Duchoborci

Z historie: kam až může zajít fanatická křesťanská víra: http://zpravy.idnes.cz/synove-svobody-duchoborci-sekty-kulty-mesias-kanada-pc4-/zahranicni.aspx?c=A160916_011807_zahranicni_aha Kořeny sekty sahají na území dnešní Ukrajiny, kde se na přelomu 17. a 18. století objevila zvláštní skupina pravoslavných věřících. Zastávala názor, že Bůh sídlí v každé živé bytosti, a proto je každá pozemská moc zbytečná. Každý je odpovědný jen svému svědomí, nikoliv světským či církevním papalášům. Odmítla carskou vládu, vojenskou službu, církevní hierarchii, rituály i uctívání ikon. - Co si o tom myslíte? Ti nejradikálnější z nich ve svém boji proti materialismu, pokroku a vojenské službě sem tam něco podpálili nebo vyhodili do vzduchu. Kanadská vláda proti nim tvrdě zakročila. Desítky z nich poslala do vězení, rodičům odebírala děti a zavírala je do vzdělávacího tábora, který připomínal spíš koncentrák.

jestrab 25.9.2016

komentáře: (8)

faghira 25.9.2016

Zasaďte dobrý strom, i jeho ovoce bude dobré. Zasaďte špatný strom, i jeho ovoce bude špatné. Strom se pozná po ovoci. Matouš 12:33

jestrab 26.9.2016

Mě by spíš zajímalo co si myslíte o reakci státu nebo církve a jak by podle vás měli reagovat. Komunitu duchoborců bych nesoudil podle ovoce protože nemám informace jaké skutky dělali. Ale z toho co jsem se dočetl tak se snažili žít skromným životem. Byli proti materiálním hodnotám, měli svoje výstřednosti. Ještě extrémnější byli synové svobody, kteří napadali duchoborce kvůli tomu, že bydleli v domech. Takže mě zajímá jestli podle vás jejich životní styl byl zahranou nebo to bylo v pohodě.

Faghira 26.9.2016

Pokud něco podpálili nebo vyhodili do vzduchu, tak je to ovoce.

jestrab 26.9.2016

To nebyli Duchoborci ale Synové svobody. Ti radikalizovaní.

jestrab 26.9.2016

Jo a mimochodem, Ježíš taky převracel stoly v chrámu, ale je fakt že to bylo na posvátném místě, ten nepodpaloval ničí domy.

faghira 26.9.2016

Ano, Ježíš byl v domě svého Otce - v chrámu. kdyby Ti někdo v Tvém domě dělal nepořádek, také ho vyhodíš.

zvedavy 26.9.2016

Je těžké je soudit, vznikli v Rusku, kde to bylo charakteristické tím, že církev a víra tu byla k podpírání autority a moci cara. Rusko vždy bylo jako i dnes je zemí nesvobody. Ti lidé se setkali s Písmem, začli v něm číst a sami o tom přemýšleli, než co jim říkali popi, kteří měli v popisu práce mluvit tak, aby lidi vedli k poslušnosti carovi. Řada těch věcí, o čem se v článku píše, to není špatně, viděli to dobře. Že tu určité skupiny ujeli, tak kázání M. Jana Husa bych taky neposuzoval dle toho, že se k němu hlásili i Adamité. Takhle by někdo mohl posuzovat i křesťanskou víru jako takovou. Srovnat to se středověkou katolickou církví, nebo pravoslavím v Rusku, s nějakou sektou. Tu argumentaci jsem zažil, nějaká >protestantská> sekta v USA, kde vůdce je vedl k hromadné sebevraždě. Na základě toho někteří levicoví lidé by nejradši zakázali všechny >sekty>, co je sekta, to určí oni sami. Postupně to vztáhnou na jakoukoli víru, když nejdřív zlikvidují ty radikálnější odnože. Před časem zas jinde psali o nějaké nudistické církvi, pastork tam za kazatelnou stojí nahý, stejně jako jsou hambatí všichni posluchači >bohoslužeb>. U těch duchoborců vidím vzepření se světské moci, a to moci zlé, co leda utiskuje a nic nepřináší. Jiná věc je, že v tom pokračovali i v Kanadě, teda jen část z nich. Nakonec reformace znamenala poukázání na určité zlořády, špatná učení ale znamenal taky i určité extrémy, věci se přehnaly zas jiným směrem.

DOSA 3.10.2016

To je podobné jako s radikálním islámem. Jak do něčeho přijde fanatismus, je to špatné. Tím nechci říct, že vyznávám islám.

Uložit