SYSTÉM SIIP (Speaker Identification Integrated Project)

Ačkoliv se v souvislosti s bezpečnostními složkami mluví především o identifikaci lidí v obrazu z veřejných kamer, Interpol se zaměřuje i na hlas. Společně s experty z Boeingu a dalších evropských a izraelských firem totiž buduje technologii, která identifikuje podezřelé osoby podle jejich jedinečného hlasu, kdekoliv na světě!
Projekt SIIP (Speaker Identification Integrated Project) vzniká díky evropským dotacím, EU totiž přispěla více než 10 miliony eur. Vývoj probíhá poslední čtyři roky a organizátoři se již v červnu pochlubí výsledky.

Prezentace technologie SIIP:
Hotovou technologii, jejímž vstupem budou moci být jak odposlechy telefonů, tak VoIP, videa z YouTube apod. nebude využívat pouze zmíněný Interpol, ale také policisté z Německa, britská metropolitní policie nebo Italové.

*pozn.slovo apod. zahrnuje další a další sledování!!!!!

Nová technologie přirozeně budí jisté kontroverze v řadách ochránců lidských práv, kteří se obávají případného zneužití a masivní analýzy veřejně dostupných zvukových videí – třeba právě na YouTube, Facebooku apod. Jistě jste si již všimli řady změn na serveru youtube a google!
V nitru obřího německého stadionu: Nezbedné fanoušky sledují automatické 4K kamery
Člověk se s vědomím, že kamera i na stovky metrů rozezná drobný detail, jednoduše neubrání nepříjemnému pocitu, že může být permanentně sledován a analyzován. Toto je přeci úplně jiná liga než stárnoucí CCTV systémy v českých městech.
No a pak jsem spatřil Metropolis.
Jedná se o vizi chytrého a hlavně bezpečného města tentokrát v podání Nvidie, která kamery a jejich zázemí vybavila umělou inteligencí – respektive výpočetním výkonem zosobněným třeba IoT jednotkami Jetson.
Technologie identifikace mluvčího může pomoci rychle identifikovat hlasy podezřelých (každý je podezřelý:) a izolovat konverzaci zájmu v celé řadě případů vymáhání práva, jako jsou zápasy, výkupné nebo teroristické hovory.
S cílem pomoci donucovací komunitě identifikovat hlasy neznámých osob se INTERPOL účastnil výzkumného projektu, který vyvinul novou technologii. Projekt SIIP byl realizován mezinárodním konsorciem 19 partnerů, které zahrnuje konečné uživatele, průmysl a akademickou obec, a probíhal od roku 2014 do roku 2018.

Projekt přispěl k identifikaci zločinců a teroristů vývojem identifikačního enginu mluvčího, který je schopen běžet na různých zdrojích včetně internetu, sociálních médií nebo pevných a mobilních telefonů v zákonných odposleších.

Kromě rozpoznávání hlasu pomáhá systém SIIP identifikovat pohlaví, věk, jazyk a přízvuk a detekovat klonování hlasu.

V budoucnu by identifikace reproduktorů mohla být kombinována s dalšími biometrickými technologiemi, jako jsou otisky prstů a rozpoznávání obličeje, a tím usnadnit kontroly ve všech souvisejících databázích.

Ochrana dat
Projekt SIIP prozkoumal operační, technické, forenzní, právní a etické perspektivy související s vyvíjející se oblastí identifikace řečníků.
Úlohou INTERPOLu bylo zajistit, aby technologie splňovala provozní potřeby a požadavky definované donucovací komunitou v jejích členských zemích.
To zahrnovalo zejména právní aspekty technologie, aby byla zajištěna její slučitelnost se stávajícími vnitrostátními právními předpisy a dodržování zákonů o ochraně soukromí a údajů, včetně pravidel INTERPOL o zpracování údajů. Takže vidíte sami, že je vlastně všechno v pořádku a jsme všichni úplně svobodní:)(:

mdo josef79 11.12.2019

komentáře: (0)


Uložit