Fórum


Založ nové téma!

Přátelské popovídání o křesťanských tématech

Ahoj všem, pokud bude někdo mít zájem, budu ráda když se ozve sem nebo do soukromé zprávy, ráda si jen tak popovídám o křesťanských tématech, Bohu a víře :) mějte hezké odpoledne!

girlofheaven vloženo: 27/11/2020 napiš kometář komentáře (3) Jak to hodnotíš? 0 88

Nový zákon s poznámkami - přeložil Petr Pavlíček

Milí bratři a sestry! Přeložil jsem Nový zákon s poznámkami a nabízím vám ho za dobrou cenu. https://www.bookla.cz/zbozi/10000380 Našel jsem kontakt jen na několik málo z vás věřících, proto prosím, buďte jako to Genezaretské jezero, které vydává vodu a z něhož proudí řeka Jordán. Nebuďte jako Mrtvé moře, kde jsou vody Jordánu pohřbené. Prosím, přepošlete tuto nabídku každému, o kom víte, že mu Písmo svaté může něco dát. Díky!

houslicky1 vloženo: 21/12/2020 napiš kometář komentáře (0) Jak to hodnotíš? 0 88

Bible a dinosauři

Buďte pozdraveni. Celý den hledám na internetu odpověď na jednu otázku, která mi byla dnes položena a stydím se za to, že jsem na ni nenalezla vhodnou odpověď. Prosím vás tedy o radu. Jak si Bible vysvětluje nálezy kosterních pozůstatků dinosaurů, které jsou údajně prokazatelně vědecky starší, než kosterní pozůstatky prvních lidí? Tato otázka mi dnes opravdu byla položena. Je to vůbec možné? A je to opravdu vědecky podložené? Všem mockrát děkuji za odpovědi.

Redwizara vloženo: 17/07/2013 napiš kometář komentáře (162) Jak to hodnotíš? 76 88

Jak pohlížíte na lidi odlišného vyznání (víry v Boha)?

Ahoj, jsem tu nová a hned jsem se rozhodla založit téma. :) Téma je, myslím, dostatečně vypovídající, otázka zásadní, zajímalo by mne, považujete lidi s lišícím se filozofickým náhledem na svět, víru... taktéž za své bratry a sestry v Bohu anebo lidi, kteří stojí "mimo". Možná by bylo v tomto tématu dobré oprostit se alespoň částečně od teologických dogmat církví a nechat promluvit více své srdce, jak tuto problematiku osobně cítíte, nahlížíte...já osobně jsem člověk, který má ke křesťanství velmi blízko, sympatizující katolička, ovšem mne je právě duševně nepříjemné to škatulkování, kdo je na dobré cestě, kdo na správnější...atp., pocházím z ateistické rodiny, ale již okolo jedenácti let jsem nějak vnitřně cítila, měla jasno, že dětmi Božími jsou absolutně všichni, ať už stojí, kde stojí....Tvůrce všech je jen jeden. To lidské rozdělování mi přijde skutečně spíše jen taková "lidština", která dělá mezi lidmi bohužel hodně zla, nenávisti...kdyby si spíše lidé uvědomili tu naši vzájemnost, bylo by na světě mnohem lépe....člověk si může (musí) stát za svým vnitřním přesvědčením, ale to nevylučuje brát a přijímat každého stejně (samozřejmě nedokonale, dokonale to umí jen Bůh). No, tak jakže toto vnímáte....potkáte-li třeba buddhistu, hinduistu, muslima, kohokoliv....vidíte v něm také svého bratra či sestru anebo ne? Vnímáte spíše tu jednotu všeho, naši lidskou vzájemnost anebo spíše to, na které cestě právě ten jediný člověk je, nachází se? Děkuji všem za názory!

amelie vloženo: 11/05/2012 napiš kometář komentáře (6) Jak to hodnotíš? 76 88

Matouš 23:9

9. A nikoho si na zemi nenazývejte 'Otcem', protože máte jednoho Otce, který je v nebi. Vysvetlil by mi nekdo z ,,krestanu,, proc je papez nazyvan Otcem ? Kdyz je to primo v rozporu ze pismem bozim ? A jak je vubec mozne ze jeho funkce znamena zastupce krista na zemi ???

dzehenuti vloženo: 23/07/2012 napiš kometář komentáře (3) Jak to hodnotíš? 76 88

Duch a Duse jaky je rozdil ?

Nekteri ,,krestane,, si mysli ze duse je nesmrtelna, porad nechapu proc kdyz je v bibli jasne napsane co dela dusi zivou ;).

dzehenuti vloženo: 26/07/2012 napiš kometář komentáře (5) Jak to hodnotíš? 76 88

je moje církev a hlavně mé myšlení fundamentální či evangelikální

V nedávné době se mi dostala do rukou kniha What can evangelicals learn from world religions velmi zdařilá, vztah k ostatním náboženstvím tu ani nechci rozebírat, tam jsme myslím vyspěli jako křesťané jen velmi málo a hlavně máme pramálo zkušeností. Kniha rozebírá v úvodních kapitolách pozadí evangelikální víry - myslím, že se pod ni hodně z nás hlásí a dále rozlišuje rozdíl oproti liberalismu a fundamentalismu a ejhle najednou jsem viděla, že církve, které znám a myšlení nás mnohých, je spíše fundamentální. Nemapatuju si všechno, ale to hlavní ano: 1.fundamentalisté věří, že pouze oni vytváří tu pravou biblickou kulturu a tu musí šířit, kdežto evangelikálové žijí ve své kultuře, neoddělují se od ní a působí v ní,ano to jsme se neučili. jen my jsme ti praví, duchovní, pozor na svět-to je dle mě až sektářské. 2.Fundamentalisté nadřazují osobní porozumění až procítění bible nad znalosti a poznatky teologických věd- velký podíl laiků, neznalost dobového pozadí starého a nového zákona, jazyků a žánrů Bible, vytrhování veršů z kontextu, upřednostňování určitých veršů či pasáží jedné nad druhou, neznalost vzniku kánonu Bible, žádné literatury mezi biblí a 20.stoletím, církevních dějin apod.k Bibli se přistupuje fundamentálně a to nelze, bible není diktovaná kniha, je to nádherná a jedinečná kniha, základ křes´tanství a může k nám mluvit i nás děsit,ale musíme ji brát i s jejími chybami, není to 100%pravda, jak nám bylo předkládáno, nic zde není 100% musíme znát víc o ní a o dalších knihách, lidech... 3. Fundamentalisté se soustředí na extrémní témata, jako by byla středem víry, jsou často xenofobní: potraty, homosexualita, trest smrti a odmítají další poznatky, složitosti, zjednodušují svůj život do několika pravd, ale život je složitý a pestrý a nikdo mu plně nerozumí.. myslím, že se stalo to, že z evangelikálů jsou u nás fundamentalisté a z liberálů evangelikálové, tak to vnímám za těch dvacet let od revoluce, to čeho jsme se báli na nás přišlo, ale z druhé strany. Víc si nepamatuju, ale otevřme své srdce a svůj rozum Bohu a pravdě a nebuďme tupci, když si uvědomíme, že věříme spoustě blbostí,tak nás to nezabije, ale jen osvobodí a posílí a stejně řekneme s pokorou znám tě Bože i neznám, hlavně nelpět na vlastní hrdosti si myslím.

monikax vloženo: 18/08/2012 napiš kometář komentáře (0) Jak to hodnotíš? 76 88

Bible - který překlad máte nejraději?

Ahoj všichni, máte rádi Bibli?=) Jaký překlad je váš nejoblíbenější? A čtete Bibli pravidelně (třeba každý den)? Nebo to absolutně nezvládáte, či vám to připadá jako zbytečné?

laalca vloženo: 04/09/2012 napiš kometář komentáře (1) Jak to hodnotíš? 76 88

Ne každý, kdo mi říká "Pane, Pane"... ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích.

„Ne každý, kdo mi říká `Pane, Pane´, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích. Mnozí mi řeknou v onen den: `Pane, Pane, což jsme ve tvém jménu neprorokovali a ve tvém jménu nevymítali zlé duchy a ve tvém jménu neučinili mnoho mocných činů?´ A tehdy já prohlásím: `Nikdy jsem vás neznal; jděte ode mne, kdo se dopouštíte nepravosti.“ (Matouš 7, 21-23) Proč se vlastně Ježíš zlobí na ty, kdož konají dobré skutky jako prorokování v jeho jméno a vymítání zlých duchů atd. Když si přemýšlím nad tím, co je napsáno náhoře, tak je jasné, že Ježíšovi se nelíbí, že lidé dělají takové dobré skutky v jeho jménu, a nikoliv ve Jménu Jeho, ale proč?! Nejsou snad jedno jak už sám řekl? Úpřímně, takové věci v Bibli mi někdy dělají brouka v hlavě, je Ježíš náš Bůh či jenom syn Boží? Přátelé, chtěl bych poslechnout Vae názory. A úpřímně, to je hlavní důvod proč jsem tady. Děkuji. Abood

abood vloženo: 22/09/2012 napiš kometář komentáře (3) Jak to hodnotíš? 76 88

znovuzrození,dary a povolání

Zajímalo by mě nezávazně,jak rozumíte a zda jste prožili znovuzrození,a co dary a biblická povolání,zda má někdo něco a co?osobně jsem prožil znovuzrození před deseti lety a mám biblické povolání jako učitel,a dar povzbuzovat druhé,díky moc za každou odpověd

meny vloženo: 28/10/2012 napiš kometář komentáře (8) Jak to hodnotíš? 76 88

Požaduje Bůh svěcení Neděle nebo Soboty?

Chtěl bych se zeptat, jak je to se svěcením Soboty a Neděle. Před nedávnem jsem si koupil Bibli 21. století a začal jí číst a studovat. Vím, že téměř všechny církve světí Neděli, ale v Bibli se nemůžu dočíst o Neděli. Je mi známo, že se Neděle světí, protože vstal Ježíš Kristus, ale v Bibli nikde není uvedeno: "Svěťte první den v týdnu jelikož jsem byl vzkříšn". Všude se píše o Sobotě... Jak toto vnímáte? Díky

Franklin vloženo: 19/01/2013 napiš kometář komentáře (3) Jak to hodnotíš? 76 88

Zjevení Panny Marie

Jsem rád za diskuzi, sleduji ale nepřispívám, některé názory jsou mi hodně blízké.. Ale chtěl jsem se zeptat na názor na zjevení Panny Marie v Medžugorje, považujete je za pravé, vč. předaných poselství?

klasik76 vloženo: 12/10/2013 napiš kometář komentáře (56) Jak to hodnotíš? 76 88

Co si myslíte o čtení románů s erotickým podtextem (např. Fifthy Shades of Grey)

Je to špatné? Je to hřích? Jaký je váš názor?

Haninka vloženo: 16/07/2013 napiš kometář komentáře (5) Jak to hodnotíš? 76 88

Kladivo na náboženství

Věci, nad kterými jsem nedávno přemýšlel a dával jsem si dohromady nějaké myšlenky. Předhazuji k diskusi: >>>>>>>odstavec<<<<<< Jeden z bodů jak se projevuje náboženství je ten, že náboženství buď přímo přikazuje nebo doporučuje formou rady, co by člověk měl dělat. >>>>>>>odstavec<<<<<< Tzn. že se v náboženské organizaci šíří učení typu "Křesťan je člověk, který musí hodit do církve, musí číst bibli, musí se modlit." Přibývají další a další pravidla. Například v katolické církvi platí, že člověk musí chodit na mše, aby byl spasen. Taky musí chodit ke zpovědi. Musí být biřmovaný a musí být právoplatným členem církve, aby mohl být spasen atd. >>>>>>>odstavec<<<<<< Další méně viditelnou variantou slovíčka "muset" je, když z kontextu učení vyplývá podmíněnost nějakých skutků pro to, aby člověk byl spasen: "Křesťan je člověk, který by měl prokazovat nějakou aktivitu. Mělo by na něm být vidět, že je křesťan. Měl by alespoň dvakrát za měsíc zajít do kostela nebo do sboru, měl by si alespoň dvakrát týdně přečíst alespoň pár odstavců z bible a také by se měl modlit. Nemusí to být dlouhé modlitby, stačí jen pár vět. Taky by měl vyznávat své hříchy. Měl by se také stýkat s jinými křesťany a mít večeři páně, aby toto své vyznání potvrdil." Někteří ještě nezapomenou dodat, "Jo a hlavně, měl by být pokřtěný." Z toho všeho nakonec vyplyne, že pokud tyto věci neděláte, vlastně nejste křesťan a pravděpodobně nebudete spaseni. Pokud přestanete dělat to, co se od vás očekává, může se vám stát, že se lidé ve vašem společenství na vás začnou podezřele dívat. Pravděpodobně také pronesou nějakou poznámku nebo s vámi dají řeč, ale to hlavní je, jak se cítíte vy. Cítíte se provinile? Cítíte se jako odpadlík, velký hříšník? Nebo dokonce začínáte pochybovat o svém spasení? Gratuluji, stali jste se otroky náboženství. >>>>>>>odstavec<<<<<< Víra by neměla stát na tom, že něco musím, nebo že jsem povinován něco dělat. Ale pokud náboženský způsob života vede k tomu, že se ve vás tyto pocity objevují, pak asi není něco v pořádku. Cítíte se jako dítě pod poručníkem, ne jako dospělý jedinec s právem na vlastní názor a vlastní rozhodování. Mít jistotu spasení, není důkaz o tom, že jste spaseni. I náboženští pokrytci mají pocit spasení, ale vím, že Ježíš o těchto lidech nemluvil příliš lichotivě. Pochybování o spasení zase není důkazem toho, že nejsem spasen. Pocity neříkají zhola nic. >>>>>>>odstavec<<<<<< Troufl bych si tvrdit, že existuje ještě jeden náznak toho, že člověk žije náboženským životem. A to když žije dvojí život. V církvi se projevuje jako slušný a milý člověk, ale ve svém soukromí to není nic moc. Proč se lidi vůbec přetvařují? Nepřivádí vás tato přetvářka k šílenství? Určitě všichni hřešíme, ale tyto hříchy se neprojevují před ostatními spoluvěřícími, protože se obáváme, co by si o nás pomysleli. Ovšem, jakmile jsme mimo dozor, jsme ve starých kolejích. O co větší problém by byl, kdyby se člověk rozhodl že se bude projevovat přirozeně. Tedy, když tě něco naštve a chceš si zanadávat, tak proč to neudělat. Když máš chuť si třísknout pěstí do stolu tak proč, ne? Jaká by asi byla reakce okolí? Mnozí by to mohli odsoudit. Přetvářka je ale i o náladách, je mi smutno, nemám náladu, ale budu se tvářit jako všichni ostatní - vesele. Nebudu v nikom vzbuzovat pochybnosti o své víře. Nebylo by lepší si na nic nehrát? A zůstali by našimi přáteli? To by mohla být dobrá zkouška, aby se odhalilo kdo je jen náboženský pokrytec a komu jde opravdu o něco hlubšího ve vztahu k člověku. >>>>>>>odstavec<<<<<< Tento článek měl být původně ne o náboženství obecně, ale o rádcovství v náboženství. Člověk se snadno dostane do pasti, když se přimkne k lidem, kteří mají potřebu určovat, co by se mělo nebo nemělo dělat a co je správné a co ne. Vůdce si volíme sami, ale potřebujeme tyto vůdce? Neměl by každý z nás mít svého vlastního vůdce, jenom jednoho - Boha? Být vůdcem svého života... Pokud dovolíte, aby někdo jiný řídil váš život, žijete svůj život nebo život někoho jiného? Najdou se lidé, kteří by řekli, že za svůj život v církvi získali mnoho zkušeností a proto by vám chtěli nějakou radu předat. Může to být určité pozitivum, ale podívejme se na to z druhé stránky. Být deset, dvacet let v jedné církvi nemusí být jen výhoda. Církev je jako ulita, která vám neumožňuje vyjít a poměřit své zkušenosti a názory s lidmi z jiných církví, potažmo s věřícími nezařazenými v žádné církvi. Dokud máte na sobě tuto ulitu nebo jste uzavřeni v ni, dokud nezměníte své působiště, bod pozorovatele, zabraňuje vám to získat zkušenost nebo pohled z jiné strany. Dalo by se to nazvat určitým omezením. Tak abych ukončil tento odstaven (a snad i celý článek), položme si otázku: opravdu potřebujeme náboženské vůdce a rádce? Potřebujeme znát právě od nich, co bychom měli a co neměli dělat? Kdo nám dá záruku kvalitu informací? Je správné nechat se ovlivňovat zkušenostmi, které jsou ryze subjektivní? A nepředstavuje to pro nás omezení v poznání? Není riskantní setrvávat ve svých nedokonalých a eventuálně chybných postojích, které jsme přejali od druhých? Nebylo by lépe zaujmout jiné stanoviště, změnit úhel pohledu, nebát se projevit a přestat napodobovat život někoho jiného? Být sám sebou a přitom dokázat si udržet víru v Boha a vztah s ním?

radim vloženo: 22/04/2011 napiš kometář komentáře (4) Jak to hodnotíš? 76 88

Křest

Ahoj všem, ráda bych se zeptala těch, kterých se to týká, na iniciaci křestu. Knězů, pokud tu nějací jsou, co se při křtu děje, zajímají mě především vaše vlastní prožitky a pokřtěných, co zažívali, vnímali a cítili při vlastním obřadu, přip. i jestli a jak na ně působil i dál, měnil jejich život, uvažování, spiritualitu atd.. Děkuji :-)

TinaTina vloženo: 22/08/2013 napiš kometář komentáře (0) Jak to hodnotíš? 76 88