je moje církev a hlavně mé myšlení fundamentální či evangelikální

V nedávné době se mi dostala do rukou kniha What can evangelicals learn from world religions velmi zdařilá, vztah k ostatním náboženstvím tu ani nechci rozebírat, tam jsme myslím vyspěli jako křesťané jen velmi málo a hlavně máme pramálo zkušeností. Kniha rozebírá v úvodních kapitolách pozadí evangelikální víry - myslím, že se pod ni hodně z nás hlásí a dále rozlišuje rozdíl oproti liberalismu a fundamentalismu a ejhle najednou jsem viděla, že církve, které znám a myšlení nás mnohých, je spíše fundamentální. Nemapatuju si všechno, ale to hlavní ano: 1.fundamentalisté věří, že pouze oni vytváří tu pravou biblickou kulturu a tu musí šířit, kdežto evangelikálové žijí ve své kultuře, neoddělují se od ní a působí v ní,ano to jsme se neučili. jen my jsme ti praví, duchovní, pozor na svět-to je dle mě až sektářské. 2.Fundamentalisté nadřazují osobní porozumění až procítění bible nad znalosti a poznatky teologických věd- velký podíl laiků, neznalost dobového pozadí starého a nového zákona, jazyků a žánrů Bible, vytrhování veršů z kontextu, upřednostňování určitých veršů či pasáží jedné nad druhou, neznalost vzniku kánonu Bible, žádné literatury mezi biblí a 20.stoletím, církevních dějin apod.k Bibli se přistupuje fundamentálně a to nelze, bible není diktovaná kniha, je to nádherná a jedinečná kniha, základ křes´tanství a může k nám mluvit i nás děsit,ale musíme ji brát i s jejími chybami, není to 100%pravda, jak nám bylo předkládáno, nic zde není 100% musíme znát víc o ní a o dalších knihách, lidech...
3. Fundamentalisté se soustředí na extrémní témata, jako by byla středem víry, jsou často xenofobní: potraty, homosexualita, trest smrti a odmítají další poznatky, složitosti, zjednodušují svůj život do několika pravd, ale život je složitý a pestrý a nikdo mu plně nerozumí..

myslím, že se stalo to, že z evangelikálů jsou u nás fundamentalisté a z liberálů evangelikálové, tak to vnímám za těch dvacet let od revoluce, to čeho jsme se báli na nás přišlo, ale z druhé strany.
Víc si nepamatuju, ale otevřme své srdce a svůj rozum Bohu a pravdě a nebuďme tupci, když si uvědomíme, že věříme spoustě blbostí,tak nás to nezabije, ale jen osvobodí a posílí a stejně řekneme s pokorou znám tě Bože i neznám, hlavně nelpět na vlastní hrdosti si myslím.

mdo monikax 18.8.2012

komentáře: (0)


Uložit