Jak pohlížíte na lidi odlišného vyznání (víry v Boha)?

Ahoj, jsem tu nová a hned jsem se rozhodla založit téma. :) Téma je, myslím, dostatečně vypovídající, otázka zásadní, zajímalo by mne, považujete lidi s lišícím se filozofickým náhledem na svět, víru... taktéž za své bratry a sestry v Bohu anebo lidi, kteří stojí >mimo>. Možná by bylo v tomto tématu dobré oprostit se alespoň částečně od teologických dogmat církví a nechat promluvit více své srdce, jak tuto problematiku osobně cítíte, nahlížíte...já osobně jsem člověk, který má ke křesťanství velmi blízko, sympatizující katolička, ovšem mne je právě duševně nepříjemné to škatulkování, kdo je na dobré cestě, kdo na správnější...atp., pocházím z ateistické rodiny, ale již okolo jedenácti let jsem nějak vnitřně cítila, měla jasno, že dětmi Božími jsou absolutně všichni, ať už stojí, kde stojí....Tvůrce všech je jen jeden. To lidské rozdělování mi přijde skutečně spíše jen taková >lidština>, která dělá mezi lidmi bohužel hodně zla, nenávisti...kdyby si spíše lidé uvědomili tu naši vzájemnost, bylo by na světě mnohem lépe....člověk si může (musí) stát za svým vnitřním přesvědčením, ale to nevylučuje brát a přijímat každého stejně (samozřejmě nedokonale, dokonale to umí jen Bůh). No, tak jakže toto vnímáte....potkáte-li třeba buddhistu, hinduistu, muslima, kohokoliv....vidíte v něm také svého bratra či sestru anebo ne? Vnímáte spíše tu jednotu všeho, naši lidskou vzájemnost anebo spíše to, na které cestě právě ten jediný člověk je, nachází se? Děkuji všem za názory!

mdo amelie 11.5.2012

komentáře: (6)


monikax 18.8.2012

Již na počátku svého života víry v 15ti letech jsem si pohrávala s myšlenkou všeobecné spásy, ale tehdy mi bylo jasně řečeno, že to není možné. Ale setkáním s lidmi a pozdějším zájmem o teologii a misii jsem se setkala s lidmi různých náboženství. Žila jsem v tom našem rozporu, že máme šířit Krista, ale zároveň mi to nešlo přes pusu. Říká se, že existuje všeobecné zjevení, o kterém mluví Pavel- jsme všichni jeho děti, v něm pohybujeme se, jsme..ale konkrétní zjevení V Kristu a v boží lásku- to se musí předat a zakusit, ale myslím, že Láska je až téma moderní doby..asi. V každém případě já se Boha spíše bála jako neznámého a když jsem slyšela, že mě miluje, zbavilo mě to strachu a tento vztah lásky mi dal smysl. A potkávala jsem další lidi se vztahem ke své víře - k islámu, k hinduistickým Bohům, k budhismu - normální lidi, odlišní, s láskou ke své víře. Víra člověka, jeho světový názor, to je až jeho nejspodnější vrstva, obrovská hodnota. Kniha what can evangelicals learn from other religions, kterou jsem zmiňovala poukazuje na to, že křesťané prohlašují, že mají pravdu jen oni, ale že se lze podívat na ostatní náboženství z hlediska zjevení, já říkám a to jsem studovala religionistiku - věda o náboženství obecně a o náboženstvích ostatních a četla jsem některé hlavní knihy- v každém náboženství je spousta hodnotného a ten, kdo ho nezná, nemůže o něm říkat nic. také teologie, kterou vyznávám říká, že Ježíš je spasitelem obecně pro každého člověka napříč časem ať to ví či neví a když s ním má osobní vztah tím možná lépe, jen on je mírou všech věcí... Ale zase autor knihy, říká, že různá náboženství sledují různý cíl.. A mě se právě líbí teologie této doby, že hlavní vlastnost Boha je láska, tak jak je v Korintským 13, proto věřím v Krista a křesťanství jako v náboženství lásky a teologie jednoty bratrské z 15.,16.století řadí mezi věci podstatné víru, naději a lásku, služebné písmo, modlitba, svátosti atd. Já chci žít víru lásky a rovnosti a bratrství všech lidí to je pro mě Kristus a církev a není to členství, jak te´d vidím, vítr-duch vane kam chce a teď boří to, co nás učili - že Kristus je v církvi a soukromá víra neexistuje- blbost- Kristus chodí kolem kostelů a pořád se ho musíme ptát:Kam kráčíš? a klidně zavřít mojí církev, zrušit jí a jít zase spolu někam, kde je. To, co je teď s mými církvemi se mi vůbec nelíbí...bohužel jsem idealista:)))krásné dny

monikax 18.8.2012

k té jednotě bratrské tam jsem to nenapsala dost jasně- na prvním místě jsou věci podstatné- víra, naděje a láska a pak až jsou ty věci služebné a pak případné-vnější věci a rituály

miriaam 28.5.2013

Doporučuji film <b>Father of lights</b> - skvěle ukazuje, jak by to mělo být.
Snad lze jen dodat, že skutečný křesťan by měl snášet ze strany těchto jiných náboženství i všechna příkoří - v našem světě se o nich nemluví, ale mnozí křesťané (zejména konvertité z islámu) bývají vězněni, mučeni a zabíjeni. Vím, že z mé strany jde o nadsázku (mě ani nikoho z mých blízkých se tohle nikdy nestalo, takže s tím nemám osobní zkušenost), ale věřím, že je důležité, aby člověk neotevíral své srdce nenávisti. O tomhle by spíš mohl mluvit Američan, který přišel o někoho blízkého jedenáctého září. Ale jak říká bible: >Když tě uhodí do tváře, nastav druhou.> nebo >neoplácej zlé zlým>. Nikdy totiž nemůžeš vědět, jestli muslim, který tě za tvou víru odsuzuje, není jen zmatený a netouží uvnitř po opravdové Boží lásce. A tu jim MY musíme ukázat.

andreakhadija 13.7.2013

Jestrab:>To bratrství totiž spočívá především v tom, že obrácením k Ježíši Kristu a přijetím jeho spasení se člověk stává součástí kmene, který tvoří Ježíš Kristus.> >Nedá se říct, že by muslimové a hindové věřili ve stejného Boha a tudíž není řeč o stejném stromě.> Abych byla přesná, v Islámu je Ježíš Kristus jedním z největších proroků stejně jako Mohammed. Věta: Nevěřící v Něho jsou jiný strom. Tudíž muslimové patří do stejného >stromu> jak víš že muslimové nevěří ve stejného Boha, vždyť to je nedává smysl. BŮH JE přeci JEN JEDEN!

patrik 3.3.2014

Jedna jediná láska

Uložit