Ideální partner ve víře?

Trošku vám tu odhalím svou dušičku :). Nedávno jsem někomu radila, ať si najde věřící partnerku, i když já sama věřícího partnera nemám. Přemýšlela jsem, jak bych vysvětlila, že je to lepší. Říkala jsem mu, že sama vím, jaký je těžký chodit s nevěřícím a co to všechno obnáší a říkala jsem, že stačí, aby partneři sdíleli víru.Teď jsem narazila na jedno video, které změnilo můj pohled na muže a ženy. A zaujala mě jedna myšlenka - spojení mezi partnery by mělo být duchovní, ale i tělesné a duševní. Vnímám to tak, že po duchovní stránce by oba měli věřit v Boha a měli by se shodnout v otázkách víry, ve výkladu Bible atd. Po duševní stránce by měli mít podobnou povahu, ono se sice říká, že protiklady se přitahují, ale představte si dobrodruha, který se chce sbalit a jet na misijní cestu a vedle něj někoho, komu je dobře na jednom místě a chce ve sboru dělat takovou tu běžnou službu. Jejich touhy se rozcházejí, každý vidí náplň svého života v něčem jiném, což je může rozdělovat - ty děláš tohle, protože tě to baví a já chci, abys byl šťastný, ale já zase půjdu dělat tohle....Nebo myslíte, že duchovní a duševní je to stejné? Co si myslíte vy? Odkaz na video přikládám do příspěvků.

Dooory 11.3.2017

komentáře: (57)

remainder 11.3.2017

jsou to hodně citlivé věci, dooory... na jedné straně nás písmo zřetelně varuje, abychom do takového nerovného svazku - věřící x nevěřící - nechodili. Jiná věc je, když jsou dva nevěřící a jeden se pak stane křesťanem. Obojí je však dost těžké, a to ve všech třech ohledech - duchovním, tělesném i duševním. Podle mého názoru je pořadí důležitosti spíš toto: 1. duchovní, 2. duševní, 3. tělesné. Nefunguje-li za jedna, postupně spadne do pryč i dvě a tři. Jit do vztahu bez souladu bodu jedna je hodně riskantní, až lehkomyslné. Pokud je za jedna OK, myslím že to bude mít pozitivní vliv i na bod dvě a tři. Není to sice jisté, ale naděje tu je dost velká. Jistěže jsou případy, že za jedna je výborné a nefunguje třeba za tři - záleží potom na věrnosti v bodu jedna obou partnerů. Pokud jde o nefunkční bod jedna a ostatní zpočátku bylo OK, pak mluvím z vlastní zkušenosti.

jestrab 11.3.2017

V životě máš tolik věcí v čem se dva neshodnou. Místo shody ve výkladu bible bych kladl důraz na vzájemnou toleranci odlišných názorů. Nehledejte nikoho se stejnými názory, i když v základních měřítkách na život byste se měli shodovat a sem patří i životní cíle. Nehledejte co vás rozděluje, ale co vás spojuje. Jasně že vztah kde jeden chce žít v Praze a druhý v Africe nedává smysl. Ale v životě je dobré dělat změny a nebát se ty změny udělat. Aspoň to zkusit. Mluvím obecně o jakékoliv změně. Zkusíš a zjistíš jestli by to šlo nebo nešlo. Ale to se nedozvíš dokud to nezkusíš. Někdo tě pozve na misijní cestu a ty si řekneš, to by mě nebavilo, to bych v životě nemohla dělat. Ale když to zkusíš třeba v tom najednou rozpoznáš osud či Boží plán pro tebe a zjistíš že se naučíš nové věci i odhalíš nové věci o sobě. A proto i odlišnost může být dobrá. Za předpokladu že tato změna ti sedne. Pokud by ti nesedla, tak jdeš dál a víš že to příště nechceš.

jestrab 11.3.2017

remainder, „na jedné straně nás písmo zřetelně varuje, abychom do takového nerovného svazku - věřící x nevěřící - nechodili. “ Měl si napsat spíš že Pavel takto varuje. Je to jen jeden člověk a nerozumím tomu proč bych se měl řídit zrovna jeho názorem. Protože kdyby ses zeptal apoštolů - mohli by ti říct úplně odlišný názor! Navíc Pavel byl žid z řad farizejů, žijící v úplně jiné době, do dnešního kontextu absolutně nezapadajícího. Dneska by se nechytal.

remainder 11.3.2017

jestrab, to je otázka přístupu k bibli, v tom se neshodneme. Pro tebe to znamená, že toto varování vznáší pouze apoštol Pavel, ale já považuji výroky všech pisatelů bible za inspirované Bohem samotným, tudíž pro mně to znamená, že mě takto varuje Bůh sám.

jestrab 11.3.2017

remainder, ne, pro mě Pavel není apoštol. Problém je v tom, že když by Pavel měl odlišný názor na některé věci než apoštolové a přesto by je prosazoval, ty bys tvrdil že je to myšlenka inspirovaná Bohem. A přitom stejná myšlenka některým z apoštolů zavržená by taky byla inspirovaná bohem. Tudíž si vlastně můžeš vybrat co se ti líbí a co ti vyhovuje, nebo můžeš tvrdit že je bible plná rozporů, to je taky možnost. Bible je jen výňatek, klidně by tam toho mohlo být víc, kdyby se někdo ráčit sepsat výroky ostatních apoštolů nebo jejich dopisy a uchovat je. Pro mě je podstatná myšlenka evangelia jako celek a neomezovat se jen na to co bylo zachováno v rámci bible, která je jen pouhým historickým zlomkem toho co bylo zaznamenáno.

jestrab 11.3.2017

Vem si že apoštolové byli většinou obyčejní chudí lidé, až na Petra. Kdežto Pavel pocházel z úplně odlišného prostředí jak teologického tak společenského. To jsou naprosto fatální rozdíly, které člověka utváří jinak a vede to pak k odlišným názorům a přístupům llidem.

remainder 11.3.2017

jestrab - jak říkám, v tom se neshodneme, z mé strany tohle prostě není k diskusi - nikomu neberu jeho názor, ale nediskutuju o tom. Problém je např. hned už v tom, že svou argumentaci stavíš na hypotetickém předpokladu: >když by Pavel měl odlišný názor na některé věci než apoštolové>. Téma vlákna je o vzájemné vhodnosti partnerů. Takže na prvním místě je duchovní shoda, o které by měli ti dva nejdřív důkladně promluvit. Sami právě vidíme, jak je to důležité.

Dooory 11.3.2017

Můžu z vlastní zkušenosti říct, že vztah věřící-nevěřící není žádný med. Pokud se ten druhý s vírou ještě nesetkal, je pro něj dost těžké spoustu věcí pochopit a tolerovat je. A stejně to dopadne tak, že se jeden z nich bude muset přizpůsobit, protože to takhle nejde, aby každý byl součástí jiného světa (opravdu to vidím jako dva rozdílné světy). Ze začátku si každý říká, že se budou tolerovat, ale nakonec to nejde. Protože když bude ustopovat pořád nevěřící, za čas se začne ptát, proč musí pořád ustupovat on. No a když začne ustupovat věřící, bude pomalu ztrácet svou víru.

jestrab 12.3.2017

Já jsem v takovém vztahu byl a neměl jsem problém. Je to o náročnosti toho věřícího člověka. Pokud je věřící moc náročný tak to nemůže fungovat. Pokud se nebudeš snažit toho druhého předělat tak to fungovat může. Jediný problém na co můžeš narazit je že nevěřící bude chtít sex před svatbou a pokud to tobě vadí, tak to hold fungovat nebude. Výjimka by byla pokud by si narazila na někoho kdo nemá rád sex. Med nemed to může být i ve vztahu nevěřící s nevěřícím nebo věřícího s věřícím. Záleží na tom v jakém osobním světě žiješ. Pokud chceš tahat nevěřícího do jiného světa tak ti to nemůže vyjít. Pokud ti vyhovuje sdílet s ním jeho svět a dokážeš si svou víru podržet, může to fungovat dobře. Pak už platí jen okolnosti jako v kterýmkoliv jiném vztahu.

jestrab 12.3.2017

Remainder: duchovní shody můžeš dojít i s nevěřícím člověkem. Jsi překvapen?

jestrab 12.3.2017

Platí to ovšem nejen o partnerském vztahu, ale i o vztahu například s kolegou v zaměstnání, který je jiného vyznání. Můžete spolu najít podobné hodnoty, které můžete sdílet. Když byste hledali teologické odlišnosti, tak si rozumět nebudete. Řekl bych, že na vztahu je nejpodstatnější schopnost jeden druhému důvěřovat, ne to jestli máte podobné teologické smýšlení.

jestrab 12.3.2017

Chápu že ti to může připadat jako hypotetické smýšlení, ale z mé strany je to ověřeno životem.

jestrab 12.3.2017

Nadpis vlákna zní „Ideální partner ve víře“ pokud jste si předsevzali najít partnera se stejnou vírou, měli byste hledat někoho se stejnou vírou a ne s odlišnou vírou, kterého předěláte. Byla by utopie vstupovat do vztahu s nevěřícím, že ho chcete obrátit na svou víru.

remainder 12.3.2017

jestrab - překvapen nejsem, jen tomu nevěřím. Nejprve jde o to, co každý vnímáme pod pojmem duchovní shoda. Ty jsi použil výraz náročnost věřícího člověka, já mám raději výraz VĚRNOST věřícícho člověka. Rozuměj věrnost k Bohu, Jeho slovům. Jsou to opravdu dva světy, které nemohou žít v harmonii. Nerovné jho. Jsou to každodenní věci, na které se naráží, a když potom přijdou děti, je to o to horší - postoje rodičů k výchově dětí jsou víceméně antagonistické. Jen příklad - on říká: děti, buďte poctivé, ona říká: kdepak, s poctivostí nikam nedojdeš. On říká neper se, ona zase ať si trénuje lokty, v životě to bude potřebovat. Podobných situací je milion. Chybí tu najednou základní motivace, proč ti dva jsou vlastně spolu. Duševní a tělesná láska? Ano, zpočátku to všechno dokáže přikrýt. Ale dříve nebo později přijde okamžik, kdy oba stojí na křižovatce a nevědí, jak - a hlavně PROČ - dál. Kolegové v práci jsou jiná kategorie - ti jsou v jiné osobnostní zóně. S nimi je možné najít celkem dobře určitou shodu, tam s tebou plně souhlasím.

remainder 12.3.2017

Jen ještě pro vysvětlení k mému předchozímu komentáři, co myslím těmi zónami - 1. Intimní zóna pro nejbližší, 2. Osobní zóna pro kolegy, 3. Společenská zóna, např.obchodní jednání, 4. Veřejná zóna pro cizí.

Dooory 12.3.2017

Taky bych rekla, ze jde o vernost. Kdyz delas ustupky ve vire kvuli partnerovi, stavas se vic vernym jemu nez Bohu. Nejde jen o to resit sex. Za chvili se zacne partner ptat, proc travis tolik casu s vericimi, proc chces jit na silvestra pryc a nechces byt s nim, proc chodis v neděli na bohosluzbu kdyz je potreba doma neco udelat atd. A pak v manzelstvi-dohodnete se, ze deti budou chodit do kostela ale kdyz pak deti uvidi, ze jeden rodic tam nechodi, nebudou chtit chodit taky.proc tata nemusi na bohosluzbu a ja musim, kdyz jsou v televizi pohadky?(tez ma osobni zkusenost 😊)..neverici nepochopi, proc nejprve hledas Bozi kralovstvi a teprve potom se staras o veci tady na zemi. A kdyz uz budou oba citit, ze je mezi nema propast a rozdilne nazory a pohled na svet, jeden driv nebo pozdeji musi ustoupit. Verici si rekne: no tak tenhle vikend budu s nim a pristi pujdu do sboru. Tohle si pak rekne i dalsi vikend a dalsi, protoze najednou bude jednodussi a zajimavejsi byt jen s nim. Nebo to resi verici tak, ze rekne pojd se mnou. A on se bud prida nebo odejde. S tou intimni zonou je to pravda. Osobni vztah s Bohem je intimni, otevirame mu sve srdce a to stejne s partnerem. Kdyz je partner nevěřící, nemuzete mu otevrit cele sve srdce protoze viru nechape. Jak rikas ze vas vztah s neverici fungoval jestrabe - nedokazu si to predstavit. Kdyz mam osobni vztah s Bohem a verim, ze je Buh zivy, chci aby ho poznal i muj partner. Viru chapu jako jedinou cestu, jako neco, co mi nabizi vecny zivot.Na partnerovi mi zalezi a chci mu pomoct tohle taky zazit. Myslim, ze kazdy verici si vybira sveho partnera podle toho, jaky ma sam vztah s Bohem. Verim, ze nekomu nedela problem delat ustupky a takovy clovek to vi a hleda i neverici. I ja jsem takova byla. Jenze po roce vztahu jsem uverila, nechala se pokrtit a chtela jsem se aktivne venovat vire. Pak uz to bylo slozitejsi. Dnes vim, ze bych si uz nevericiho partnera nevybrala. Takze bych rekla, ze nas vztah s Bohem se odrazi i na tom, jakeho partnera si hledame a vybirame 😊.

jestrab 12.3.2017

remainder, tak si najdi nevěřícího, který má rčení: s poctivostí nejdál dojdeš... Prostě poctivého člověka. Ty si myslíš, že takové ženy mezi nevěřícími nejsou nebo co? Ty hledáš náboženskou shodu, která se k té duchovní přičítá. Doory - jde o rovnováhu. Jestliže ses v životě rozhodla dát závaží na levou stranu, tedy na náboženství, pak si hledej nábožensky založeného člověka. Jestliže by si byla nevěřící a o nevěřícího by si nestála, byla by si na pravé straně. Ale kdo je uprostřed, dokáže vyvážit obě věci. Je to o víře, ne o náboženství. Váha ve smyslu dvou ramen, naklánějící se nalevo nebo napravo je hezké a dosti výstižné přirovnání.

jestrab 12.3.2017

Doory - „neverici nepochopi, proc nejprve hledas Bozi kralovstvi a teprve potom se staras o veci tady na zemi“ - to je jedno z tvých konkrétních měřítek či hodnot, které představují jazýček na vahách. Rozhodla ses tedy že budeš klást velký důraz na jednu stranu, ale jiní věřící to tak mít nemusí. Je to právě o tom uvědomit si že věřící to nemáš jen fundamentalisty, ale taky liberálně smýšlející. Podle tvých měřítek bych tedy měl být nevěřícím, protože na první místo kladu práci, zaměstnání, hmotné zabezpečení pro sebe a rodinu a teprve potom Boha? I když mé každodenní rozhodování ovlivňuje víra v pravdu, poctivost a správnost jednání z Božího pohledu? Očividně bychom se v tomhle rozcházeli, takže i když by si našla věřícího - například třeba mě - nerozuměli bychom si. Nejsem člověk, který by chtěl chodit do církve a v sobotu a neděli chci odpočívat doma a udělat si věci, na které jsem neměl během týdne čas. Takže tahle neshoda nemusí platit ani mezi věřícími.

remainder 12.3.2017

jestrab, to je nedorozumnění. Samozřejmě že netvrdím, že mezi nevěřícími nejsou poctivé ženy. Tu poctivost jsem dal přece jen jako PŘÍKLAD, ale takových věcí je milion a víc. Není náhodou, že v bibli je použitý výraz NEROVNÉ JHO. Jeho pravý význam si už dnes moc lidí neuvědomuje. Já vyrůstal na statku a tak už jako dítě jsem měl možnost to vidět názorně v praxi - koně nebo volci jsou spojeni dřevěným poutem, kládou, a oba tedy musí táhnout jen jedním, SHODNÝM směrem. Pokud chce jeden uhnout jinam, tak automaticky táhne za sebou druhého - jsou napevno spojeni. Pak platí zásada, že silnější vyhrává, slabší ustupuje. Tak si to teď promítni do intimního vztahu partnerů - ano, můžeš namítnout, že to jho nemusí být tak natvrdo, ale pak je celý ten nádherný Boží obraz manželů, kteří jsou pevně spojeni a jdou jedním směrem, totálně rozbit :-)

vesmirek 12.3.2017

Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti, aneb vrána k vráně sedá, tak se tu řeší... ale nepřehánějte to s idealistickými a tedy nereaálnými požadavky na duhého. Jinak nenajdete.

Dooory 12.3.2017

jestrab - ono nejde o měřítko hodnot, ale spíš o dodržování toho, co píše v Bibli. Spousta lidí tady si myslí, že stačí věřit v Boha a říkají, že jsou věřící. Jenže pak když si s nima píšu, tak zjistím, že třeba nedokážou příjmout vše, co v Bibli píše. Takový člověk potom nevěří v Boha celým srdcem. A Bůh chce, abys věřil celým srdcem - viz znovuzrození. Umíráš pro tento svět a narodíš se znovu pro Krista. A pak v Bibli píše: Hledejte nejprve Boží království a jeho spravedlnost, a toto vše vám bude přidáno. (Matouš 6,33). A pak tam ještě píše tohle: Chce-li někdo jít za mnou, ať se zřekne sám sebe, vezme svůj kříž a následuje mě. (Matouš 16,24) Pro mě je důležité to zříct se sám sebe. Když to dokážeš, pak máš Boha na prvním místě. Ale nenazývala bych to měřítkem hodnot. Takže pro mě je vlastně věřící vlastně ten, kdo ji dokáže akceptovat celou, aniž by do ní cpal své vlastní názory.

jestrab 12.3.2017

Chceš li se opravdu říct sama sebe rozdej svůj majetek chudým a jdi například do kláštera nebo do misie, vstup do celibátu apod. Jinými slovy jsi fundamentalista, narážíš na lidi z liberálního směru nedokážeš to akceptovat. Zříct se sám sebe je dost těžká a radikální forma náboženství překračující hranice fundamentalismu a extremismu. Jsou však i jiné formy vyznání, že plníš tu roli, která ti byla dána a neodcházíš ze společenského postavení. Je-li někdo voják v armádě, má plnit svou roli v armádě a poslouchat velitele... To je zase jeho role, kterou má přijmout. Ale má svobodnou volnu a taky v té armádě nemusí být

Dooory 12.3.2017

Ale to neznamená, že se máš vzdát úplně všeho, jen máš mít Boha na prvním místě. Zříct se sám sebe je tu myšleno tak, že přestaneš dělat věci, které jsi dělal na úkor Boha. Jednak ty špatné věci, o kterých víš, že se mu nelíbí a pak omezit věci, které děláš nejvíc a nemáš čas na Boží slovo. Je potřeba mít práci a taky nějaké zájmy, ale nejprve bychom měli hledat tu Boží tvář. Ne, že nedokážu akceptovat nějaký liberární směr, ale v tomhle Bible mluví jasně - máme se zříct sami sebe, nepíše tam vyber si jen co chceš a přizpůsob si to podle svého života a doby. Ne, píše tam, že pokud chce někdo jít za Kristem, musí se zříct sám sebe. Obětovat to, co stojí mezi Tebou a Jím. Pak teprve můžeš věřit celým srdcem. Takže jsem fundamentalista a myslím, že víra je o fundamentalistech. Protože Bible je pořád stejná. Nemůžeš si k ní něco přidat nebo něco odebrat. Nemůžes si ji nějak zmodernizovat podle doby. Teď použiju slova mého kamaráda - je jedno, z které církve kdo je, když má v srdci Krista a chce ho upřímně následovat. A takhle to vidím i já :)

jestrab 12.3.2017

„jen máš mít Boha na prvním místě“. To mi přijde jako nařizování. Takový vztah s Bohem by nemohl správně fungovat. „přestaneš dělat věci, které jsi dělal na úkor Boha.“ Nevím které věci myslíš, tak je dělej s Bohem a ne na úkor Boha. No já právě nevím, že by se mu něco nelíbilo. „omezit věci, které děláš nejvíc a nemáš čas na Boží slovo.“ To mi přijde jako omezování, manipulace a projev fanatismu. Nařizování. Nikde není psáno kolik času bys měl trávit čtením bible. Tohle je úplně ujeté. „Je potřeba mít práci a taky nějaké zájmy, ale nejprve bychom měli hledat tu Boží tvář“ proč nejprve? Proč ne současně? Co když na to prostě čas není? Nemohu omezit to že chodím do práce a pracuji i ve volném čase, nemohu omezit to, že si potřebuju ve volném čase např. vyprat, přečíst si informace - např. vyhledat si věci co potřebuju znát do práce, zjistit jaké bude zítra počasí, kdy mi jede autobus, přečíst si manuál k něčemu, naučit se ovládat něco, vyhledat radu, poradit se, najít zboží které potřebuju a vyhledat důvěryhodný e-shop, vymyslet jak něco opravit, samotná oprava, obchodní či pracovní korespondence. Běžné věci, které v součtu zaberou čas a je nutné je provést, aby člověk nežil jak robinson na pustém ostrově - i když i ten měl víc času než já protože nemusel chodit do práce a neměl tam nikde obchode, takže si musel vše vyrobit sám. Takže odsunován těchto věcí z prvního místa a nahrazování to jinými povinnostmi k Bohu by mi přišlo pokrytecké a vedlo by to k zanedbávání sebe sama. Jak říkám dá se to vše skloubit tím, že žiješ s Bohem a slovo Boží lovíš z paměti. Bibli mám v hlavě, nepotřebuju ji číst tak jak to děláš ty. Je vidět že se vůbec neshodneme, podle mě si ještě hodně mladá, málo zkušená a hlavně jsi hodně ovlivněná svým okolím, takže vlastně si to ani neuvědomuješ, ale tvá víra je hodně závislá na druhých, to co ti druzí podsouvají jako pravdu a co je správné a tím se řídíš. To jsou ale jen současné trendy. Názor na bibli se historicky pořád vyvíjí, křesťanská společnost se pořád mění. Vzpomeň si co si lidé mysleli o Bohu před několika stoletími, jak smýšleli a jak se smýšlí dnes. Paradoxně tvrdíš „Nemůžes si ji nějak zmodernizovat podle doby.“ ale ty ovlivněná moderním trendem víry. Chtělo by to žít vírou a s Bohem víc samostatně. Ale to nedokážeš když stále jsi v tom proudu a nedokážeš se z něj vydělit. Tvoje akceptování liberálního směru funguje maximálně tak, že dokážeš vyslechnout člověka s odlišným názorem, ale sama se liberálním smýšlením neřídíš tedy se o akceptaci opravdu nejedná. Sama si řekla že si fundmentalista. Fundamentalista stěží dokáže akceptovat liberalismus. Víra vůbec není o tom jestli jsi fundamentalista nebo liberální člověk, víra je jen o tom že věříš v Boha. Je mnoho konkrétních projevů víry a přístupů jak skloubit víru a život a to je individuální na každém člověku. Bůh nás totiž nestvořil jako vejce vejci podobné, ale odlišné. Proto máš věřící v tolika církvích, denominacích, sborech i mimo ně.

Dooory 12.3.2017

Není to o nařizování. Já mám zkrátka asi s Bohem jiné zkušenosti, než ty. Vím, že když mu věnuju víc času, než svým zájmům, tak se mi to pak mnohonásobně vrátí. Když si každý den ráno přečtu z Bible, je pro mě snažší bojovat proti ďáblu. Takže jde o moji osobní zkušenost, ne o nějaké věci, které by mě naučilo okolí. Asi bych tuhle debatu ukončila, protože tady zřejmě nemá cenu něco vysvětlovat, jelikož jsem děsně mladá, nezkušená a neschopná sama uvažovat, takže dělám, co se mi nadiktuje. Každopádně ti děkuju, že jsi mě uvedl do světa dospělých.

libor01 13.3.2017

Zajímavé číst co tu je napsané. :) Ahoj jestrabe, doufám že se tě můj názor nějak nedotkne, ale tím co píšeš ukazuješ, že Bohu vůbec nerozumíš. Tady máš jeden odkaz na téma církev https://www.youtube.com/watch?v=d83grmRXHgQ pokud se budeš chtít podívat. Nikdo ti neříká že musíš všeho nechat. Ježíš, když říkal mladíkovi ať vše prodá a následuje ho to říkal proto, že Bůh pro toho mladíka byly peníze a bohatství. Jak píše Pavel dělejte vše jako Pánu. Koloským 3 kapitola. Některé myšlenky se psaním hůře vysvětlují a je lepší o nich mluvit, ale pokud někdo řekne že u něj Bůh není na prvním místě, pak ten člověk nemůže být spasený a nepochopil evangelium. :(

jestrab 13.3.2017

Doory, kde bereš ten čas? Zvláštní že já proti ďáblu nebojuji, žiji z Boží milosti a Bůh mě před ďáblem chrání.

Dooory 13.3.2017

Kde beru čas? Omezila jsem čas na počítači. Teda kromě posledního týdne co jsem nemocná. A sám proti sobě bojuješ? To mně třeba bez Boha nejde vůbec. A vůbec - myslím, že bojovat proti sobě samému je ten nejtěžší boj, který musíme zvládnout :).

jestrab 13.3.2017

Doory či Iv, to je krátší a lepší, jenže pro mnoho lidí je PC dneska nutnost. Dám příklad, architekti a designeři kdysi rýsovali na rýsovací prkna, zabíralo to spoustu místa v místnosti, dneska se ale vše dělá na PC. Chceš si navrhnout nábytek? Uděláš to na PC. Chceš si něco koupit nebo vyreklamovat koupené zboží? Uděláš to na PC. Nepoužívám PC k tomu, abych se díval na videa. Nemám aní čas se dívat na TV i když tam někdy bývají zajímavé filmy a na internetu kolikrát jsou taky zajímavé videa, které by člověk měl vidět a ne se jim vyhýbat. Prostě vzdělávání se taky dneska děje přes PC. Chceš si půjčit knížku v knihovně? Opět použiješ internet... A něco ti povím. Když ženská něco neví jak udělat na PC, volá chlapa. Když ji něco nejede v PC volá chlapa ať to rozjede. Kamarád pak nad tím stráví hodinu a ona jen hezky poděkuje a usměje se na něho jako za odměnu. Ženská když potřebuje něco opravit, zase zavolá kamaráda nebo bratra... A když je vdaná a potřebuje vymalovat, zase to dělá chlap. Ženské se těmihle věcma nezabývají, ale my chlapi jo a víme kolik to žere času. Auto se samo nespraví, s tím se musí zajet do servisu a zařídí to chlap. A co takle Dave, programátor, víš vůbec kolik času zabere napsat aplikaci? Ve volném čase? A kolik času zabere jen komunikace s lidma, když máš rozjetý nějaký projekt? Z toho co si o sobě napsala - na mě tak působíš - mám dojmem, že si mladá, svobodná, máš spoustu volného času, asi taky poměrně čerstvě obrácená - mám pocit, že jsem to někde vyčetl. Tvým koníčkem je náboženství, tam kladeš důraz. Ale mám koníčkem je zase programování a design a toto mám propojeno s prací. Nemám už čas se tolik věnovat náboženství, takže jen okrajově. Ale ty si založila diskusi o víře, ne o náboženství. Nadpis zní ideální partner ve víře, ne v náboženství. Z toho co si napsala však vyplývá, že hledáš partnera pro společné náboženství a to je rozdíl. Víru lze snadno aplikovat v životě, aniž by člověk byl zapojen v církvi. To taky pochop, že liberální a fundamentální přístup jsou protiklady, tudíž je pochopitelné, že to neakceptuješ.

jestrab 13.3.2017

Libor pleteš se hluboce, ale nechce se mi pouštět do debaty s dalším fundamentalistou. Stejně tě nepřesvědčím a je to zbytečné.

jestrab 13.3.2017

Iv - někteří ještě navíc studují při práci a teď nemyslím zrovna náboženský obor - ale kde ve mou ten čas oni? No a teď si vem, že někdo vystuduje jako lékař nebo učitel či právník. Tak ve svém volném času se taky musí vzdělávat nebo pracovat ještě doma v neplaceném čase. Takže není z čeho ten další volný čas ukrojit. Chápu, ty ten volný čas máš, ale jiní ho nemaj. Soudíš-li ostatní jen podle sebe - jakože ty ten čas máš a tak by ho měli mít i ostatní - pak je to omyl. Ale jak říkám, víra je o tom, že můžeš žít s Bohem a přitom všechny tyhle věci stíhat současně. Protože jak praví písmo, ej ho zomen pneumati pneumati kaj stoichomen, neboli Jsme-li duchem živi pak také duchem choďme! Není tedy nutné číst bibli tak jak to ty popisuješ a studovat ji, stačí žít z víry, z Boží milosti a v osobním vztahu s Bohem. Nikde není stanoveno jaký počet stránek by si měla přečíst denně nebo za rok. Není nikde stanoveno jakým způsobem by si měla číst bibli. Na začátku žádná bible -
NZ - nebyla, lidé prostě žili z víry!

jestrab 14.3.2017

„Chce-li někdo jít za mnou, ať se zřekne sám sebe, vezme svůj kříž a následuje mě.“ - to není tak jednoduché, protože bible taky vyzývá:
„Miluj bližního jako sám sebe“. Když bych se zřekl sebe, musel bych se současně zříct bližního.... Naopak, Bůh nás učí milovat sám sebe, abychom dokázali milovat i bližního. Kdo nedovede milovat sám sebe, a je k sobě moc přísný, nedokáže milovat bližního a je přísný či málo miluje bližního... A co znamená zříct se sám sebe? Znamená to, že nemáme nic chtít pro sebe? To určitě ne. To by se nepsalo že máme prosit Boha, protože Bůh svým dětem dává dobré dary. Takže pokud potřebuješ auto, klidně se můžeš modlit za auto. Pokud potřebuješ byt, modlit se za byt. To je v pořádku. Zříci se sám sebe - spíš to chápu jako brát osud tak jak přijde a nebojovat proti němu - tj. např. nereptat furt když se ti něco nelíbí, nelamentovat nad těžkostma, nekritizovat furt vše a všude - i když občas je kritika nutná ale ne tak, že pořád nadáváš na politiky, sousedy, kolegy v práci apod. Zříci se sám sebe je spíš ve smyslu, že když tě někdo požádá o pomoc, ty mu vyjdeš vstříc. Ale taky musíš milovat sám sebe a mít soudnost a moudrost kolik ze sebe můžeš dát, aby ses nerozdal a nepoškodil. Když si zrovna potřebuju nabít kartu, taky nedám peníze na kartu někomu kdo mě zrovna požádal o půjčku a nebudu tak najivní abych půjčil každému a bez právního vyřízení smlouvy.

libor01 14.3.2017

Jestrab. Máš pravdu nemá to pro tebe smysl se pouštět do debaty se mnou. Jednoho dne přijde Boží soud a před soudnou stolici se postaví každý. Tam se ukáže pravda. A budou ti, kteří jsou zapsáni v knize života, kteří budou s Kristem a pak tu budou ti druzí, které čeká druhá smrt. Jak je popsané v knize Zjevení budou trýzněni dnem i nocí. Člověk nemůže být sluhou dvou pánů. Lukáš 16:13 nebo Matouš 6:24. Proto bychom měli usilovat o to co je v nebi, protože každý strom, který nenese ovoce budě vyťat a vhozen do ohně.

jestrab 14.3.2017

libor01: jseš mimo už na mou adresu nic nepiš. Nechci s tebou vůbec komunikovat.

Dooory 14.3.2017

Jestrab - Nevím, kde bereš ten názor, že když jsem mladá a svobodná, tak nutně musím mít spoustu volného času. Vím, že práce na počítači je nutná, já pracuju na počítači denně a nemyslím si, že je to dobře, takže se snažím doma už počítat nepouštět. Mám pouze vymezený čas, kdy odepisuju na e-maily, učím se - ano, učím se, protože jsem jedna z těch, o kterých si psal a rozhodla jsem se studovat při zaměstnání, studuju Bibli, cvičím a nebo se věnuju papírování. Víš, byla doba, kdy jsem při škole chodila na dvě brigády, abych si vydělala na školné, protože od dvaceti jsem si řekla, že si svůj život budu financovat sama a od mamky už peníze brát nebudu. Pořád si myslím, že je to o tom, jakou zkušenost máš s Kristem. Možná se Ti teď daří a myslíš si, že to takhle stačí. Ale přijde doba, kdy pochopíš, že stojíš před zkouškou, se kterou si sám neporadíš. Teď se na Boha obracíš, když máš čas. Jednou možná pochopíš, že sám nezmůžeš nic a že potřebuješ, aby Ti pomohl. A pak Ti bude jedno, kolik máš práce. Zkrátka budeš chtít ten problém vyřešit a budeš hledat odpovědi v Božím slově a v modlitbách. Budeš hledat východisko. A nakonec ho najdeš a to nastartuje Tvůj vztah s Bohem. Budeš vědět, že Kristus je živý a je všude s Tebou. Zjistíš, že je tu pro Tebe každý den, jen mu stačí otevřít své srdce. A možná, že už jsi něco takového zažil. Bůh Ti pomohl a Ty si teď žiješ po svém. Jednou jsem slyšela při jednom kázání dotaz jedné dívky, která navštěvuje sbor, čte si z Bible, modlí se a všechno potřebné pro svou víru má, ale není obrácená. Kazatel odpověděl, že člověk musí padnout úplně na dno, aby se zbavil své vlastní pýchy a pochopil, že bez Boha není nic. Je to o hrdosti. Asi tak, jako když se někdo topí a nechce si zavolat pomoc, protože co by si o něm mysleli? Že neumí plavat, že si neumí sám pomoct...ale když cítí, že už je to fakt špatný a může se utopit, překoná se a zavolá pomoc. A přesně takhle to je. Někdy si říkám, co vše se musí stát, aby tohle člověk pochopil? Člověk má pocit, že musí vše řídit, že co mu Bůh dal, to musí spravovat sám. Ale stejně tak, jako nám to dal, tak nám to může i vzít, pokud si nebudeme připomínat, že mu vděčíme za vše co máme - za práci, za naše blízké a taky za každý nový den, do kterého se můžeme probudit zdraví. Myslíš, že dostatečně Bohu projevuješ svůj vděk za tyhle věci, když máš víru jen jako koníček a věnuješ se jí, až když Ti zbyde čas? Představ si, že by tohle dělal Bůh - řekl by Ti, že na Tebe teď čas nemá, protože musí teď támhle pomáhat chudým a zkrátka má spoustu práce jinde. Ty počítáš s tím, že je tady pro Tebe vždy, aniž bys mu věnoval svůj čas. Bereš ho jako jistotu. Je to podobné jako v partnerských vztazích - když ženě nedokazuješ svou lásku a bereš ji jako jistotu, vztah se začně hroutit. Můžeš jí říkat tisíckrát, že ji máš rád a můžeš to myslet upřímně, ale pokud jí to nedokazuješ, pokud na ni nemáš čas, ten vztah jde do kytek. A může úplně zaniknout. A s Bohem je to stejný. Je to taky vztah, na kterém musíš pracovat. Myslím, že jednou Ho budeš nutně potřebovat. A potom se budeš divit, proč mu najednou nedokážeš rozumnět. Budeš sice umět pracovat s počítačem, budeš mít možná dost peněz a dobré vztahy s okolím, ale nebudeš chápat Jeho vedení. Nepochopíš, proč se Ti děje něco špatného v životě, když pomáháš druhým a snažíš se žít příkladný život. Třeba si teď říkáš, že těmi skutky Bohu dostatečně dokazuješ svou věrnost a svou víru. Ale dobré skutky dělá i spousta nevěřících lidí a čím Ty se potom teda lišíš od nich? Jasně, víra bez skutků je mrtvá. Ale skutky samotné Tě spasit nemůžou, to může jen upřimný vztah s Kristem. Ten vztah, na které je potřeba pracovat. A možná si v tu chvíli budeš připadat najednou sám....a pak budeš rád za nás fundametalisty, protože Ti budeme moct pomoct a hlavně Ti budeme chtít pomoct :). Takže bych byla ráda, kdybys mě přestal posuzovat dle mého věku, protože každý jsme vyrůstali v jiných podmínkách a máme jiné zkušenosti. Paradoxně od doby, kdy žiju s Kristem stíhám neuvěřitelně moc věcí. On je totiž mou motivací a můžu od něj čerpat sílu každý den :).

libor01 14.3.2017

Ego je velmi bolestivá věc. Každý to zná. Tak ti aspoň přeji ať láska a milosrdenství našeho pána Ježíše Krista tě provází tvým životem až do jeho dne.

jestrab 14.3.2017

Iv, „Nevím, kde bereš ten názor, že když jsem mladá a svobodná, tak nutně musím mít spoustu volného času.“ tak proto že máš ten čas na to jak říkáš hodně se věnovat těm svým náboženským aktivitám, ať už je to čtení bible nebo chození do sboru. Nevím jak to máš v práci, ale někdo to má tak, že si osobní věci přes internet zařídí už v práci... A na to já čas nemám. Studování bible či teologie, to považuji za koníček. Tvoji výhodou je, že tento tvůj koníček se vztahuje k náboženství takže nemusíš řešit ořezávání času na koníčky. Ale pokud někdo jiný má jiný koníček... Tak ty toho času máš spoustu, když se můžeš věnovat studiu a to tě baví... Tím spojuješ boha či teologii a ten čas máš. Ale jak říkám, kdo se nerozhodl studovat teologii, ale PRÁVĚ ODLIŠNÝ OBOR, tak tady to nejde. Když někdo studuje třeba na doktora, nebo si doplňuje vzdělání, tak kde má vzít ten čas? U tebe je to snadné, zabiješ dvě mouchy jednou ranou. Víš jak to myslím.

jestrab 14.3.2017

Iv „Ale přijde doba, kdy pochopíš, že stojíš před zkouškou, se kterou si sám neporadíš.“ Tohle tvrzení jen ukazuje na to že mě stále nechápeš Já přece na to nejsem sám! A za druhé, když se objeví těžší doba a těžší zkoušky tak tím spíš se opřu o Boha! Tak vůbec nechápu jak můžeš napsat takovou větu. A již jsem ti říkal, že žiju z Boží milosti, tak proč píšeš: „Teď se na Boha obracíš, když máš čas.“? Tak znovu opakuji co jsem už napsal: . „„Je potřeba mít práci a taky nějaké zájmy, ale nejprve bychom měli hledat tu Boží tvář“ proč nejprve? Proč ne současně?“ Já tyhle věci s Bohem řeším současně, spoléhám na něj každodenně. A pak úplně nelogicky píšeš: „Jednou možná pochopíš, že sám nezmůžeš nic a že potřebuješ, aby Ti pomohl. A pak Ti bude jedno, kolik máš práce. Zkrátka budeš chtít ten problém vyřešit a budeš hledat odpovědi v Božím slově a v modlitbách. “ Ale já to tak přece dělám!!! Jenže nepotřebuju číst tu bibli tak často, když se modlím Bůh mi dá slovo a nemusím tu bibli číst, nebo si ji přečtu až se dostanu domů. Když potřebuju modlím se v práci, na zastávce nebo v šatně. Nepotřebuju ale chodit do sboru nebo trávit dennodenně desítky minut čtením bible. Říkám ti že žiju z Boží milosti a víry a nepotřebuju k tomu falešné náboženství bez kterého se vy neobejdete. Vykreslujete si falešný idealizovaný svět, scházíte se ve sboru a vesele se na sebe usmíváte, abyste si vytvořili hezčí svět sami pro sebe. Jenže já chci žít realitou tady a teď a ne si idealizovat svět tím, že bych chodil mezi nábožensky založené lidi a oddával se falešnému pocitu jak jsem díky tomu věřící a dobrý. Oni by mě stejně nepřijali, s mou vírou a názory by se mě snažili předělat a vymluvit, stejně jako jsi mě nepřijala ty a libor a neuvěřili jste mi. Chození do sboru a na bohoslužby to je pro lidi, kteří nedokážou nalézt Krista „sami“ a potřebují ještě navíc berličku, pohlazeníčko od druhých atd. To je prostě pro společensky založené lidi co se potřebují takhle setkávat. A o tom mluvím, že na to nemám čas ani o to nemám zájem. Mám svou vlastní víru a nepotřebuji dělat ty náboženské věci co děláte vy. Nestojím o pomoc fundamentalistů co si myslí, že oni jediní mají pravdu a ti ostatní jsou prostě nespasení. Sorry, ale nestíhám to dočíst do konce, máš to moc dlouhé a už jsem unavený.

jestrab 14.3.2017

Iv: tak to ještě zkusím, nedá mi to. „Myslíš, že dostatečně Bohu projevuješ svůj vděk za tyhle věci, když máš víru jen jako koníček“ Jsi na omylu, jestli si myslíš, že Bůh potřebuje náš vděk. On ho nepotřebuje a nepotřebuje ani abychom mu to projevovali. Jediné o co stojí je jednak, abychom v něj věřili a za druhé, abychom s ním měli vztah. A dále mi tu podsouváš věci, které jsem neřekl, ale naopak to bylo. Řekl jsem, že ty máš své náboženství jako koníček, ne že já mám víru jako koníček. Pro mě je moje víra v Boha bytostně se mnou spjatá už od mého mládí. A ano, to o co stojí je upřímný vztah k němu, takže o pokoru. Ale uvědom si, že ty mu nikdy nebudeš schopna dostatečně prokázat nebo projevit svůj vděk, protože nemáš nic co by si Bohu mohla dát, kromě toho že ho budeš upřímně a celým srdcem chválit!!! Můžeš mu svůj vděk vyjádřit službou jemu, ale to není povinnost či nutnost ke spasení, to už záleží na tobě jak to cítíš a jak to máš s láskou k bližnímu. „Myslíš, že dostatečně Bohu projevuješ svůj vděk za tyhle věci, když máš víru jen jako koníček a věnuješ se jí, až když Ti zbyde čas?“ Ne, já striktně odděluju víru a náboženství. Nepsal jsem o víře že nemám na ní čas, ale že na náboženství nemám čas. Vírou žiju pořád. Zatím vše.

vesmirek 15.3.2017

jestřáb ty jsi realista ;-) a ne idealista, kterých tu převažuje víc. V posledních větách máš svatou pravdu. Víra a náboženství NENÍ totéž. Pěkně je to vysvětleno na následujícím odkaze a doporučuji si to přečíst. http://manipulatori.cz/proc-vira-a-nabozenstvi-nejsou-totez/ Mnozí, co mě zde označovali jako nevěřícího psa a nekřesťana na křesťanské seznamce, možná pochopí, že opravdu nelze házet do jedné škatulky víru a náboženství. Se svojí osobní a invididuální vírou můžu věřit v Boha /nebo v něco nadpozemského a nehmatatelného, co si náboženství personifikovalo a definovalo pod slovem Bůh/ bez náboženské příručky - Bible a dalších náboženských procedur a modliteb, případně seancí, kde se zkušenosti konzultují s ostatními, protože je to jen mezi mnou a ním.

jestrab 15.3.2017

Iv toho napsala hodně, tak i já se ještě vyjádřím ... „Ale stejně tak, jako nám to dal, tak nám to může i vzít, pokud si nebudeme připomínat, že mu vděčíme za vše co máme - za práci, za naše blízké a taky za každý nový den, do kterého se můžeme probudit zdraví.“ Zbytečná věta. On nám to může vzít kdykoliv i když si to připomínat budeme, vzpomeň si na Jóba než příště vyslovíš něco takového. Takové věci se dějí běžně a přičítáme je zkoušce ve víře. Věk v tvém případě hraje roli, protože je vidět, že to není tak dlouho co ses obrátila a si plná křesťanského entuzianismu či zápalu, avšak právě v tomto počátku mnozí dělají přešlapy, že pro svůj zápal jsou přesvědčeni o své pravdě, aniž by byli schopni vidět pravdu jiného člověka a respektovat jeho větší zkušenost. Neboj se, i já jsem to zažil a právě proto vím jakých jsem se dopouštěl chyb, stejných chyb které nyní děláš ty.

libor01 15.3.2017

Doory, je velmi poučné pro každého křesťana poslouchat názory ostatních a zamyslet se nad tím. Ale tady vidíš jak působí v lidech ego. Jestrab tě tady poučuje na tom není nic až tak divného, ale to že si hraje na to že má větší zkušenost a to co říká je pravda a ostatní se pletou mi přijde až směšné. Člověk znalý se nad tebe nebude povyšovat, ale bude ti pokládat otázky a názory ti vyvracet Božím slovem, což je Bible a ne nějakým svým osobním názorem. Drž se zdravého učení, poznávej, zkoumej a raduj se v Pánu. Křesťané mají růst ve víře a posvěcení a mají se snažit přiblížit svému vzoru, což je Ježíš Kristus. A co se týče vděku, tak máme být vděční a máme ho projevovat Koloským 3:15-16 1 Tesalonickým 5:16-18. Zajímavý text je Jakub 2: 14-26 slyšel jsem hodně názorů na tento text ale je to jeden z textů, který vyvrací jestrabovo tvrzení, že už záleží na tobě jak ty to cítíš. Pokud žiješ v novotě Ducha jak se píše v knize Římanům je to vidět i na tvém životě a tvých skutcích. Stejně jak to říká sám Ježíš v Matoušovi v podobenství o rozsévači. To správné zrno vydá úrodu. Některé 30 násobnou jiné 60 násobnou a další 100 násobnou. Ale taky mluví i o jiných kteří slovo slyší a pak odpadají protože nikdy nebyli Křesťani. Proto tě chci povzbudit. Dále čti a poznávej. Bibli ale i jiné křesťanské knihy. Poslouchej kázání a nech se vést Duchem svatým. :) A hlavně církev což je z Řeckého eklezia (společenství) je to kde máme být je to to co nám Bůh řekl a je to dobré pro růst nejen tebe, ale i ostatních skrze tebe. Proto máme každý jiný dar, protože je máme využívat ve společenství což je církev pro ostatní a pro budování. Jednou pokud se dostaneme do Nového Jeruzaléma jak se píše ve zjevení budeme všichni společně s Bohem, nebude tam jen 1 člověk sám s Bohem. :)

jestrab 15.3.2017

Nepopírám Vaší pravdu a zkušenost, vy nepopírejte tu mou.

Dooory 15.3.2017

Libore, děkuji za povzbuzení. Docela jsem ho i potřebovala :). Tady už se mi to stalo párkrát, že jsem před někým obhajovala své názory, a to celkem nenásilnou formou, a ten dotyčný to vzal útokem. Ale zase jsem taky přehodnotila, kam já investuju svůj čas. Třeba místo toho dohadování tady jsem mohla mít už přečteného celého Jakuba. Chtěla jsem vědět něco o ostatních a třeba jim i pomoct, ale místo toho jsem zapomněla na svůj vlastní růst. A bez něj nikomu pomáhat nemůžu. Tak vás tady nejspíš na čas nechám napospas vesmirkům a jestrabům a půjdu trávit čas s Kristem :). Jo ještě malé doplnění - nestuduju teologii, ale ekonomku :).

jestrab 15.3.2017

Asi jste mě stále nepochopili. Takže to řeknu jinak. Na svět přicházíme nazí a bez jakéhokoliv majetku. Vše co za život dostaneme je od Hospodina. Co mu tedy chcete dát a co pro něj můžete udělat? Čím se mu můžete zavděčit? Vše co za život získáme je pouze z Boží milosti, je to dar a tak svými skutky nemůžeme ani ospravedlnit své spasení, ani se Bohu nijak odvděčit. Jediné oč stojí je vztah s námi. Jistě, projev vděčnosti a modlitba to jsou základem prohlubování vztahu s ním. Nepotřebuje naše skutky, protože má vše. Dobré skutky, jsou kvůli něčemu jinému, ne kvůli projevu vděčnosti, ale to teď nechci rozebírat. Tobě jsem Iv ještě neodpověděl na tu část ohledně osobního vztahu a rozvíjení vztahu jako v partnerském vztahu. Já s ním nejsem tak daleko jak to popisuješ, abych to popisoval takto jak ty. Nemůžu, ale je to osobní to tu nebudu rozebírat, takže přes PM.

vesmirek 15.3.2017

Doory ty ještě nemáš ve svých 26 letech odstudováno? Hm... já vyšel ze SŠ /Gymplu/ v 18 letech a z VŠ (PřF MU Brno, 5 let/ v 23 letech. To jsi buďto zkoušela studovat na více školách, nebo už jsi nějakou dokončila a šla na další, nebo studuješ dál na doktorát, protože mi to časově a věkově nesedí.

libor01 16.3.2017

Někdo tě nepochopil. Myslím, že si strašně zmatený. Nemůžu ani uvěřit jak skáčeš z věci na věc a ještě u toho chceš urážet lidi. :D Možná věci špatně vysvětluješ, nebo to neumíš. Nejdřív píšeš že mít Boha na prvním místě ti přijde jako nařizování a že to tak fungovat nemůže, pak lidi kteří zasvěcují život službě Bohu máš za fundamentalisty, kteří tebe nechápou, pak hned píšeš o vztahu s Bohem jako byste si byli rovni, pak začneš míchat víru s náboženstvím a že nepotřebuješ žádnou církev což je společenství ale stačí mít jen za sebe sám vztah s Bohem (který sám přiváděl lidi do společenství a řekl že máme jít hlásat evangelium) a skončíš tím, že hájíš věc o kterou se s tebou nikdo nepře, protože nikdo nemůže být spasen ze skutků a Bůh nás k ničemu, ale vůbec ničemu nepotřebuje a to co máme a to že jsme spasení je jen z veliké milosti, protože každý člověk si zaslouží smrt. A ty skutky, které se tu řešili jsou znakem toho, že má křesťan nové srdce a žije v novotě Ducha. Nese ovoce jak říká sám Ježíš.

jestrab 16.3.2017

vesmírku, ona nestuduje běžné studium, ale náboženství hádám spíš jako hobby než pro uplatnění v kariéře.

jestrab 16.3.2017

libore, nikoho tu neurážím. Říct o sobě že jsem starší a měl bych mít více zkušeností není urážka a fakt a v některých kulturách se považuje za samozřejmost, že mladší a méně zkušení respektují starší. Což jsem tu u vás neviděl. Pak tedy nevím proč mluvíš o egu, protože z tvého textu a narážek to zase vypadá, že zaslepený egoista jsi tady ty. Ty pořádně nečteš co jsem psal, v tom je celý problém. Nesleduješ kontext diskuse. Reagoval jsem na Iv: „omezit věci, které děláš nejvíc a nemáš čas na Boží slovo.“ To mi přijde jako omezování, manipulace a projev fanatismu. Nařizování. Reagoval jsem na slovo OMEZIT ne na frázi DÁT BOHA NA PRVNÍ MÍSTO! A pak jsem psal že mám málo času a nemohu z něj ukrajovat. Nevím kde ten čas bere ona, psala že je studentka v oboru náboženství či křesťanství, a je tedy pochopitelné že ten čas na to má. Nevím jestli při tom chodí do práce, asi ano, ale já prostě ten čas nemám tolik jako ona abych si mohl dovolit např. studovat ten podobný obor co ona, ostatně já už jsem si tím prošel a teď se plně věnuji práci. Sotva že mi schází čas na to abych zařídil nejnutnější věci do domácnosti. Psal jsem taky že věci s Bohem dělám současně a ne tak jak to dělá Iv že si odděluje čas pro Boha a čas pracovní/studovní.
Čas mám například při cestě v autobuse pokud ještě nespím, jinak trošku času o víkendu ale jak kdy to vyjde, teď v posledních týdnech to nevychází. Iv psala o ořezávání a omezování koníčků, jenže já na koníčky nemám čas vůbec. Její koníčky, např. hraní na kytaru nebo zpěv a chvály ona omezovat nemusí. Ale vyřizování věcí s prací a chodem domácnosti spojených jsou nutností a omezovat je nejde. Vidíte teď ten rozdíl?

libor01 16.3.2017

Děkuji za dovysvětlení. To co jsem psal nebylo útočné a pokud to tak vypadalo tak to znamená, že jsem to špatně podal. Některé věci jsem od tebe zřejmě špatně pochopil a teprv teď vidím tvůj pohled na některé věci. Ano i já bojuji někdy z egem, ale snažím se stát za pravdou, která vychází z písma. Někdy je velice nešťastné psát si o věcech, protože mohou být jinak pochopeny. Vždy je lepší osobní komunikace. Jak jsem psal již dříve. Ať tě Bůh provází tvým životem a cítíš jeho přítomnost v každý čas tvého života. :)

Dooory 16.3.2017

Jestrabe, možná bys ty mé příspěvky měl číst celé, protože potom tady rozšiřuješ nějaké nepravdy :). Nestuduju náboženství, ale ekonomku. A ne pro zábavu, ale kvůli práci, protože budu mít větší šanci na povýšení. A taky mě to samozřejmě baví :) Bibli studuju sama nebo s rodinou a ve sboru. Myslím, že celé tohle je o tom, že v Bibli píše něco, co se ti nehodí. Pak nás tady označuješ za fundamentalisty a za mladé a nezkušené apod. Snažíš se nám to všemožně vysvětlovat, jak to není možné a hledáš cestu, jak by sis to vyložil jinak, aby to pro tebe bylo pohodlnější. Ale víš co, mně je to celkem jedno :). Bible mluví jasně a navíc ti každý obrácený křesťan řekne, že to možné je. Jen tobě se to zkrátka nehodí. A o čase to až tak není - moje mamka je rozvedená, pečuje o 92 letou babičku, chodí do práce a ještě se stará o domácnost. Je rozvedená už dvacet let a musela prostě zvládat vše, jak ženskou práci, tak i mužskou a do toho mě ještě vychovávat a že to teda nebylo lehký. Nezapomenu na to, když byla vážně nemocná a snažila se prodat dům a koupit jiný, pak stěhování a teď oprava nového domu...všechno to zvládla a vždy se obracela na Pána. Každý den čte z Bible. Jednu chvíli na to čas moc neměla, protože dělala dvanáctky, ale modlily jsme se za to a nakonec našla lepší práci. To ona je zkušená a ji respektuju. A chci vidět tebe, jak respektuješ někoho staršího, kdo ti řekne to samé jako my teď. Takže si myslíš, že musíme souhlasit se vším, co řekneš jen proto, že jsi starší? Já už bych to dál neřešila. Tohle vysvětlování směřuj radši k tomu, kdo tu Bibli napsal :).

Dooory 16.3.2017

Jestrabe, možná bys ty mé příspěvky měl číst celé, protože potom tady rozšiřuješ nějaké nepravdy :). Nestuduju náboženství, ale ekonomku. A ne pro zábavu, ale kvůli práci, protože budu mít větší šanci na povýšení. A taky mě to samozřejmě baví :) Bibli studuju sama nebo s rodinou a ve sboru. Myslím, že celé tohle je o tom, že v Bibli píše něco, co se ti nehodí. Pak nás tady označuješ za fundamentalisty a za mladé a nezkušené apod. Snažíš se nám to všemožně vysvětlovat, jak to není možné a hledáš cestu, jak by sis to vyložil jinak, aby to pro tebe bylo pohodlnější. Ale víš co, mně je to celkem jedno :). Bible mluví jasně a navíc ti každý obrácený křesťan řekne, že to možné je. Jen tobě se to zkrátka nehodí. A o čase to až tak není - moje mamka je rozvedená, pečuje o 92 letou babičku, chodí do práce a ještě se stará o domácnost. Je rozvedená už dvacet let a musela prostě zvládat vše, jak ženskou práci, tak i mužskou a do toho mě ještě vychovávat a že to teda nebylo lehký. Nezapomenu na to, když byla vážně nemocná a snažila se prodat dům a koupit jiný, pak stěhování a teď oprava nového domu...všechno to zvládla a vždy se obracela na Pána. Každý den čte z Bible. Jednu chvíli na to čas moc neměla, protože dělala dvanáctky, ale modlily jsme se za to a nakonec našla lepší práci. To ona je zkušená a ji respektuju. A chci vidět tebe, jak respektuješ někoho staršího, kdo ti řekne to samé jako my teď. Takže si myslíš, že musíme souhlasit se vším, co řekneš jen proto, že jsi starší? Já už bych to dál neřešila. Tohle vysvětlování směřuj radši k tomu, kdo tu Bibli napsal :).

Dooory 16.3.2017

Pardon, zaseklo se mi to tu a odeslalo se to dvakrát :)

faghira 16.3.2017

jestrab - no tak to odevzdávej Bohu v modlitbě, že nemáš čas, že nestíháš, atd. Cokoli, co Tě trápí. Možná jsi mu to jen nepředal a snažíš se sám ze sebe. A my lidé prostě máme limity. A Bůh zatím čeká, až na to přijdeme. Tohle zahlcení může být od nepřítele. Znám to z vlastní zkušenosti. Dějí se různé věci a potom není čas na vztah s Bohem.

vesmirek 16.3.2017

Každý má různé důvody, proč nemá čas pro Boha, já taky spoustu času věnuju práci a jako OSVČ dokonce i soboty a neděle, neznám svátky, někdy jsem i na noční, pokud nestíhám a mám termíny do kdy. Nemůžu si dovolit práci odkládat, protože pak se na mě žádný investor se svými požadavky nikdy neobrátí. Přesto se najde čas pár minutek třeba večer nebo v noci, když nemůže člověk v posteli zabrat a přemýšlí nad sebou, jestli má život o samotě smysl, a tak. Iv doory neodpověděla, jak to se studiem ekonomie má, protože studovat víc než 5 let, pak buďto skáče z různých oborů a neví, co chce dělat, a nebo studuje postgraduál /doktorand/. JInak samozřejmě v mém případku byla studentská léta zlatá - svobodný člověk má času plno i na zábavu a v červenci a srpnu prázdniny a nějaká ta brigádička /my jsme jezdili na jahody, chmel nebo ovoce/. Toto ale nemůže říct někdo, kdo už rodinu a děti má, protože starost o to je většinou práce na plný závazek - pokud jde o matku samoživitelku a bez možnosti výpomoci u babičky a dědečka.

jestrab 16.3.2017

Iv, tak to to staví do jiného světla, špatně jsem to přečetl a už nevím kde to bylo.
„Pak nás tady označuješ za fundamentalisty a za mladé a nezkušené apod.“ Nepiš tam množné číslo mladé a nezkušené, to se týkalo jen tebe. S Liborem jsem neměl v plánu si psát a nechci v tom pokračovat...

„Bible mluví jasně a navíc ti každý obrácený křesťan řekne, že to možné je. Jen tobě se to zkrátka nehodí. A o čase to až tak není - moje mamka ...“ Milá Iv, já jsem nikdy netvrdil že to není možné, jen že já na to nemám sílu ani čas. Poznal jsem lidi, většinou ženy co při práci studovali a některé se i starali o děti. Já však nemám energii na to abych studoval při práci. Pro mě bylo dostatečně vysilující jen to denní studium, a tak nejsem schopen dělat tyhle dvě věci současně. Zároveň si neumím představit, že bych k tomu měl ještě děti. Ale někdo to dá, někdo tu energii má a nemusí to být nutně křesťan. Ale klobouk dolů. Jestliže tvoje maminka je takový tym, že tu energii má, tak to je chválihodné. Je chyba myslet si že všichni lidi mají stejné kapacity, jak co se učení týče, tak co se týče energie. U nevěřících vidím takový jev jak často srovnávají lidi tímto způsobem ale to je špatně. Je jedno čeho se to týká. Může se to týkat třeba práce. Někdo si např. stěžuje že už dlouho nemůže najít práci a že ho to deptá a nevěřící odpoví způsobem, že kdyby opravdu pracovat chtěl tak by práci už dávno našel. A já si myslím že toto je nedostatek empatie a pochopení a v případě s kapacitou či energií je to podobné. Já mám nedostatek energie už od střední takže jsem unavenější kvůli zdravotnímu problému a nedovedu tak dlouho vydržet jak jiní, zatímco vy jste svěží ještě v 22h, já už potřebuju odpočívat po 20h a po 22h už my to ani nemyslí. Tak to vidím třeba na odpoledních, jak jezdím vyčerpaný z práce. Ale jsem rád za práci takže mi to nevadí, hold ale pak nejsem schopen toto zvládnout. Protože než jsem dokončil tento příspěvek tak je najednou půl jedné v noci a musím jít zas spát. Ráno budu mít tak dvě hodiny volna a pak jdu zas spát, pak vstanu dám si polívku a jdu zas do práce. Moje pracovní doba je 8h včetně přestávek a je to pro mě nadoraz. Pracovní doba 12h? To by mě zabilo. Rozhodně se nehodlám srovnávat s někým zdravým na koho nemám. Ty hledáš vzory u zdravých lidí, já spíš u nemocných, kteří něco dokázali. A je pro mě rozhodně povzbuzením vidět v práci, že se i díky své víře dokáži plně vyrovnat těm zdravým lidem. Rozhodně nemohu respektovat někoho s nedostatkem empatie co mají tendenci soudit druhé podle sebe, čímž nemyslím tebe ale obecně - tím pádem věk není jediný faktor co hraje roli v respektu.

jestrab 16.3.2017

Vesmírek, tak to mám taky, to není problém. Mě šlo spíš o ten čas ježdění do sboru a náboženské aktivity které zabírají více času, například skupinky a další a další.... O tom tu celou dobu mluvím. Celou tuhle dlouhou diskusi jsem rozjel tímto směrem kvůli příspěvku obsahující toto: „Nejde jen o to resit sex. Za chvili se zacne partner ptat, proc travis tolik casu s vericimi, proc chces jit na silvestra pryc a nechces byt s nim, proc chodis v neděli na bohosluzbu kdyz je potreba doma neco udelat atd.“ 12.3.2017 jsem odpovídal, že věřící - např. fundamentalista - si taky s nevěřícím nemusí rozumět - např. s liberálně uvažujícím křesťanem. Jinak tedy od Iv podnětný příspěvek k zamyšlení. A já ji její pravdu neberu, má pravdu, to ano, ale podotknul jsem, že ani věřící s věřícím si nutně nemusí rozumět. Je to vše o prioritách a volném času, kterého Iv má relativně více, protože .... to protože nebudeme rozebírat, důvody se najdou a to teď nehraje roli, prostě každý má něco.

jestrab 16.3.2017

Načeš zdejší diskutéři začali popírat moje obrácení a proto jsem vedl svou obhajobu své víry.... Dneska tečka fakt je čas na spaní.

Dooory 17.3.2017

Nemam vzor v relativne zdravych lidech ani v tom, jestli clovek v zivote neco dokazal. Mam vzor v kazdem, kdo aktivne zije s Kristem, cerpa od nej lasku a predava ji dal 😊 asi bych tu diskuzi uzavrela, je to porad to same. A popravde me to uz ani nebavi. Radeji pujdu sve fundamentalisticke srdce venovat casu s Panem. Protoze kde je nas cas, tam je nase srdce 😊

jestrab 17.3.2017

Sám nemohu než souhlasit, taky mě to tu už nebaví a nemám čas se dál věnovat této diskusi.

jirikholas 22.6.2017

Ahoj, trošku jsem si na Tebe vzpomněl, snad mi někdy napíšeš. Jirka

Uložit