Proč katolíci nemohou chodit s evangelíkama a ateistama

Na hlavní stěně nedávno probíhala diskuse pod příspěvkem od Aničky. Do diskuse se zapojila celá řada katolíků a diskutovalo se o tom proč to nemůže klapat mezi katolíkem a evangelíkem. Připomenu, že Anička nejdříve napsala, to se tu opravdu nenajde žádný katolík? A já reagoval tak, že jsem se zeptal proč by to nemohl být třeba protestant. A ona řekla, že hledá jen katolíka. Já a ostatní jsme to chtěli vysvětlit. Anička napsala, že chodila s evengelíkem a pořád se spolu hádali. Vought napsal zajímavý příspěvek, jehož znění si už přesně nepamatuji, ale napsal něco jako že to začíná ekumenou v praxi a pak to končí rozporama. Napsal, že jednodušší by bylo chodit s ateistou. Toho jsem se zase já chytl o něco později a napsal jsem, že by to nemohl s ateistou fungovat, protože katolictví hodně lpí na církevní autoritě. Jsou tedy v zásadě dva druhy katolíků. Jedni jsou katolíci jen proto, že se tak narodili a že jimi jsou jejich rodiče, ale katolickou víru nijak nežijí. Ti druzí žijí aktivně vírou a jsou často toho názoru, že jen v katolické církvi je možné dojít spasení. Je to totiž oficiální postoj katolické církve. Celý problém spočívá v tom, že katolická církev se snaží řídit lidi, kontrolovat jejich myšlení, říkat jim co si mají myslet, co je správné a co ne. Mají systém, který má zabránit herezím a udržet věřící v přesně vymezených mantinelech. Proto není možné, aby takový katolík, který věří ve stejnou věc, přistoupil na vztah s ateistou. Nicméně, znám pár světlých výjimek a těch je jako šafránu. Tak třeba jeden známý si vzal katoličku, protože to po něm chtěla. Sám přitom by svatbu nechtěl, ale kvůli ní šel do kostela. Ovšem nutno podotknout že už dávno před tím spali, ježtě před tím než měli tu svatbu. Nakonec se jim tedy narodili děti a dnes mají rodinu a klape jim to. Není to tak, že by její manžel chodil do kostela nebo věřil ve stejnou věc a přesto jim to klape. Systém kontroly není uplatňován jen v katolické církvi. Podobně je tomu v různých měřítkách i u jiných církví. Sbor či fara se můžou jednotlivě od sebe lišit, protože vše je jen o lidech. Vše je o tom kdo ten sbor vede a jaké tam je staršovstvo. Ještě podotknu že i Svědci Jehovovi, ač nekřesťané, mají podobný systém, který kontroluje lidi a říká jim co si mají myslet nebo co si myslet nesmí. Tedy co smí číst a co ne. Tohle je podobný rys, akorád u Svědků Jehovových je to ještě viditelnější než u křesťanských církví. V diskusi jsem dále napsal, že věřící - katolík s evangelíkem - nedokážou překlenout vzájemné rozpory, protože nejsou ochotni akceptovat či tolerovat vzájemnou odlišnost. Snaha předělat toho druhého nutně vede k rozchodu. Těmto lidem, tedy nezbývá než hledat lidi se stejnými názory z prostředí ze kterého pochází. U katolíků jsem narazil na názor, že hlavní překážkou mezi katolíkem a ateistou či nevěřícím by byl problém v tom, že ateista jde svou vlastní cestou a nepřizpůsobuje se lidské, tedy církevní autoritě. Člověk mimo církev, byť věřící, platí daň stejně jako ateista, za to, že je samostatný ve svém myšlení a rozhodování. Podobný názor zastává i staršovstvo v různých denominacích a proto se snaží bránit či rozmlouvat mladým lidem, aby chodili s nevěřícími / či věřícími bez církevního zařazení. Podle mého mínění církve často nebo vždy hrají tu roli, že nastavují mantinely a pravidla, čímž vlastně drží věřící na vodítku a nedávají jim plnou svobodu. Nepřímo z nich takto dělají nesvéprávné jedince. Pravda, někteří jsou opatrní a jsou si vědomi toho, že dospělý člověk není nesvéprávný a nemůžou mu nic nařizovat, ale vždy se objevují přinejmenším nějaké náznaky nebo tendence poskytovat směr. Podle mě pod tímto vedením věřící nemůže opravdově dospět, protože jen kopíruje myšlení druhých v důvěřivém přesvědčení, že tyto názory jsou správné. Dokonce i Pavel píše o tom, že máme dospět k samostatnosti:

Galatským 4:1-7  Říkám však, že dokud je dědic nedospělý, ničím se neliší od otroka, ačkoli je pánem všeho, ale je pod poručníky a správci až do času určeného otcem. Stejně i my, když jsme byli nedospělí, byli jsme zotročeni pod principy tohoto světa.
Když však přišla plnost času, poslal Bůh svého Syna, narozeného z ženy, narozeného pod Zákonem, aby vykoupil ty, kteří byli pod Zákonem, abychom přijali právo synovství. A protože jste synové, Bůh poslal do vašich srdcí Ducha svého Syna, volajícího: >Abba, Otče!> A tak už nejsi otrok, ale syn, a když syn, pak také Boží dědic skrze Krista.

jestrab 6.8.2017

komentáře: (65)

vought 6.8.2017

No, jen poopravim- napsal jsem, ze pro katolika je paradoxne jednodussi vzit si ateistickeho partnera, nez treba evangelika. Protoze uzavrit pravoplatne manzelstvi s jinovercem, treba i krestanem, je zkratka problematicke a cirkevni autority delaji prekazky. To je prave ta >ekumena v praxi>, coz je samozrejme mysleno ironicky. Jinak s tim co pises, ze v (nejen) katolicke cirkvi je autoritarstvi povazovano za ucinny nastroj jak udrzet poradek, s tim lze pouze souhlasit. Souvisi to samozrejme i s problematikou michanych snatcich. Ale myslim ze tenhle zpusob velice brzy prijde zkratka, protoze v dnesni dobe informovanosti a silnejiciho povedomi jedincu, mnohe veci nelze dal prehlizet. A cirkev s tim neco bude muset udelat, pac se jim i zbyle ovecky rozprchnou. Ac sam rimskokatolik, musim tohle se zarmutkem konstatovat. Jak rekl jednou Max Kasparu- >Kdybych neveril, ze v cirkvi je pritomen Jezis, jiz davno bych v ni nebyl>. Mam to tak nejak podobne.

Peterbond 7.8.2017

ahoj, bought má pravdu,
chápu, že katolíci mají tolik zákonů a různých obstrukcí a nařízení, že sňatek s jiným křesťanem je pravda hodně těžké uskutečnit, možná i nemožné.
zase na druhý protipól vidím kolik katolíků má děti před svatbou, takže v tomhletom úhlu pohledu je to tady liberálnější než u jiných církví ( je to můj úhel náhledu).

jestrab 7.8.2017

Vought: Wow, ten citát od Maxe Kaspara, to je síla. Já si taky plně uvědomuju, že Ježíš nevytvářel náboženské struktury a pravidla. Spíš vedl jednotlivce, aby jednali individuálně, každý sám za sebe. Když se někdo cítil na uzdravování a vymítání démonů, Ježíš řekl volně přeloženo: i když nejsou snámi, nejsou proti nám a nic proti té činnosti nenamítal. Prostě neměl nic proti individuální aktivitě. Ježíš pokud si vzpomínám, nevytvářel žádné mantinely nebo hranice, naopak jeho hlavními rysy byla láska agapé, ale až neskutečná přísnost pokud jde o následování Boha.

Lucyl 7.8.2017

Jestli mohu přispět >svou troškou do mlýna>...myslim, ze pokud jsou partneři ochotni respektovat rozdíly mezi tim, jak viru kazdy z nich praktikuje a přijímají jeden druhého i přesto, ze se například modli ke svatým a pane Marii, muze dle mne takovy vztah fungovat a i přesto byt požehnáním pro oba. Pokud chci druhého mit rad i přesto, ze ma odlišné názory, pak vira v Jezise Krista, je to co nas spojuje a ne rozděluje...muzeme se společne modlit, mame společne hodnoty, principy, morální zásady a pokud te chci respektovat a mit rad, tak to budu delat, protoze chci pro tebe byt požehnáním a prožít s tebou svůj zivot v jednotě a víře v Jezise Krista...jen bych rada upřesnila, ze jsem vyrostla v katolické církvi a většina ze strany me rodiny jsou členy. V zivote mam však za sebou nektere okolnosti, ktere mne přivedli do Apoštolské cirkve a zde jsem zakotvila...pres takovéto rozdíly v me rodine mohu dnes rict, ze se navzajem respektujeme, podporujeme a >nehadame> kdo z nas je v te >spravne> církvi nebo neni. Z počátku jsme meli všichni ty tendence se vzájemně přesvědčit o pravosti a pravdivosti >te naši viry, cirkve> ale dnes víme, ze dulezite je ze věříme v Jezise Krista, usilujeme o to byt mu podobní a v tom se podporujeme...tedy myslim proc by nemohlo toto fungovat i mezi partnery, pokud by oba chteli a meli k sobe vzájemnou uctu a porozumění?....doufám ze tim někoho neurazim, jen jsem chtela sdílet svou zkušenost ;0)

Lucyl 7.8.2017

Jeste btw...pro mne osobne velmi zajimave tema a jsem rada za vase názory, je to osvěžující cist je ;0)

jestrab 7.8.2017

Lucyl: Napsal si: „myslim, ze pokud jsou partneři ochotni respektovat rozdíly mezi tim, jak viru kazdy z nich praktikuje a přijímají jeden druhého i přesto, ze se například modli ke svatým a pane Marii, muze dle mne takovy vztah fungovat a i přesto byt požehnáním pro oba.“
Taky si to myslím, ale je to bohužel jen teorie. V praxi: co poznávám ženy na této křesťanské seznamce - a že tu jsem nejdéle ze všech - je to bohužel tak, že tato tolerance mezi věřícími ženami neexistuje. Problém mezi partnery je o to složitější, že věřící z jedné církve přejde církve svého partnera. Poznal jsem ženu či mladou dívku, která byla z apoštolské církve, ale poznala muže z katolické církve a začala chodit tam. Jestli se vzali to nevím, už jsem s ní ztratil kontakt Podstatné však na tomto příkladu je právě to, že se ztratila ta různorodost tím, že ona vlastně přešla ke katolíkům a převzala jejich názory. Abych mluvil za sebe, mohl bych chodit s katoličkou, pokud bychom měli vymezený prostor. Nechci mít ve svém pokoji žádné náboženské symboly, sám ani žádné nenosím. Dost by se mi nelíbila představa, kdyby v bytě nebo v domě ve kterém bych měl žít byly všude kříže a panna Marie. Partnerka ať si věří čemu chce, tedy pokud věří že Ježíš je Boží Syn, respektive Bůh dle Jan 1:1, pak nevidím problém proč bychom spolu nemohli soužít. Bohužel zde pořád narážím na lidi, kteří mají stále hodně nároků, jak jsem již zmiňoval, potřebu patřit k nějaké církvi a podřizovat se autoritám a cizímu vedení. Snadněji by se žilo i s nevěřící partnerkou, pokud by to byl člověk dobrého srdce, který nemá potřebu urážet nebo vysmívat se víře druhého člověka. Ale raději bych byl s někým komu neschází životní optimismus, víra a naděj.

vought 7.8.2017

Lucyl- jisteze, fungovat to muze. Ale vem si treba jen skutecnost, ze pokud rimskokatolik chce uzavrit manzelstvi s partnerem z jine cirkve, soucasti povolovaciho procesu je treba prohlaseni-slib rimskokatolicke polovicky, ze bude deti vychovavat v teto vire, a soucasne jeho partner z jine cirkve se zavazuje, ze tomu nebude delat prekazky. A mame problem, protoze takovyto postup automaticky stavi druheho partnera do podradnejsi pozice, coz se mu prirozene nemusi libit. Samozrejme, papir toho snese, takze vyboru lze naslibovat cokoliv, jak pak bude v realu vypadat vychova deti, to je jiz na svedomi obou partneru :)

Lucyl 7.8.2017

Jestrab: je smutne, kdyz čtu, ze rikas, ze je to jen teorie, ale chapu, proc si to myslis.Vysvetlil jsi to srozumitelne. Pravdepodobne je zde takových žen malo a je to skoda. Napadá mne jestli pro ne jako pro zeny neni svým zpusobem pohodlně nemuset nebo nechtit uvažovat, přijmout názory druhých a odlišnosti. Sama jako zena vim, ze jiste >zakonictvi, zákazy, příkazy>dávají cloveku pocit bezpečí a jistoty a dovoluji svým zpusobem >mit kontrolu> ale ovocem takového postoje dle mne muze byt netolerance a úzký >uhel pohledu>
Jak jsi napsal, ze pokud v jsi mel zenu katolicku, nechtěl by jsi doma symboly krize atd. Osobne kdybych mela partnera katolíka s ohledem na nej by mi nevadilo, kdybychom se domluvili, pokud by neco takového doma chtel, aby to tam bylo. Dulezite by pro mne však bylo aby toho nebylo >moc> ale rada bych mu to dopřála pokud by i z jeho strany byl bran ohled, ze pro mne tyto veci az zas takovy vyznam nemají, ale nebránila bych muu v tom...k tve známe, co změnila cirkev kvuli rozdílům ve víře...dle mne zalezi jak ona to vnimala a co ji k tomu vedlo...osobne mam rada svůj sbor a cirkev ale vim, ze ve vsech církvích jsou lide a ne roboti a tedy dle mne neexistuje >dokonalá> cirkev či sbor ale všude se muze objevit někdo nebo neco čemu nebudu rozumět, co se mi nebude líbit, podstatne pro mne je, jestli mne to prostředí vede blíže k Bohu a je mi podporou v zivote, do takove cirkve rada pujdu mezi křesťany at uz je to katolická či Aplstolska...jinak modlitba k panne Marii a takove to zásadní rozdíly to je asi na samostatné tema na fóru 🤓....opět doufám zd nikoho nepobourim, myslim to dobre a vstricne, nechci kritizovat nebo hanět

Lucyl 7.8.2017

Vought: vim, mas pravdu, tohle je samo o sobe složité...pokud bych v takove situaci byla, chtela bych do toho jit s tim postojem, ze chci sve deti vychovat ve víře v Jezise Krista a s uprimnosti a pravdivosti...nechci přeci již od počátku postavit sve manzelstvi na lži, ze nekde neco naslibuje a ono to nejak dopadne....snažila bych se nekritizovat tu nebo onu cirkev, necítila bych se menecene, vuci manželovi, přeci jej mam rada a chci společne najít nejake řešení.... pokud bych mela slíbit ze nebudu bránit výchově ke katolické víře, upřímně nebránila bych...verim ze pokud chce clovek deti vest ke Kristu nevidím jako problem pokud si sami vyberou katolickou cirkev, podpořím je v tom...zas nechci aby to vyznělo příliš liberálně...ale ma sestra je s manželem katolicka a jsem kmotrou jejich dcery a oni ji vychovávají v katolické víře a pokud by se neco přihodilo a musela bych se o ni postarat respektovala bych jejich přesvědčeni i přesto ze jsem sama členem jine cirkve...

vought 7.8.2017

Lucyl- je to hezky postoj, ktery zastavas, kdyby vsichni takhle smysleli, byla by na svete mnohem vetsi pohoda :)

Lucyl 8.8.2017

Vought: to je mile, dekujuu ☺️

job 8.8.2017

Papež je antikrist a řkc nevěstka babylónská a šelma se zjevení, celá církev je nebiblická a činí se tam okultní modloslužba!!!......No taky jsem byl tak naivní jako vy! Že se s někým s protestanské církve domluvím, kolegové katolíci.....možná jste na to ještě nenarazili, ale když narazíte na tvrdé protestanské jádro, je to jako srážka s kamionem.....církevní autority jsou proti tomu nic a asi to i chápu, proč to zichrujou...protože někde by to byl masakr

zalman 8.8.2017

znám minimálně tři smíšené vztahy a sám snad jsem na dobré cestě s katoličkou. Kdo hledá komplikace, tak je vždy najde a hlavní je zda jak je člověk radikální. Sám nepovažuji ani církev za nezbytnou pro víru. Pokud se někdo cítí katolíkem, evangelíkem... tak to není ideální neříkám špatné, ale hlavní, že jsme všichni věřící v Krista. Dogmata a dějiny církve pak už vytvářel především člověk a to říkám jako sice nedostudovaný, ale člověk co studoval teologii. Důležité je hledat co nás spojuje a ne co nás rozděluje.

zalman 8.8.2017

Job: máš pravdu, ale totéž platí i opačně :D Jak narazíš na tvrdé jádro, tak je to vždy tragédie ať je to protestantské, tak katolické. To jádro jak ho nazýváš to odmítá naslouchat a bude ti předhazovat jen své argumenty a nikam to nevede :D

jestrab 8.8.2017

Lucyl s těma symbolama, každý potřebuje mít svůj koutek soukromí, nemyslíš? Já to nemyslel tak, že v celém bytě by nesměly být náboženské symboly. Jak píšeš, aby toho nebylo moc. Jsou věci, které by byly pro mě dost těžko přijatelné, no třeba, kdyby si dotyčná chtěla zřídit oltář, kde by se klaněla nějakému Bohu - nebohu, například Buddhovi, ač Buddha nebyl Bůh, ale právě proto. Co dokážu tolerovat je že někdo věří na očistec nebo že se modlí k Marii. Horší by už bylo, kdyby dotyčná měla třeba sochu Marie se svíčkama, které by pravidelně zapalovala, pálila by ji kadidlo a já nevím co ještě, to už raději kříž s Ježíšem. Ta činnost by mi totiž připomínala modloslužbu. Pro mě je neuvěřitelné, jak se mohla církev tak silně odklonit od toho co učil Ježíš. Například uctívání ostatků světců. Tomu Ježíš neučil. Není to kritika, ale na základě toho bych hledal partnerku, která nemá silnou vazbu k modloslužbě. Jsou to určitá omezení, ale nutná. Jinak už by bylo lehčí chodit s ateistkou, i když by mě s ní nespojovala víra. To by zase byla nevýhoda.

Lucyl 8.8.2017

Jestrab-myslim, ze jsem te i tak pochopila, jak pises. Pokud jsem se nejak spatne vyjádřila, omlouvam se...v podste myslim, ze jsme zde podobného názoru...myslim, ze pokud jsou partneři k sobe tolerantní, tak se pak spolu jsou schopni na takových věcech domluvit a v lásce spolu koexistovat...myslim ze pak clovek nemusi mit obavu, protoze přeci takove veci clovek vnímá již ze zacatku vztahu a pokud vidím, ze bychom se na tom spolu nedomluvili, nebo se s protějškem proste vest diskuze neda, tak to se jiste musí odrazit i do jiných oblasti a pak by asi cely vztah byl poněkud slozitejsi nez si vlastne prejeme a představujeme... A pak je dulezite vedet jestli do toho chci jit nebo ne...jen ted premyslim nad tim, jestli by clovek mohl byt skutečne šťastný ve vztahu s člověkem bez vyznání...myslim ze sdílet to v co věříme, je velmi důležitou soucasti nasich životu a mezi partnery to muze byt prostředek ke sbližování se...tedy osobne bych asi partnera nehledala mezi nevěřícími...nevim, jen tak nad tim uvažuji...cítila bych se v tom vsem pak nejak sama, oddělene

job 8.8.2017

No a je to venku, jako když si někdo myslí že úcta ke svatým je modloslužba, tak to asi katolička nebude brát jako hrubou urážku její víry a v pohodě budou spolu se znovuzrozeným chodit......, tyhle radikální názory jsou pak samozřejmě neslučitelné.....úcta ke svatým je v bibli v apokalypse, vláda svatých nad zemí,... a ten v uvozovkách odklon neboli tu úctu ke svatým zvlášť mučedníkům vymysleli už první křesťané, ti byli schopní i mučednické smrti, takže pochybuju že by byli v omylu oni....v písmu jsou zmíněny různé zajímavé praktiky, hodně matně si vzpomínám, něco ohledně křtu za mrtvé, tohle bylo s našeho pohledu mimo, ale sv Pavel to nějak nezakazoval a je to v písmu zaznamenáno, takže věci co se logicky zdají být podivné, jsou ve víře v pořádku........ale tam jsem nechtěl ani dojít a diskusi o těhle rozdílech začínat........Je logické že to bude dělat větší nebo menší paseku vždy protestantismus a řkc je neslučilelné....jsou to hodně velké vyjímky a ti lidé nesmí být radikální

jestrab 9.8.2017

Lucyl: asi je to o povaze. Jako extrovert budeš mít spíš potřebu tyhle věci sdílet.

jestrab 9.8.2017

job: to je právě o té toleranci. Myslet si mohu cokoliv, to jakým způsobem spolu komunikujete je rozhodující. Raději dám příklad ze svého života. před mnoha lety jsem chodil s katoličkou, která byla extrovertka a hodně ukecaná. Já jsem introvert. Nicméně to mezi námi bylo naopak, ona o svém náboženství - naštěstí - moc nemluvila. Naopak občas jsem něco zmínil já. Pro ni jsem já byl člověk s rozhledem co toho hodně ví o církvích a ona o těhle věcech moc nevěděla. Ale díky tomu že mi nevnucovala své postoje jsme neměli žádný mezináboženský problém nebo konflikt. Jediný problém byl trochu po stránce sexuální protože dělala drahoty. Takže vztah fungovat může. Překážkou ale můžou být třeba katoličtí rodiče nebo katoličtí příbuzní nebo naopak evangeličtí příbuzní či církevní autority, které se do toho začnou míchat v přesvědčení, že to těm mladým musí rozmluvit, že by mohli udělat životní chybu.

vesmirek 9.8.2017

Proč nemohou chodit katolíci s evangelíky? Odpověď je jednoduchá, protože se to neslučuje s jejich vírou a přesvědčením...

kontakt 9.8.2017

jestrab: - Jediný problém byl trochu po stránce sexuální protože dělala drahoty. - Tak já u neoddaých lidí považuji za normální, že spolu sexuálně nežijou. V tom se neliší katolická církev od evangelické, sex bez manželství se v Bibli nazývá smilstvo.

zalman 10.8.2017

Už zase promluvil ten pravý. Nevím znám dva protestantské faráře co mají ženy katoličky, znám plno smíšených manželství, ale pokud v něčím srdci panuje hloupost, nenávist a netolerance, tak mohou být stejného vyznání a ke štěstí to nepovede. Pokud vím, tak víra mi neříká koho mám a nemám milovat maximálně koho mám vyznávat, ale milovat můžu třeba i muslimku a že jsem byl třeba před pár lety v kontaktu s jednou. Stačí věřit v Bohu a věřit v lásku, která má velkou moc a mění lidská srdce. Jestli má někdo potřebu stavět barikády a řve jen já já já a má církev ostatní jste odpad, tak člověk s takovým srdcem u mě není dobrý křesťan.

jestrab 10.8.2017

kontakt: to je nesprávný výklad co uvádíš. Hlavní rozpor vidím mezi výkladem židů a křesťanů. Já považuji za správnější ten judaistický. Největší problém bude asi v termínu který používáš. V angličtině se tento termín vyskytuje v úplně jiné podobě a má jiný význam (adultery = cizoložství). Cizoložství je, když muž vdané ženy **** jinou ženu nebo žena vdaného muže **** jiného muže. Desatero přikázání se k předmanželskému sexu nevyjadřuje a toleruje ho. Židovství předmanželský sex legitimizuje a je formou potvrzení předmanželského slibu či závazku. Předmanželský celibát je čistě dobrovolná věc a předmanželský sex rozhodně není hříchem. Kdyby byl, muselo by to být v bibli - zejména v Tóře nebo v Talmudu - jasně napsané. Jinými slovy, tvůj výklad je nesprávný, zcela zavádějící.

jestrab 10.8.2017

pardón, mělo být: muž své ženy a žena svého muže. Blbě jsem to napsal. To je hrůza že to nejde opravit

stepb 10.8.2017

Jestřábe, které citáty s bible mluví o tom že předmanželská čistota nemusí být a je to dle tebe v pohodě....Jako dost by mně to zajímalo, které citáty používáš, k podpoření své teorie.....četl jsem jeden článek a tamnější výklad bible mi příjde celkem logický:........(jako zatím jsem si jenom povšiml že operuješ s nějakým slovem, které jako něco neznamená, ale spíš by to chtělo celé citáty, co by dokázali tvou tezi)...............
Písmo na více místech používá pro sexuální nečistotu (prostituci, incest a jiné podoby sexu mimo manželství) pojem smilstvo (řecky porneia). A dává jednoznačně, často pro naše uši tvrdými slovy, najevo, že smilstvo narušuje vztah mezi člověkem a Bohem. Píše o tom například sv. Pavel v prvním listě Korinťanům:

„Varujte se smilstva! Žádný jiný hřích, kterého by se člověk dopustil, netýká se jeho těla; kdo se však dopouští smilstva, hřeší proti vlastnímu tělu. Či snad nevíte, že vaše tělo je chrámem Ducha svatého, který ve vás přebývá a jejž máte od Boha? Nepatříte sami sobě!“ (6,18-19)

Všimněte si závěrečné věty: „Nepatříte sami sobě!“ Se svým tělem si nemůžu dělat, co chci, protože moje tělo patří tomu, kdo ho stvořil a který s ním má svůj plán: „Tělo (…) není pro smilstvo, nýbrž pro Pána“ (6,13). A svatý Pavel pokračuje: „Proto svým tělem oslavujte Boha“ (6,20). Z toho plyne, že to, co se svým tělem dělám, má být oslava Boha Stvořitele, bohoslužba. Sexualita může Boha oslavovat pouze a jenom v manželství:

„Je pro muže lépe, když žije bez ženy. Abyste se však uvarovali smilstva, ať každý má svou ženu a každá svého muže“ (7,2).

Svatý Pavel tu jasně říká, že jsou dva způsoby, jak žít svou sexualitu: buď v celibátu, nebo v manželství. Sex mimo manželství je >smilstvo>. Podobnou myšlenku rozvíjí ve stejném listu i dále:

>Svobodným a vdovám pravím, že je pro ně lépe, když zůstanou tak jako já. Je-li jim zatěžko žít zdrženlivě, ať vstoupí v manželství, neboť je lepší žít v manželství než se trápit> (7,8-9).

Tady opět vidíme: jediné pravé místo pro intimní soužití je v manželství.

>Manželství ať mají všichni v úctě a manželé ať jsou si věrni, neboť neřestné [= smilníky] a nevěrné bude soudit Bůh> (Žid 13,4).

Mít sex mimo manželství znamená vzít si něco, co je vyhrazené pro manželství. A to je projev neúcty k jedinečnosti tohoto svazku.

jestrab 11.8.2017

stepb nevidím důvod proč bychom to měli do detailu řešit tady. Už jsem založil diskuse s podobnou tématikou. Takže se můžeš zapojit tam. Viz: http://www.krestanskaseznamka.cz/diskuze/486 Nesprávně si interpretoval má slova: <b>Desatero přikázání</b> se k předmanželskému sexu <b>nevyjadřuje</b> a <b>toleruje ho</b>. V své první větě si zcela otočil význam toho co jsem řekl. Zde by bylo správné dodat minimálně 3 vykřičníky pro zdůraznění, ale aby to nevypadalo že křičím tak raději ne. Vyjadřoval jsem se k židovství, ne ke křesťanství. Pavel byl křesťan, Ježíš a apoštolové byly židé. Ježíš nebyl křesťan. Jsi v šoku? Doufám že jo.

stepb 11.8.2017

Zdarec nemusí to být do detailů, mně jen zajímá který citát s bible, podporuje tvou tezi....v diskusi 486 jsem ho neobjevil......jak operuješ s tím že to není v desateru, tak plno věcí není v desateru, ale jsou hříchem.....třeba u nezabiješ, je hřích třeba už nenávist, šikana, nějaká pěstní inzultace, atd. v bibli to vysloveně nikde napsáno není......takže když to tam není, nemůžu automaticky říct, že desatrero toleruje třeba šikanu, nebo kyberšikanu............potom, mám k tomu i kdyby to bylo v SZ tak pro nás je stejně závazné vytuněné desatero s NZ.... Jak říká Ježíš, parafráze, bylo vám řečeno oko za oko (vlastně jakási podzákoná forma od nezabiješ, přirovnám k výkladu práva), ale já vám říkám, milujte i nepřátele atd.....A právě o ten podzákonný výklad z bible jde taky..............A jak vidno okrajově to patří i tady, protože různé církve mají různé názory, respektive jedinci s církví versus jedinci mimo církve................. Jako možná máš pravdu, že někde ve starém zákoně je nějaký citát který říká že je předmanželská sexualita v pořádku, ale ještě jsi ho myslím do diskuse nedal. Že bychom si potvrdili aspoň že v SZ to tak opravdu bylo, já jsem tak do tetailů to v sz nehledal, tys to dost studoval tak třeba překvapíš.

jestrab 11.8.2017

stepb, Tóra předmanželský sexuální vztah nenazývá hříchem. Nikde není zmínka o tom že by to byl problém. Kdyby to problém byl, byla by tam o tom zmínka. Ani Ježíš se k této tématice nevyjadřoval. Taková je holá pravda. Vycházím z židovských zákonů a Ježíš byl žid. Ohledně šikany, tedy ubližování se k tomu Zákon přímo vyjadřuje takto: „Nebudeš se mstít synům svého lidu a nezanevřeš na ně, ale budeš milovat svého bližního jako sebe samého.“ Leviticus 19:18 dále v Žalmech:  „Pro útlak ponížených, pro sténání ubožáků teď povstanu,> praví Hospodin, >daruji spásu tomu, proti němuž svévolník soptí.“ Žalmy 12:6. To je nádherný verš a hodně povzbudivý. Případně „Utištěného zachrání skrze jeho utrpení, otevře mu ucho skrze útlak.“ Jób 36:15 Nakonec v SZ je taky Píseň lásky, tak se vyjadřuje k milenecké sexualitě i když je to spíš sbírka a není přesně jasné kdo napsal kterou část. Celkově to dílko ale zní jako romance dvou milenců.

stepb 12.8.2017

No ono i v sz je namátkou jeden příběh, kde je to nazváno zneuctěním a pak toho týpka zabili i když si chtěl dotyčnou vzít, nechal se i obřezat..takže i v sz by něco bylo i v nz... Ale to je celkem jedno, jenom je zvláštní, že ortodoxní židé dodržují předmanželskou čistotu, shodnou se na tom i katolici i některé protestanské církve....jenom je zajímavé že ty sis to s bible vyložil jinak... Ono se říká že přání je otcem myšlenky, takže je vlastně jedno co v té bibli je....jak zpívá lucka bílá láska je láska, ale to jsou pak už trochu jiní kazatelé ;)

jestrab 12.8.2017

už mě to unavuje, psal si, že se k tomu nebudeme vyjadřovat do detailu a teď vytahuješ příběh Támar a Amnóna.Proto celou tuto naši diskusi zkopíruju sem : http://www.krestanskaseznamka.cz/diskuze/283 diskuse: Smilstvo. Tam jsem ti odpověděl na tvou otázku.

jestrab 12.8.2017

Když si nevědomky načnul tu prostituci o které mluvil Pavel napadla mě zajímavá myšlenka. Když prostitutka otěhotněla, co asi bylo s jejím dítětem? To nebylo zabezpečené a prostitutka vlastně nemůže zabezpečit své dítě jinak než další prostitucí. Je to jen další důvod proč bible vidí prostituci jako problematickou. O problému incestu asi mluvit nemusíme, tam je to jasné, že dítě z incestu by bylo geneticky poškozené, tedy incest z tohoto důvodu nemůže být ničím dobrým.

Ještě mě napadá další případ, který bychom mohli považovat za smilstvo: pokud v nějaké sektě kazatel zneužívá své věřící k tomu, aby s ním spali a rozmnožovali se s ním - zneužívá své autority, ať už jde o faráře nebo vůdce sekty, je to podle mě hřích. Ovšem co když se vezmou a tak svůj sňatek legitimizují? Těžko říct, tohle nejsem schopen posoudit.

jestrab 12.8.2017

Tak a teď jsem to sem poslal omylem!

dobroslav 13.8.2017

Mám pocit Jestřábe, že to s tou sexualitou máš nějak popletené :-( přikláním se ke stepb

Petra77 21.8.2017

Jestřábe chtělo by to víc bromu do kafe....přestal bys mít tolik hříšných myšlenek a mohl se věnovat něčemu důležitějšímu a smysluplnějšímu.Než jen pořád hledat ospravedlnění své touhy po sexu :-)

jestrab 21.8.2017

Petra77, vůbec nevíš jak to se mnou je. Vidíš to takhle jenom ze svého pohledu, ale faktem je že když se o to zajímám, tak mě to přibližuje více k Bohu. To je však moje osobní věc.

jestrab 21.8.2017

Petra77 Jo a ony to vlastně nejsou vůbec hříšné myšlenky, jen ti to tak připadá. A vlastně to ukazuje že přemýšlíš o sexu jako o hříchu. Ono totiž přemýšlet o bibli vlastně vůbec není hřích, ale dobrá věc!

nikkk 22.8.2017

jestrab, možná, že kdyby sis uvědomil, že petra77 je jen obyčejný tlučhuba vesmirek, odpovídal bys jinak :-D :-D

Petra77 22.8.2017

nikk:konečně už si trhni nohou s tím podezíráním...jsi paranoik!!!!copak sis nevšiml,že moje komentáře jsou vždy korektní a slušné narozdíl od těch jeho....původně jsi měl mé sympatie,ale poslední dobou uvažuji jestli vesmirek s komentáři na tvou osobu občas nemá i pravdu.Nejsem tu tak dlouho a tak nevím co vše jste si navzájem udělali :-(

Petra77 22.8.2017

jestřáb:já jsem jen vyjádřila názor jak to cítím já když čtu tvé komentáře tady samo,že tě neznám a tak se mohu jen domnívat co tě vede k takovým myšlenkám :-)
Ano v mých očích a očích katolické církve je sex bez manželství hřích.
Ty se,ale k žádné církvi nehlásíš mohuli soudit dle tvého profilu a myšlenek co tu prezentuješ.A tak se divím proč pro své sexuální touhy hledáš oporu ve starém zákoně,když jako jedinou autoritu ve víře v Boha uznáváš jen sám sebe :-)

vesmirek 22.8.2017

nikkk je paranoidní vůl na entou a měl by se jít léčit, třikrát jsem mu psal, že s petrou77 mám společného jen to, že jsem ji kdysi osobně znal, jinak absolutně vůbec nic, ale hlupák se pozná podle své zatvrzelosti a vytrvalosti, ale máš to marný chlapečku umanutej, petra77: samozřejmě že mám pravdu s tímto extrachytrákem a sympatie takovýhle zbabělý chudák, co se ani neumí představit, ukázat a věřit mu? těžko a nebo jen u velmi naivních žen...

jestrab 22.8.2017

Petra77: Jedinou autoritou je pro mě Bible, ovšem správně vykládaná. Hledám biblickou oporu ne pro své sexuální touhy, ale pro své přesvědčení, kterého jsem nabyl čtením bible.

Petra77 22.8.2017

jestřáb:tak je to správně pročítej si Bibli tam máš odpověď na všechny své otázky.

jestrab 22.8.2017

Tahle věta se mi povedla: Hledám biblickou oporu pro své přesvědčení, kterého jsem nabyl čtením bible. Zarámovat a pověsit na hřebík.

Petra77 22.8.2017

vesmirek:tak z počátku jsem měla pocit,že tě celkem vystihnul,alespoň podle toho jak jsem měla kdysi možnost tě poznat.Zdálo se mi jako by tě znal,ale poslední dobou mě jeho komentáře už nebaví,kdyby byl trochu chytrý mohl by si spočítat,že jedna odoba třeba zrovna v této chvíli,nemůže být přihlášena pod dvouma profilama naráz v jeden stejný okamžik.Je to prostě paranoik a měl by se léčit v tom máš pravdu.

vesmirek 22.8.2017

mě jeho trapné komentáře taky nebaví, téměř nikdy nediskutuje k tématu a snaží se jen vyvolávat flame wars a napadat vážené trolly, jako mě, ale tuto válku má už předem prohranou. lidé si můžou sami určit, zda-li věřit někomu, kdo se nestydí a nebo někomu, kdo je podělaný až za ušima, ale anonymitou jak vidno, mu narůstá odvaha a hřebínek

nikkk 23.8.2017

vezíre, jen si žvaň jak chceš, na kterémkoli tvém profilu - ať už na vesmír nebo petra77 nebo další - oblbuješ lidi a každý to tu ví. A přihlášení několika profilů v jeden okamžik? Cha cha, to umí každý školák už v první třídě, vesmíre...

vesmirek 23.8.2017

jak další? fakt paranoidní chudáček, nemající nic jiného na práci, než se do mě navážet a buzerovat. asi jsi byl asi v mládí šikanován,že? že si musíš vylejvat svoje mindráky na mě. tak si zjistit IP adresy, pokud ovšem víš, co to je, chudáku a zjistíš, že jsou odlišné, ale blbci? neporučíš... blb je o své pseudopravdě skálopevně přesvědčen

Petra77 23.8.2017

vesmirek:já mám pocit zda se do tebe ten nikkk nezamiloval,když tě tu vidí v každém profilu....to by ti tak ještě chybělo co?:-)Místo slečny tu sbalit chlapa....Kde on by vzal co je to IP adresa tak daleko jeho vědomosti nesahají....to nebude takový Colombo jako ty :-)

jestrab 24.8.2017

nikkk, jsou věci se kterými ti Bůh nepomůže. Bez urážky, ale už si s tím byl u doktora? Zkus zajít za psychiatrem, možná ti dokáže pomoci víc. Také si myslím, že si jediný, kdo tady na seznamce vykazuje příznaky paranoie.

vesmirek 26.8.2017

petra77: nikkk tu není evidentně kvůli seznamování, to zde všichni jasně vidí, že jde o účelově nasazeného, poštvaného a samozvaného proti mě /možná ho naverboval sám filos12 alias Mr.Bean/, profil je anonymní, tudíž těžko říct, jestli je to chlap nebo baba, každopádně je to zbabělec/zbabělkyně, co se ńeumí představit

Petra77 26.8.2017

vesmirek:původně měl na profilu,že je chlap,katolík a myslím,že 24let než si ho smáznul.Pravdou je,že si tam každý může napsat co chce.Třeba se sám ještě nezorientoval....jestli je chlap,nebo ženská proto po tobě tak jede. :-D.

nikkk 28.8.2017

vezíre, hele a která tvoje půlka je katolická? Ta co co tu opruzuje jako vesmír nebo ta, co tu předvádíš jako petru77?

Petra77 28.8.2017

jestrab 24.8.2017

nikkk, jsou věci se kterými ti Bůh nepomůže. Bez urážky, ale už si s tím byl u doktora? Zkus zajít za psychiatrem, možná ti dokáže pomoci víc. Také si myslím, že si jediný, kdo tady na seznamce vykazuje příznaky paranoie.

nikkk 28.8.2017

vezíre, plno lidí možná oklameš, ale mě ne - jen se směju, jak to děláš naivně.

vesmirek 7.9.2017

směju se lidské stupiditě, kterou představuje tento anonymní a zbabělý trotl jménem nikkk... vem si prášek proti bludům a běž spinkat, psychopate, tobě už možná ani ten psychiatr nepomůže

Anetka 13.9.2017

A vaše diskuze je příkladem, proč je mi líp s ateisty než křesťany, přestože věřím v Boha.

Kofola3 13.9.2017

Jestrabe, je pravda, ze prikazani se ma spravne prekladat Nezcizolozis (misto nesesmilnis) a netyka se tedy predmanzelskeho sexu. Ale z jinych mist Bible (SZ i NZ) vyplyva, ze se tehdy mela predmanzelska zdrzenlivost zachovavat (v SZ to byl problem u zen, u muzu se to tolerovalo). Treba to ze SZ, ze muz muze propustit manzelku, kdyz po svatbe zjisti, ze neni panna.

Kofola3 13.9.2017

Anetko, mez krestany je oproti prumerne populaci zvysene mnozstvi magoru. I ja sam jsem toho bohuzel dukazem, byt jinak, nez vesmirek a nikk :).

jestrab 14.9.2017

Soudobá čeština bohužel nemá výstižný výraz, kterým by dokázala spojit nevěru, cizoložství, prostituci a modloslužbu do jednoho slova. Obecnému významu je nejblíže prostituce, ale překlad závisí na kontextu. To je blbý, protože jakmile začneš překládat víc specificky čtenář nepochopí, že se jedná o jednu a tutéž věc, kterou Bůh odsoudil a zavrhl.

jestrab 16.9.2017

Přeci jen jsem na jedno slovo poměrně výstižné přišel. Tímto slovem by mohlo být záletnictví, k němuž ovšem neexistuje slovesná varianta. Toto slovo je použité např. v Ezechielovi 23:20 a vášnivě se oddávala svým záletníkům (pilach*šéhem - pl.; sg. pilageš ) ... i když zde jiného doslovného významu v hebrejštině odpovídá - milencům nebo konkubínám, v češtině je principově jedno a totéž. Lze tedy chápat záletníka nebo záletnici, jako ženu, která se oddává sexu nebo nevěře za zády jiného člověka, jemuž by měla náležet. Jeremiáš 4:30 používá pro záletníky význam og*vím, od slova agav - mít nezřízenou touhu. V češtině u záletnictví není zřejmé zda jde o placený sex, ovšem dost často tomu tak u záletníků bývá, že sex hledají u prostitutek. Modloslužba pak je nevěrou vůči Bohu, což lze chápat obrazně jako záletnictví.

jestrab 16.9.2017

Sloveso snad bychom mohli použit kurvit se, místo smilnit. Překlad Exodus 34:15-16 by pak mohl vypadat takto:

Exodus 34:15  Neuzavírej smlouvu s obyvateli země; budou chodit smilnit se svými bohy, budou obětovat svým bohům a pozvou tě, budeš jíst z jejich obětních hodů. A budeš si brát z jejich dcer pro své syny a jejich dcery se budou chodit kurvit za svými bohy a přivedou tvé syny, aby se chodili kurvit se svými bohy.

Doufám že to nezní moc expresivně, ale z tohoto pohledu je tak mnohem konkrétnější a jasnější oč tam šlo - především o kultickou prostituci.

vesmirek 18.9.2017

Ale no tak jestřáb, takové drsné výrazy přeci v Bibli nenajdeme...

vesmirek 18.9.2017

jestli si chceš něco o tomto tématu něco přečíst, zde máš možnost... tesalonika.cz/dokumenty/kazani/20140223_smilstvo.pdf

jestrab 19.9.2017

vesmírek, autor kázání neuvádí odkad čerpal překlad slova porneio. Patří to do tématiky diskuse smilstvo, takže ti odpovím tam.

jestrab 20.9.2017

bible je v hebrejštině, řečtině

vesmirek 21.9.2017

original is only one, hebrew... others are translations

Pepa31l 24.9.2017

>Proč katolíci nemohou chodit s evangelíkama a ateistama> Dle mého názoru mohou, jen musí být ochotni dialogu. Naopak znám světlé výjimky! Celkově mi přijde ekumena velmi obohacující pro obě strany!

Beckett 13.3.2018

Podobné téma by bylo biblicky vzato stejně komické jako třeba: Proč nemůže chodit a být sezdán křesťan z Korinthu s křesťankou z Efezu, proč spolu nemají být křesťanka z Jeruzaléma s křesťanem z Tesaloniky apod.

Uložit