Satan a jeho férovost

Zaujalo mě, jak nejenže křesťané vše svádí na Satana, ale navíc jej mají za nejvyčůranějšího >tvora>, na jehož svody musejí doplácet. Ráda bych napsala svůj pohled na věc, pokusila se více rozebrat, jak to vidím já.

Je těžké se shodnout už jen na tom, co si kdo pod tím slovem představujeme, ale zkusme se nyní od toho oprostit, počítejme s tím, že je tu zkrátka jakýsi element, který nás táhne na tu opačnou stranu, tedy od zdroje a s tím i od osobního Boha, ať už si jej kdo představujeme jakkoli. Jak se chová a jak na nás působí a nakolik jsme sami zodpovědní?

Dle mě - zodpovědní jsme vždy! Jsme to vždy my, kdo se rozhodneme konat či nekonat. Ale míra této naší zodpovědnosti a s tím související míra >hříchu> a následného >postihu> za něj, ta se diametrálně liší, v závislosti na úrovni našeho vědomí. Tedy, jako vždy, čím více jsme si něčeho vědomi, tím větší zodpovědnost neseme. Vezměme si např. takového zašlápnutého broučka. Možná jsme si ho vůbec nevšimli, byl v trávě a my jí jen prošli, ani netušíme, že jsme ho zašlápli. Možná jsme ho zašlápli záměrně, s vědomím, že je to škůdce a my tak chráníme svoje plodiny. A možná jsme taky nic nechránili a náramně si užili tu moc, když jsme jej mohli rozšlápnout. Snad netřeba
vysvětlovat, jak se tyto případy liší a že si stejný karmický zápis jen těžko odnesou.

Dá se tedy očekávat, že je-li cílem Satana táhnout nás od Boha pryč, bude se muset hodně ohánět v případě víceméně nevědomého konání, ale mnohem lákavějším soustem pro něj bude právě konání vědomé. Čím vědomější, tím lépe. Pointa toho všeho je, že kde jsme vědomější my, tam je vědomější i on, protože jsme oba blíže zdroji, oba blíže Bohu. A protože jsme blíže zdroji a jsme vědomější, jsme zákonitě i rovnější, a to oba. Oba jsme více na světle a oba více vidíme. (Vycházím tu opět z toho, že dostáváme právě takové zkoušky, jaké máme, které nám přicházejí na míru, dle naše aktuálního >levelu>. Tudíž, s daným levelem vyfasujeme i příšlušného Satánka.)

Takže co se oněch svodů týče, kdy nás může někdo k něčemu svádět? Když víme, že nás svádí, když cítíme, že nás pokouší k něčemu, co není tak úplně dobré. Kdy na to můžeme více doplatit? Když je to fakt hodně nedobré, tedy když naše konání či nekonání bude maximálně vědomé. A kdy bude maximálně vědomé v případě onoho pokoušení? Když s nama bude onen Satan jednat narovinu. Čím rovnější Satan, tím zrádnější situace. Čím křivější Satan, tím menší přečin.

Tzn. že v závislosti natom, jak blízko Bohu jsme, získáváme i odlišné zkušenosti s opačnou stranou a čím blíže k Bohu přicházíme, měli bychom se setkávat se Satanem rovnějším a rovnějším, i on by se měl více a více Bohu blížit, jen s tím rozdílem, že nás touží vést opačným směrem.

mdo tinatina 11.3.2015

komentáře: (13)


tinatina 11.3.2015

Ach jo, snad mi to ani leckteří už neuvěří, ale zase jsem si neuvědomila, co se mi tu stane s mým původně hezky odentrovaným, vyuvozovkovaným a vyzávorkovaným textem. Ta forma je tedy teď otřesná, omlouvám se.

simpansky 11.3.2015

Já mám jasno v tom, která strana ovládá tebe a ty si dej studenou sprchu!!!

faghira 21.3.2015

TinaTina - nějak se v tom Tvém článku neorientuju, je to zmatené. Už jen ten název diskuse - Satan a jeho férovost - je nesmysl, neboť Satan se nechová férově, naopak je velmi zákeřný. Jak už řek i Ježíš, je otec lži a žádná pravda v něm není, dobře věděl, proč to říká.

faghira 21.3.2015

TinaTina - nějak se v tom Tvém článku neorientuju, je to zmatené. Už jen ten název diskuse - Satan a jeho férovost - je nesmysl, neboť Satan se nechová férově, naopak je velmi zákeřný. Jak už řekl i Ježíš, je otec lži a žádná pravda v něm není, dobře věděl, proč to říká.

faghira 21.3.2015

Pardon, mělo to tam být jen jednou :).

tinatina 21.3.2015

faghira: Omlouvám se, měla jsem to docela vystylizované, uvozovky, odřádkování, neuvědomila jsem si, co z toho vznikne. Jinak - ano - název je zcela v pořádku, právě to jsem řešila, to, co píšeš, je běžný křesťanský pohled, se kterým se setkávám. A proto pokus o můj pohled na tuto křesťanskou představu a jak to vnímám já, přistoupím-li na tento tradiční model. Řeším tu pak právě svůj pohled, kdy onoho myšleného satana, s jeho základní vlastností, kterou je směřování nás od Boha, nechám se vyvíjet, a to vlastně spolu s námi, a dovolím si předpokládat jeho vlastní vztah k nám, jeho řekněme vlastní proměnu, právě v závislosti na naší i jeho vzdálenosti od Boha, od zdroje.

faghira 22.3.2015

TinaTina - tak to se opravdu rozcházíme. Já, když se jsem dříve nechala Satana, jak Ty říkáš, vyvíjet, tak to šlo se mnou do háje....Ale Tvoje svobodné názory Ti neberu.

tinatina 22.3.2015

faghira: Jak si ho nechala vyvíjet? V mém konceptu je to automatický vývoj, probíhá spolu s námi, to ano, ale není to o tom, že my někoho necháme vyvíjet. Resp. ano, svým způsobem, jelikož je tam právě ta reakce na nás, ale je to něco jako zákon, jako přirozený proces, čím jsme níže, tím je níže on, čím jsme výše, tím je výše on. Lze též říct, že se vždy potýkáme s rovnocenným soupeřem.

faghira 22.3.2015

TinaTina - DŮRAZNĚ TĚ VARUJI, abys s tímto procesem >vývoje>, jak říkáš, přestala, protože jinak Tě takový >PŘIROZENÝ> proces postupně ZABIJE!! KONEC.

tinatina 22.3.2015

faghira: S jakým procesem vývoje? S tím, který jsem se tu snažila popsat a ozřejmi Ti, tak jak věc momentálně vnímám, jako danou? Jak mám přestat s něčím, čemu jsem podřízena? :-D Se asi pořád nechápeme??? Já se ptala Tebe, jak si ho nechala vyvíjet? Já totiž popisuju proces, který je daný, ne něco, kde máš vlastní volbu. Nejspíš si to neustále ztotožňuješ s něčím jiným, osobním, nevím. Jinak, k osobní sféře, tam si už samozřejmě tu vlastní volbu nechávám, tam si s dovolením zase nenechám velet od Tebe, díky za pochopení.

amper01 23.3.2015

TINA: Konečně jsem si udělal čas a přečetl jsem si ten úvodní článek. A můžu k tomu říct jednu věc - totální BLUD. A autorem je jednoznačně on sám - to přesně odpovídá! A nemá to logiku ani pozemskou. Na světě neznalost zákona neomlouvá. Proč myslíš, že u Boha ano? V tomto případě musím dát za pravdu SIMPImu a dodat - kéž Tě ta sprcha probere včas a prohlédneš, než špatně zkončíš...

tinatina 23.3.2015

Amperův příspěvek výše nahlášen davovi.. ode mě poslední pokus, domoci se tu svých lidských práv..

abraham 20.5.2015

Velmi zajímavá myšlenka! Nechápu hysterické reakce některých zdejších. Ano, bereme-li Satana jako protipól Boha, teoreticky by se měli střetnout někde uprostřed. Problém však je, že takto to zřejmě mezi Bohem a Satanem nefunguje.

tibe 21.5.2015

já si myslím, když mám někoho rád, vidím jen Jeho. A na víc nemám čas. Exorcismus a odstranění vlivu zlého je akt lásky k bližnímu, není potřeba o těchto věcech moc polemizovat. Pokud se pohybuji v lásce Kristově a svatých, tak prostě na blbosti není čas..jako se můžu začít bavit o některých lidech, proč ne, proč dělají co dělají, také to jde.
Pro Boha máme převelikou cenu a tohle pochopit Ti patrně dá odpověď na Tvou otázku, nehledě na to, že tato realita lásky Tě může nasměřovat k hlubšímu promýšlení tohoto vztahu- mezi Bohem a námi. Ostatní je pleva

Uložit