Pokrok v technologiích

Poslední dobou tak přemýšlím nad neustálým vývojem technologie. Kladu si otázku: Jak je možné, že nám Bůh ten vývoj vůbec dovolí? Když se totiž podívám tak nám tento vývoj nepřináší nic dobrého. Hlavní důvod pokroku je většinou ušetřit si práci abychom volný čas využili k jiným věcem. A to si myslím, že je důvod proč to nám to Pán dovolí. Jen je asi ta chyba, že se to tak neděje. Nebo aspon moc není vidět, že bychom se díky pokroku odpoutali více od práce a více se zajímali o duchovno. Ale možná se mýlím.... Co mě vedlo uvést tento příspěvek. Koukal jsem ted na tohoto robota http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/283086-prvni-rodinny-robot-prichazi-pobavit-vice-zatim-nezvlada/ A tohle je podle mého už moc. To nám bude už zlepšovat náladu místo člena rodiny nějáký robot. Tomuhle už fakt nerozumím.

mdo tona 14.8.2014

komentáře: (15)


silberstein 23.8.2014

Pokud ti připadá, že vývoj technologií nepřináší nic dobrého, odpoj pračku od vody i elektriky a měsíc per všechny svoje šaty jen na valše. A hezky si při tom říkej: Mýdla jelen užívám, valné práce nemívám. Taky nech auto v garáži, zahoď lístky na autobus a vyraž do práce pěšky. Není nad ranní procházku, čerstvý vzduch ti pročistí plíce a rytmus kroků posílí srdce. Navíc můžeš při chůzi rozjímat. Až se budeš vracet z práce, nekupuj nic, co umožnila technologie, čili zapomeň na banány i pomeranče, ty by v obchodě bez technologie nebyly, hezky zůstaň u chleba a základních surovin pocházejících z našeho kontinentu a našeho podnebného pásu. Až večer dorazíš domů, posviť si svíčkou na ten lavor se studenou vodou, ve kterém se budeš umývat a hajdy na kutě, protože ráno tě bude zase čekat ta zdravá procházka do práce. A pak si popovídáme, že technologický pokrok nepřináší nic dobrého. ... ... A já mám taky otázku: Proč by nám to Bůh měl dovolovat? K čemu nám dal Stvořitel mozek? Aby snad vyplnil dutinu v hlavě, nebo abychom ten mozek používali?

potap 25.8.2014

Jeden mlejn byl většinou pro několik vesnic, nežijeme na této planetě sami ani se snad nikdy nežilo (leda by někdo po Janově způsobu chtěl jíst kobylky a med :-D ). A jak se dnes říká, kdo se věnuje v zemědělství pěstování potravin, bude vždy třít bídu s nouzí. Lidé žili kdysi jinak a jestli by někdo chtěl žít podobně jako kdysi tak určitě nebude moct žít jako dnes (tedy dojíždět třeba 90km do práce denně). Doporučil bych rovnou aby žil i bez moderního vybavení typu kamenný mlýnek, či dva kemeny, nebo i bez železného nože a nepoužíval moderní češtinu.
Neřekl bych, že by zrovna tyto věci většina holek dělala. Ok, mají jiné, ale aspoň by se nemotaly v kuchyni, když tam jsem já.
A co myslíš, jestřábe, budou tam auta? Bych řekl, že dokud se tam nedostaneme to bude naprosto vedlejší otázka, neboť nikdo neví co si má představit. Bych řekl, že tam bude to, co tam má být.
Co se týče hlavního příspěvku, tak ten robot ... mi přijde že na starších videích z japonska byly mnohem zajímavější roboti, kamarádka se jich hodně zastávala, že je to dobré pro páry, které nemohou mít dítě (nepamatuji si co přesně ten robot uměl a jak vypadal, určitě byl odlišný, než tento ale oproti tomuto jsem byl já tehdy proti tomu robotovi). A co se týče zábavy. A co dělala televize? Kolik lidí má doma televizi a když přijdou domů, tak ji pustí? Případně kolik lidí dnes přijde domů a zapne internet? A to ať kvůli puštění videí třeba z youtu.be, či hudby odněkud odjinud, či že si zajde na různá fóra typu se? Nebo když i dospělý se třemi dětmi a na krku čtyřicítka hraje online hry? Neříkám, že tohle je vyloženě dobře (nebo špatně), ale hodinky s vodotryskem měl už můj spolužák v první třídě (a funkční) - tedy že na zábavu se cílí na lidi odrostlých na televizi a jejich další potomky a vnoučata apod. Dokud se to nebude nějak výrazně ovlivňovat myšlení lidí, jako večerní zprávy v televizy, či titulky v novinách, tak bych řekl, že tohle je ještě dobrý.
Co se týče zlepšování nálady, já bych tu viděl určitou paralelu už u telefonování. Také nejste s tím člověkem a povídáte si s ním. Jen se udělal transfer. A proč to píšete sem? Proč nejdete do ulic?

silberstein 25.8.2014

Dobřes to napsal Potape. Já jen dodám, takovou momentální myšlenku. Existuje několik výrazných historických předělů ve vývoji technologií. Nepůjdu až k vynálezu zemědělství, stačí nakouknout pár set let nazpět. V roce 1687 vydal Isaac Newton svoji knihu >Principia>, která položila základy pro moderní fyziku. V tom roce asi bylo na světě jen málo lidí, kteří toho všimli, ale od té doby můžeme počítat velké změny. Následující století přineslo parní stroj, a tím definitivně skončilo období, kterému historici říkají éra agrárních civilizací, kdy hlavní činností člověka bylo zemědělství. Přišly stroje, které ulehčily dřinu, zrychlily výrobu, umožnili takové věci, jako že každý člověk si mohl dovolit koupit boty, nebo cestovat za den dál než dojede na koni. Přišla věda a přinesla inovace v zemědělství i průmyslu. Kdyby se to nestalo, Evropa by se asi propadla do deprese malthusiánského cyklu, jako se to stalo starověkým civilizacím. A to není vůbec příjemná představa. Mnoho myšlenek starého pátera Malthuse je dnes překonaných, ale pro agrární civilizace jeho cyklus platí téměř bez výjimky. Tak nedělejme tu chybu, kterou dělali lidé v době 1. průmyslové revoluce, kdy kritizovali, zavrhovali nebo dokonce ničili stroje a vynálezy. Technika, věda, pokrok v poznání a jejich aplikace ve výrobě a nakonec na trhu jsou projevem přirozeného vývoje. Tohle všechno nám přineslo něco, co dřív lidé neměli: volný čas. Před moderní dobou lidé 6 dní v týdnu dřeli od rána do noci, aby se uživili, a v neděli ten dobytek taky nemohli nechat o hladu, že jo. Věda rozšiřuje lidské poznání, aplikace těchto poznatků v technice ulehčuje život tím, že usnadňuje výrobu energie, zboží, vytváří nové služby a zkvalitňuje život člověka. Samozřejmě v konečném důsledku záleží na tom, jak se to všechno použije. Triviální příklad je: Motykou můžeš okopat brambory nebo třísknout souseda po palici. Je na tobě, kterou aplikaci zvolíš. Stejně tak můžeš strávit u počítače hodiny a dny prohlížením nahatých zadků nebo studiem nového oboru. Takže pokud umíme vyrobit robota, který bude robotem rodinným a pobaví, budiž. Mně osobně se mnohem víc líbí svařovací roboti, protože ti dle mého názoru zkvalitňují život člověka mnohem víc. Kdo někdy navštívil dílnu, kde se svařuje, dobře ví, o čem mluvím. Ale nebudu nikomu bránit, aby si koupil rodinného robota. Ostatně i já mám doma jednoho robota: robotický vysavač. Výtečná věc! Dovedu si představit, že moje babička, by to považovala za zbytečnost, protože byla toho názoru, že při práci se má člověk nadřít, nebo přepych protože jí hrůza války naučila maximální šetrnosti. Kde je jaká hranice kdy --todle je už moc--? Proč si, Tono, stanovuješ nějakou hranici? Protože nechápeš a nedovedeš si představit situaci, kdy by nějaký výrobek mohl být někomu užitečný, nebo prostě jen potěšit? Co je na tom zlého, a jaký zásadní rozdíl je mezi všemi těmi gramofony, magnetofony, walkmany, přehrávači CD, a počítači se reprosoustavou 5+1, domácím kinem a tímhle mluvícím robotem? Vždyť i obyčejný jukebox je vlastně programovatelný automatický stroj, čili robot. ... ... A nakonec jedna taková docela osobní otázka: Kdo tě pověřil tím, abys soudil, co je už je moc? Z jakého důvodu chceš rozhodovat o tom, co je ještě OK, a co už je moc. Totiž pokud je něco --už moc-- je jen krůček k tomu, aby to někdo zakázal. Kdybys měl tu možnost zakázal bys výrobu domácích robotů, protože ---tohle je podle mého už moc--? A až bys zakázal ty roboty, co bys zakázal dál? Magnetofony? Diktafony? Video? Zakázal bys další technologii? Zakázal bys vývoj v některých směrech a povolil jen takový, kde by to podle tebe --nebylo už moc--? Zcenzuroval bys televizi, rádio, Internet? Zastavil by ses někde? ... .... Čím déle o tvém příspěvku přemýšlím, tím více si myslím, že bys měl všech těch technologií využít k tomu, aby sis rozšířil obzor. Nemusíš hledat zrovna filmy o robotice, ta ti je zjevně proti srsti, ale možná by nebylo od věci podívat se na dějepis. Skutečný dějepis nejsou data válek a úmrtí králů, to je školní dějepis, skutečný dějepis je historií lidského myšlení, poznání, vědění. Zkus Lutera. Najdi si video nebo přednášky o jeho životě a díle. Jak na to všechno došel, co ho přimělo 31. října 1517 přibít na dveře katedrály ten kus papíru, a co na tom papíru vlastně bylo. Třeba, až zjistíš, k čemu všemu jeho dílo vedlo, dojdeš zpátky k sobě, a pochopíš, proč sis některé věci myslel. ... ... Jak je svět veliký, si každý nakonec určuje sám. Kdo nechce vidět dál, než na konec ulice kde se narodil, prostě dál neuvidí. A klidně si pak může myslet, že za rohem je konec světa. Ale kdo chce, a dnes, díky Internetu, každý kdo chce, může svoje poznání rozšiřovat jakýmkoli směrem, který si vybere.

tona 26.8.2014

Nevím asi jsem svou myšlenku špatně vyjádřil. Šlo mi hlavně o toho robota, který má vlastně nahradit člena rodiny. Takže všem děkuji za názor, ale opravdu jste nemuseli vypisovat všechny možné vynálezy. Nepsal jsem nic proti nim. Jen jsem se zamýšlel nad tím zda nám nové technologie pomáhají v tom, abychom měli více času na Boha nebo neustále někde bloudíme....

silberstein 26.8.2014

Bloudíme. Neustále, už tisíce let bloudíme. Například úvaha, že robot může nahradit člena rodiny je bludná. Člen rodiny je člověk. To je podmínka, aby něco bylo člen rodiny, musí to být člověk. Pravda, některé rodiny považují i psa za člena rodiny. Proti gustu - žádnej dišputát. Ale to je jen v některých rodinách a jen v některých zemích (Evropa, Sev. Amerika). Pokud má někdo všech pět pohromadě, ví, že robot člena rodiny nenahradí. Pokud to neví, měl by mu někdo pomoci, protože ten člověk má asi velký problém. Bloudíme. Kupujeme věci, které ve skutečnosti nepotřebujme, necháme se do nákupu uvrtat reklamou. A tak nakupujeme netbooky, tablety, smartphony, motorky, auta, mašinky, udělátka, a nové kusy nábytku, přestože ten starý ještě slouží. Bloudíme. Pod vlivem módy, propagandy a reklamy děláme věci, které generace před námi nedělaly, a přesto žily a docela dobře prospívaly. Holíme se tam, kde se lidi nikdy předtím neholili, barvíme si vlasy, běháme s přístroji na měření spálených kalorií nebo jezdíme na kole a měříme ujeté kilometry. Bloudíme. Prosedíme hodiny před televizí, kde každou půlhodinu vyskočí reklama, která zobrazuje sterilní, imaginární svět skvělých půjček, účtů, deodorantů, a prostředků na nádobí. Vysedáváme u počítače a bloumáme diskusními fóry nebo seznamkami v naději, že se někde chytneme aspoň drápkem. Bloudíme, protože ztrácíme čas a peníze a energii na věci marné, dočasné, pomíjivé, nadbytečné, přebytečné a zbytečné, místo toho, abychom se věnovali něčemu, co má smysl. Otázka ovšem zní, zda víme, co to je to něco, co má smysl. Protože, milí bratři křesťané, můžete zhasnout všechny obrazovky a vypnout všechny reproduktory, můžete se vzdát odpoledne ve fitku nebo těch 60 km na kole a věnovat se četbě Bible. Ale když jí budete číst jen tak, abyste jen podpořili svoje stereotypy, namísto abyste se z ní naučili něco nového, budete taky bloudit. ... ... Robot nenahradí člena rodiny a blud nenahradí pravdu. Dal jsem hodinu času a přečetl několik kompletních diskusí na tomto serveru. Většina diskutérů samozřejmě bloudí. Dokonce někde bloudí celé diskuse od začátku až do konce. Ono totiž to bloudění, fyzické i duševní, je základní lidskou vlastností. Přečtěte si Exodus nebo kus z knihy Královské anebo nějakého proroka anebo evangelium, všude tam najdete příběhy bloudících lidí. Víte to je tak, kdo nikdy nebloudil, asi nikdy se nesnažil někam dojít. ... ... No a toho robota bych docela bral, kdyby nekecal, uměl vařit, a v případě požáru začal hasit, a kdyby se prodával v khaki maskování vzor Woodland2 ... No nekupte to!

amper01 30.8.2014

Sáhodlouhé komentáře jsem nečetl... Chci jen dodat přímo k tématu, že vše se dá využít i zneužít a to i čistě Boží věci jako je Bible, církve... Jde jen o to, kdo to vezme do ruky. Dostali jsme svobodnou vůli a jax ní kdo naloží... Ve směru techniky obdivuji Amiše ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Ami%C5%A1ov%C3%A9 )

amper01 30.8.2014

JESTRAB: zvládl jsem přečíst Tvůj poslední krátký příspěvek a rád bych dodal - někomu stačí pro zaopatření Bůh, kdo Bohu nevěří, ať si pomáhá třeba roboty. Kdo nezažil, má mě teď za blázna. Kdo ví o čem mluvím teď souhlasně přikyvuje.

silberstein 31.8.2014

Ampére, máš auto?

Uložit