Mnoho lidi dnes veri bud vsemu, nebo naopak nicemu

Mnoho lidi dnes veri bud vsemu, nebo naopak nicemu

Ja jsem se proto narodil a proto jsem prisel na svet, abych vydal svedectvi pravde. Kazdy, kdo je z pravdy, slysi muj hlas.> J 18,37




Jezis mluvi o pravde. Co je to pravda? V prvni rade je to slovo, ktere pouzivame velmi casto skoro bezmyslenkovite a to v ruznych souvislostech.

Hledala jsem, co slovo pravda znamena. A nasla jsem nasledujici dve definice: >tvrzeni odpovidajici skutecnosti> nebo take >skutecnost, jenz se neda presne urcit slovy>.

Zvlastni - tolikrat jsem slysela ruzne >pravdy>, ktere temto definicim vubec neodpovidaly...

Myslim, ze slovo pravda pouzivame presprilis casto pro podporeni naseho nazoru nebo presvedceni. A to bez hlubsiho zkoumani a overeni! A tim pak bohuzel opravdove pravde ubirame na hodnote.

Kdyz slychame nebo sami hlasame nejruznejsi pseudopravdy, stavame se casem neduverivymi a mozna uz tezko rozlisujeme, co skutecne je a co neni pravdive.

A pak muzeme bohuzel volit ruzne strategie - muzeme verit vsemu, nebo naopak nicemu, muzeme na hledani pravdy rezignovat, byt ke vsemu skepticti. Mozna nakonec dojdeme i k tomu, co tak casto slycham: >Nemuzes verit nikomu, jen sam sobe.>

Opravdu to tak je? Nezapominame na nekoho? Vzdyt Jezis vydal svedectvi o skutecne pravde. Jestlize neverime nikomu, znamena to, ze ani Jemu? Srovnavame nase lidske, omezene, pravdy s tim, s cim prisel Jezis na tento svet?

On je Alfa i Omega. Zacatek, konec i vsechno mezi tim. V jeho blizkosti mame moznost byt blizko i pravde. Pravda je jeho soucasti. Jemu muzeme verit. Kdyz jsme mu opravdu blizko, nemusime se bat vsech moznych i nemoznych >pravd> soucasneho sveta. Kdyz jsme mu blizko, muzeme si uchovavat vnitrni pokoj i v dobe prevladajiciho zmatku, chaosu a rozdeleni. A vydavat se tak denne na cestu, ktera je nekdy zahalena tmou, mlhou, strachem a obavami. Ve spojeni s Bohem clovek neztraci vnitrni orientaci navzdory vnejsim bourim. Jeho hlas nam muze v hledani a naslouchani pravde hodne pomoci...

mdo oliv 21.11.2021

komentáře: (0)


Uložit