuje totiž neodpusteni z minulych zivotu a proto se tyto duse karmicky opet potkaji a mají sanci nalezt lepsi reseni vztahu. Mnozi lide totiž umiraji uvnitr plni neodpusteni(i když navenek se tvari a snad i tomu veri, ze vse maji vyreseno) a to jim brani jit do nebe.
7)Zazracna uzdraveni: V mnoha pripadech modlitba za uzdraveni s nemoci nepohne a jindy ano. Existuje andel-strazce karmy, který svou pritomnosti blokuje moznost vysvobozeni od ducha nemoci. Modlitba za uzdraveji je prosbou o Bozi milost pro nemocneho. Bozi milost spolu s jistou mirou predchoziho odcineni v podobe utrpeni muze vyvazit dluhy duse a tim padem andel karmy poodstoupi pripadne odejde. Vlivem toho v prubehu zivota projevy nekterych „nevylecitelnych“ postizeni mohou zeslabnout i nahle zazracne zmizet, casto prave po modlitbe od lidi s darem uzdravovat.
Napriklad Tardiff miva před modlitbou videni, kteří lide dnes budou uzdraveni (Buh mu ukaze u koho karma dozrala a skrze jeho modlitbu pak necha odejit duchy nemoci. Tardiff sam nepotrebuje vedet ani uznavat ze existuje nejaka reikarnace ci karma).
8)Hrich dedicny: i vsechny geneticke nemoce souvisi s karmou. Je mozne namitnout, ze dedicna choroba je zkratka rodova zalezitost a zadna karma. Jenze duse je zamerne vtelena, aby se narodila do takoveho rodu, jehož minulost a soucasnost odpovida dluhum z jeji minulosti. Ty si muze timto zpusobem doresit.
9)Hrich prvotni: biblicky popis vlastne symbolicky zobrazuje jak se duse při svém prvnim vteleni dopustila chyb a vznikla ji karma vedouci k hrichu dedicnemu.
10)Proc si clovek nepamatuje minule zivoty sve duse? Jednak je uplne jinym clovekem, nez bylo minule vteleni, navíc by tihu těchto vedomosti nemusel unest a stahlo by ho to do cynickych a zlych vzorcu jednani. Stejne jako když clovek zacne zit hrisnym zivotem, tak vedomi o tom co uz stihl spachat ho vetsinou stahuje stále hloubeji a stále dale od Boha.
11)Nikam nevedouci opakovani cyklu prevtelovani? Spis si to ale predstavujme jako sroubovici s vyvojem. Prirozeny jev, který vidime vsude kolem sebe: treba rocni doby se stridaji a pritom klima dlouhodobe podleha zmenam.
12)Nektere namitky byly namirene proti ocistci a katolicke nauce jako takove. V těchto pripadech vhodne uvest do zavorky třeba „protestant“
13)existenci reinkarnace pripousti mnoho kultur. Pokud k ni nedochazi, vycucali si to z prstu nebo dostali od od zleho ducha?
14)casta reakce byla: „vzdyt je to jedno se tim zabyvat, zda na pozadi je nejaka karma“. V podstate bych s tim souhlasil. Jenze prilis mnoho krestanu automaticky ideologicky zastava tezi o nesmyslnosti reinkarnace, protože jim to nejake autority takto naockovaly. Pritom poradne nevedi v cem reinkarnace spociva.
15) Jan 9.2. „Mistře, kdo se prohřešil, že se ten člověk narodil slepý? On sám, nebo jeho rodiče?“

mdo kreketuse 12.4.2016

komentáře: (15)


zdenekdo 4.5.2016

Taktéž to nebudu celé číst, ale i tak si myslím že mám představu čeho zamýšlíš. Ona představa reinkarnace jako takové je velmi zajímavá a lákavá a já sám v ní věřil a přišlo mi to logické, avšak teď si myslím že je to jedna z největších lží, která je i velmi nebezpečná. Volně budu citovat: Každému náleží jednou zemřít, poté vstane před soudem, kde se bude duše zodpovídat hlavně za víru, poté za skutky (každému je dáno jednou zemřít, nepočítám-li ty kteří budou vyvýšení při konci). Vezmi si ale, jaké ovoce reinkarnace dává? Dává podle mého falešnou představu, že je tu spooousta času a pokud se mi osvícení nepodaří teď, tak mám stále další a další životy na to, abych se vlastními silami vyvýšil a dosáhl konečného stavu. Ten kdo věří v reainkarnaci, věří i v karmu. Dává tedy pocit že máme až nekonečně možností jak se sami spasit (na čemž stojí víry východních náboženství) a defakto odvrací člověka od jediné pravé víry- víry v Krista. Osobně se nehlásím ke konkrétní církvi nebo uskupení, vím ovšem že Kristus je ta jediná cesta a vše, co není v souladu s ním, jde proti němu- jak kdysi pravil, kdo se mnou neshromažďuje, rozptyluje. Reinkarnace rozptyluje.

anfiss 19.5.2016

Zdenekdo: Myslím,že jsi to napsal velice trefně. Osobně mám také zkušenost z života před obracenim ke Kristu se shromažďováním všelijakých zkušeností a svědectví ohledně reinkarnace. Pravda je,ze to zavání tajemstvím a ten klam je v tom, ze ma člověk pocit, ze je všechno jak má být. Zaměřuje se na sebe, zkoumá se a to ho duchovně i citově velmi zaměstnává a díky tomu... ze svět ve zlém leží... podava ubohemu 'chycenemu' stále víc a vic důvodu proč se tím stále víc a vic zapletat. Jedna kniha o těchto věcech vyvrací druhou.-To byla první věc ktera me tehdy mátla a znejistovala. Nebylo v tom nic na cem by se dalo stavět, jen samé různé spiritualni zkušenosti různých lidí. Vždy tam bylo něco navíc,co jaksi 'korenilo'lidskou touhu a hlad vědět víc,dosáhnout konečně toho vrcholů,možná osvícení...a pak možná přijde do takto zmitane duse konečně klid. Neprijde. Jelikoz ji pohani ten, ktery nenávidí lidskou dusi a ma moznost ji takto svazovat a utahovat dál. Děkuji Bohu,ze se mi dál v té době poznat, měla jsem také naslapnuto... Až v bibli jsem našla to co mi v těchto knihách a svedectvich chybělo. A to:ze to má všechno jistý řád, smysl. Moje minulost,přítomnost i budoucnost. Najednou jsem věděla kdo jsem, odkud prichazim a kam jdu. V tom bylo to odpocinuti,ta tolik hledana svoboda a jistota života. Moje duše byla nasycena a začala jsem mít klid a Pokoj. Reinka rnace rozptyluje a odvádí pozornost duchovním pnutim. Leč nebezpečným, směrem který lidskou dusi ještě víc uvede do zmatku své sebestrednosti a tam dál rozjede boj s naším egem. A abych nezapomnela: Tahle legrace taky něco stojí, když pominu to nejcenejsi.

filos12 20.5.2016

Anfiss - výborně... skvělé svědectví, díky že to tady sdílíš...

dinny 29.5.2016

Bible v knize Kazatel píše,že Člověk,když zemře neví nic a nemá podílu na věcech,kterě se dějí pod sluncem!...Bible Kralická!!!!.....tedy pokuste se vymyslet něco tajem...nějšího!.....? With greeting Jesus Lives!

echri 5.7.2016

Je vtipné reagovat na příspěvek, který jste nečetli :) To je jako říct: >Neposlouchám tě, ale tady máš můj skvělý názor>. Zkuste to někdy udělat v reálu :) Omlouvám se, jen mně to připadá strašně neuctivé.

filos12 5.7.2016

echri - ano, máš pravdu - nečíst a reagovat není tak docela v pořádku. Protože to ale tady udělali hned 2 ze 6, zamyslel jsem se nad tím PROČ vlastně. Podle mě se většina lidí ZALEKNE tak DLOUHÉHO PSANÍ bez jakýchkoliv optických struktur, ale protože reagovat přesto chce, VYTĚŽÍ K TOMU ÚČELU JEN NADPIS. A to už asi pochopit lze - souvisí to s UŽIVATELSKOU PŘÍVĚTIVOSTÍ psaného textu. Věřím, že kdyby zde bylo technicky možné alespoň upravit text do odstavců, zvýraznit potřebné důrazy tučným písmem, používat uvozovky a pár dalších jinde běžných vychytávek, tak by ubylo i případů - nečíst a reagovat... A přiznám se, že i když téma příspěvku není bez zajímavosti, ANI JÁ JSEM NENAŠEL TOLIK ODVAHY TO CELÉ PŘEČÍST - smajlík...

s19781 2.9.2016

Není příliš logické, že v desítky miliard let rvajícím vesmíru se zničehonic objeví člověk s vysoce individuální povahou, a prožije jen pár desátek let. Kdyby to mu tak bylo, každá duše by těch desítky let prožila v extázi z toho, že žije, každý nádech by brala s extází. Namísto toho je schopna se každodenně rutinně nudit v práci a večer u televize.

A Bůh by nebyl spravedlivý!, kdyby jednoho narodil do příkladně svaté křesťanské rodiny, druhého do rodiny gangsterů a třetího nechal zemřít v 10 letech při zemětřesení! Každý by měl mnohem jiné výchozí podmínky pro získání statusu spasení skrze příkladný život, a to by nebylo spravedlivé. To už je spravedlivější české soudnictví :)

Reinkarnace je rozšířená ve světě, v křesťanském světě není proto, že byla 2. církevním koncilem zakázána. Protože prvotní křesťané ideu reinkarnace znali, neměli tedy tolik strach ze smrti, a nebylo je možné ovládat hrozbou smrti. Tehdejší vládcové si s tím nevěděli rady, nepomáhalo zakazování křesťanství, smrt ani mučení.
Nakonec to vyřešili tak, že Nový Zákon >očesali> od těchto osvobozujících informací, a toto nové křesťanství stanovili jako nové hlavní náboženství. Noví křesťané postupně zapomněli na tyto ideje, a byli už ovladatelní skrze strach ze smrti a z nekonečného zatracení bez možnosti reparátu.

V indii kvůli méně hmotařskému životu (jsou chudí) není až tak neobvyklé, že mají lidé spontání vzpomínky na své minulé životy, že to ani neberou jako něco vyjímečného.
Nedávno prošla médii zpráva o chlaci, co byl v deseti letech zavražděn, brzy na to se narodil a v 6 letech šel ukázat příbuzným a policii místo, kde je tajně zakopáno jeho minulé tělo, našel ho najisto ve vesnici 50 km od jeho nového bydliště, v místě kde nikdy nebyl a nemá tam současné příbuzné.
Ale samozřejmě mohla to být novinářská kachna.

Podle indických véd (indická obdoba Starého Zákona, napsáno před x tisíc lety) si projde člověk zhruba 1.000.000 životů v těle člověka či člověku tělesně nebo duševně podobných bytostí, než se duchovně propracuje ze stavu zvířete do stavu schopného pro žití ve vyšších světech (andělských a vyšších). Rozdílu odžitých životů koreluje s pojmy jako karmické stáří, mladé a staré duše. Tak jak se lidší povahově mlaďoch a stařec, tak se liší povahově i člověk s řádově 200.000 a 800.000 životy.
A to, že >nové duše> chrlí vesmír neustále a ne v jednom okamžiku, to vysvětluje, proč třeba zemi v jednom okamžiku žijí lidé, kteří mají hlubokou touhu po Duchu a lidé, kteří vypadají způsobem žití spíše jako zvěř.

abby 3.9.2016

http://www.krestane.info/byla-reinkarnace-odstranena-z-bible/

agape10 1.10.2016

Ahoj. Reinkarnace je otázkou jiného směru než křesťanského. Taky mě napadlo proč bych se tím měla zabývat. Tato myšlenka je žroutem času který mohu věnovat buďto čtením bible nebo modlitbě či sdílením svého času s přáteli. Poslední dobou se vůbec duchovně založení lidé zajímají o věci které dle mého názoru mají zůstat skryté. Slovo karmický nepochází z křesťanství ale z jiného náboženství či směru. A to je dle mého názoru problém. Do křesťanství se dostávají směry jiných náboženství.Z tohoto článku mám trochu pocit jakoby se tu spojoval hinduizmus, andělství a křesťanství dohromady. ano každý z nás má právo zajímat se a přemýšlet, mluvit o tom co ho zajímá ale pokud si jako svého Boha zvolím takového, který má něco, co má zůstat skryté mám se tím vůbec zabývat? Nicméně přečetla jsem celé :) snad můj názor neurazí....

pavcaad 1.10.2016

Reinkarnací se chápe opakované převtělování do dalších a dalších životů, závislých na tom, zda člověk dělal dobré, či zlé - toto pojetí je křesťanství zcela cizí - více je třeba na netu https://cs.wikipedia.org/wiki/Reinkarnace, ale na mnoha jiných místech. A souhlasím s Agape10, že zabývat se tím je ztráta času...

agape10 1.10.2016

Ještě mě napadlo tohle : Reinkarnace popírá Ježíšovu oběť na kříži. Protože zemřel za naše hříchy. Tak proč si odžívat své hříchy v dalším životě.

zvedavy 3.10.2016

Slova nejde brát, jak jsou utvořena, ale musí se brát, v jakém významu se užívají. Reinkarnace je pojem z určitého prostředí, v Bibli není nikdy použita, v křesťanském kontextu se neužívá, leda když se mluví o pohanských kultech, ne o vlastní víře. Jinak někdo si tu založí profil a téma k diskuzi, pak ani nediskutuje, kolem toho vášnivá diskuze.

Uložit