Co kdyby církev byla plná psychopatů?

Kdyby církev byla plná psychopatů, řekněme tak minimálně z 50 procent, chodili byste do ní nebo ne? Proč mě to napadlo? Protože psychopatie je vrozená vada osobnosti, tedy se člověk s ní narodí a už to nemůže odstranit. Někteří lidé co sem chodí vykazují znaky podobných duševních problémů. Tedy nejedná se o duševní nemoc, která by byla léčitelná. A tak mě napadá, jak se církev vyrovnává s takovými lidmi a jak na ně reagujete pokud na ně narazíte v církvi? Nebo můžete říct, že žádní takoví lidé v církvi nejsou? Poruch osobnosti je celá řada a abychom si to ujasnili jak takového člověka poznat je dobré si o tom něco málo přečíst třeba tady: http://www.psychotesty.psyx.cz/texty/poruchy-osobnosti.htm - seznam poruch je dole. Zajímavé na tom je, že takový člověk může toužit po spasení a klidně být přijatý církví aniž byste poznali, že má nějaký takový problém. V kruhu církve se může chovat jinak než ve svém soukromí, ve škole nebo na pracovišti. Proč to celé zakládám je to, že nevím jak bych dokázal s takovými lidmi interaktivně spolupracovat. Vím, že život v církvi je takový, že s někým si člověk sedne víc a s někým míň. S někým se tedy setkáváte a někoho jen vídáte, ale neznáte ho. Jisté je že Ježíš odpouští všem kdo v něho věří, ale tito lidé nemají možnost se vyléčit z generické poruchy a tak by mě zajímalo co byste dělali, kdyby církev byla plná psychopatů. Měli byste zájem tam zůstávat nebo už myslíte že by to bylo fakt psycho? Vyhýbali byste se jim nebo byste dokázali je brát jako rovnocenné bratry či sestry? Je to jen hypotetická situace, ale třeba máte zkušenosti ze života v církvi a můžete se s nimi podělit.

jestrab 19.4.2017

komentáře: (5)

vesmirek 19.4.2017

Nic není ideální a normální, ani lidé v různých církvích, ať už to jsou různí nenormální fanatici nebo extrémisté, ikdyž nemusí jít nutně o psychopaty nebo schizofreniky. Členství je přece dobrovolné, není to jako za komančů, kdy každý musel být povinně v KSČ, aby měl různé výhody. Umění je tolerance k jiným a třeba i odlišným názorům, a kdo to nedokáže, opouští tyto stránky a diskuzi se slovy, že právě on je přeci ten ideální a nebude se tu špinit s těmi neideálními, že... ale každého věc. Nikdo nikoho k ničemu nenutí.

Just-Majka 24.4.2017

Hmmm... Tak to je dost zajímavá otázka :-D Já ti nevím, pokud by byl i kazatel psychopat, to by byla možná i dost zajímavá kázání :-D Já si vybírám kostel podle kazatele, aby mě jeho kázání >něco> dávala. Asi by záleželo na tom, jací psychopati by chodili do toho kostela, kdyby za mnou sedával muž s motorovkou, asi bych tam dlouho nechodila :-D Kazatel narcista by pro mě asi taky nebyl, ale mezi posluchači by se toho podle mě hodně schovalo :-) (třeba pár narcistů...)

palcov 24.4.2017

Dobrá otázka (nečetl jsem ji celou). Nedávno jsem o tom uvažoval. Moje odpověď je, že pokud je to podle mého názoru správná církev (ne sekta :D) , tak má cenu v ní být i když je plná psychopatů. Nejde přece (pouze) o lidi a o tom jak mi to sedí atd. ale např. o věrouku a další věci.

jestrab 27.4.2017

palcov: nemyslíš si že základem dobrého sboru či fary by měly být dobré vztahy? V článku se píše, že ti lidi nejsou schopni normálně fungovat ... Tedy nezapadají do toho co si lidi běžně představují pod pojmem normální. Zajímavý je popis jak tyto lidi poznat: „jsou zvýšeně psychicky zranitelní – mají tzv. nízkou frustrační toleranci. Jinými slovy, moc nevydrží – rozhodí je i relativní banalita a jejich nevhodné návyky v chování se projeví i v malé zátěži.“ POtázka je jestli by to nebylo na překážku dobrým vztahům. Třeba u disociála se píše, že není schopen udržovat vztahy, je agresivní, bezohledný, bezcitný a nemají výčitky svědomí. Sbor plný disociálů by tedy nemohl fungovat. Ale třeba by se ta porucha neprojevovala ve sboru ale pouze v jeho rodině. Týraní dětí, zanedbávání výchovy...

Teď jsem si ten odkaz znova přečetl a tam se píše, že je porucha osobnosti je nevyléčitelná, ale je možné „utrpět“ změnu osobnosti. „Změny osobnosti mohou být dočasné i trvalé“. Může tedy Bůh změnit osobnost člověka? Nemyslím charakter, ale osobnost. To by mě zajímalo.

palcov 28.4.2017

nevím, nedokážu odpovědět, je tam příliš moc aspektů, co se doplňují atd. problémy ve vztazích budou všude. všude se najde nějaký asociál / disociál. vyobcovat takového člověka je těžké, páč to nastaví ten >standard> pouze na psychicky zdravé a skupina už bude exkluzivní a od jisté doby i pokrytecká. že se vracím zas k těm sektám, tam to tak funguje, že nehodící se jedinci jsou vyštípáni ven a zůstanou jen ti, kteří jsou buď komformní pro tu skupinu nebo to dovedou předstírat.

Uložit