Relikvie - ano nebo ne?

Není to tak dlouhá doba, co se v Česku objevila výstava >The Human Body Exhibition>. Jednalo se o výstavu mrtvých těl, které byly naaranžovány do poloh tak, aby představovaly člověka při běžných činnostech. Vím, že když tuto a výstava byla poprvé, tak se proti ní ohradilo hned několik zástupců církve - např. můj oblíbenec Tomáš Halík. Mimojiné jsem slyšel argumenty, jakože tělo patří do hrobu a že si mrtví zaslouží svůj klid. Na to konto jsem nad těmito slovy začal uvažovat a začal jsem se sám sebe ptát, jak mi do tohoto postoje církve, zapadají relikvie. Všichni určitě známe každoroční průvod chrámem s lebkou sv. Václava, ale má církev vůbec na něco takového právo? Cožpak si sv. Václav nezaslouží věčný klid aniž by mu každoročně otevírali hrob? Můj názor je, že by se církev bez těchto věcí měla obejít a dát mrtvým jejich klid.

mdo cipzip 3.8.2013

komentáře: (3)


mitic 3.8.2013

Ano, na toto by ti odpověděli nějací katolíci a jejich jediná pravá >církev>, ti vědí všechno, co a jak bude po smrti... Opět a znova jsme tu u toho, že pokud hledáš otázky na své odpovědi, hledej je především u Boha a jeho Písma. Boží slovo jasně učí, že mrtví nevědí zhola nic, nemají vědomí, nepodílejí se na žádné činnosti, nemyslí. Mrtví nevidí události, které se dějí na zemi, mrtví nevzpomínají na Boha a neoslavují jej, v den smrti mizí jejich myšlení…(Kazatel 9,5-6); (Židům 115,17); (Jób 14,12)

Protože jsou mrtví ve stavu bezvědomí, je zřejmé, že modlitby k nim vyzní naprázdno. Uctívání kohokoliv jiného než Boha je navíc modloslužba! Bůh však jde ještě dále a přísně ve svém slově varuje před vyvoláváním mrtvých. (Dt 18,10-12); (Iz 8,19)

Mrtví nechválí už Hospodina, nikdo z těch, kdo sestupují v říši ticha (Žalm 115,17)
Jeho duch odchází, on se vrací do své země, tím dnem berou za své jeho plány (Žalm 146,4)

a ještě další .... (1 Tesalonickým 4,13-17)

mitic 3.8.2013

napsal jsem to trochu obraceně..odpovědi na své otázky, :-) njn, píšu v rychlosti a pozdě večer. A háže to divné znaky, např. uvozovky asi systém nezná, a hodí to nějaké podivné čislo se znaky. Nevim co to dělá, ale něco je špatně

Uložit